Tapety vedia korigovať aj kamuflovať

24.09.2013
Interiér

Tapety dokážu v miestnosti vykúzliť želanú atmosféru , ale aj opticky napravia nedostatky priestoru a zariadenia. Záleží len na vás, aký výsledok chcete dosiahnuť.

11fotiek
Osviežujúca farebná kombinácia florálneho motívu a pásikov v jednotnom odtieni, kolekcia Schöner Wohnen, A.S.Création, ponúka Karki Autor: Karki

Vzory a farby tapiet sú už v dnešných časoch dokonalé, potešia každé oko. Stačí si ujasniť ladenie miestnosti, prípadne akú korekciu priestoru od tapiet očakávate. Či chcete upraviť tvar miestnosti, svetlosť, či vytvoriť pomyselné zóny.

Ak vám záleží na vyznení zariadenia, nedajte tapetám šancu, aby zámer pokazili. Tmavšie zariadenie lepšie vyniká na podklade s jemnými farbami a drobnejšími vzormi. Svetlý nábytok zasa vhodne doplnia aj odvážnejšie farby a vzory tapiet.

Motívy rastlín

Motívy rastlín bývajú na tapetách na rozdiel od minulosti v sýtejších farbách, väčších vzoroch, a dokonca znesú aj kombináciu vzorov. Odvážnejšie vyhotovenia striedajú motívy rastlín s pásikmi. Pestré dekory kvetov sa zvyknú aplikovať v menších priestoroch iba na jednej stene ako akcent v sprievode jednofarebných stien. Tapety sa pri tom striedajú aj s maľovkou.

Škoda je však nevyužiť tapety na všetkých stenách. Pôsobia nielen teplejšie ako maľovka, ale aj pri tapetách v jednom farebnom odtieni si môžete zvoliť zaujímavé plastické efekty. Ak stavíte na výrazné vzory na stenách, oplatí sa zopakovať ten istý vzor aj na závesoch. Z priestoru tak vytvoríte dokonalý celok. Stačí sa na možnosť zladenia tapety a textilu informovať u predajcov.


Tapeta Tunturi inšpirovaná škandinávskou panorámou. V ponuke v troch farebných vyhotoveniach, Harlequin
Foto: Cymorka interior design

Na nerozoznanie

Vyhoda je, že tapety sú skvelí imitátori. Vytvoria dokonalú ilúziu prírodných materiálov. Žiadaný je nielen kameň či tehla, ale trendové je aj drevo. pomocou nich navodíte aj v paneláku príjemnú chalupársku atmosféru či dodáte hĺbku stenám.

Dekor kameňa interiér opticky schladí. Motív dreva dokáže zasa opak. Hoci prírodný materiál na stenách sa v minulosti kombinoval skôr so sedliackym či etnoštýlom, dnes bez problému dopĺňa aj moderný nábytok. Aj keď len ako imitácia na tapete a ako akcent na jednej stene.

Večná čierno-biela

Táto kombinácia je nadčasová a stále v pozornosti dizajnérov. Dalo by sa o nej povedať, že nič nepokazí. Dokáže zapôsobiť vo forme perokresby, písma, klasického aj geometrického vzoru. Hodí sa ku klasickému i modernému zariadeniu, stačí vybrať primeraný vzor. Ak pridáte na farebnosti nábytku, presuniete pozornosť zo steny na zariadenie. Prísnu čierno-bielu kombináciu

Klasika aj retro

Výrobcovia znovu siahajú po klasických vzoroch aj retroštýle. Zatiaľ čo klasický vzor vytvára vhodnú kulisu pre elegantné zariadenie s noblesou, retro s výraznými geometrickými vzormi očakáva moderné jednoduché línie nábytku s prvkami z 50-tych rokov.

Tradičné vzory nájdete skôr v tlmených farbách od krémovej až po čiernu, zato retro sa rado prezentuje v nápadných odtieňoch. Klasike pristane štýlový nábytok s oblinami v kombinácii s krištáľom, sklom a zrkadlami.

Moderné pestré vzory privítajú drevo a plast. Pokojne aj vo farbách opakujúcich sa na tapetách. Ak chcete dať dôraz na použitý dizajn, siahnite po kontrastnom tmavšom alebo bielom nábytku.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita Janíková
Fotogaléria
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Tapety vedia korigovať aj kamuflovať
Pekné Bývanie/Edita Janíková