Toaletná misa a bidet: Klape im to vo dvojici

23.10.2012
Interiér

Toaletnej mise. Nenahraditeľnej outsiderke spomedzi zariaďovacích prvkov hygienickej miestnosti. A bidetu. Spoločníkovi, bez ktorého si intímnu hygienu vie predstaviť dnes už len málokto.

14fotiek
G-Full, kombinovaný klozet a bidet ukrytý pod dreveným alebo bielym poklopom je stvorený do wellness, v dĺžkach 120 a 141 cm, Hatria Autor: Hatria

Funkčne zohratý pár postáva v tesnej blízkosti. Pochádzajúc z jedného modelového radu ladí tvarom i veľkosťou. Jednotná výška osadenia prináša dvojnásobný efekt: Dvojici dodáva estetický vzhľad. Používateľom zas zaručí pohodlné presadnutie z klozetu na bidet.

Vo vzduchu či na zemi?

Prvý krok pri voľbe WC misy je vybrať si medzi závesným alebo stojacím modelom. Ten ide ruka v ruke s umiestnením splachovacej nádržky. O výhodách ľahkej očisty podlahy pod závesným klozetom sa popísalo veľa. Pravda je však taká, že už ani misy okupujúce podlahu, čistenie nesťažujú.


Pre tých, ktorí majú chuť na niečo iné než bielu klasiku, je tu kolekcia Olympic od firmy Vitruvit. V ponuke aj v negatívnom a čisto bielom vyhotovení, perfecto.sk
Foto: perfecto.sk

Skóre vyrovnali toaletné misy čistých línií, stojace na podlahe a opreté o stenu, v ktorej sa ukrýva splachovací systém. A že sú v kurze, dokazujú najnovšie kolekcie renomovaných výrobcov. Nechýbajú v žiadnej. Spolu s nimi padá ešte jeden mýtus: Už neplatí, že k splachovacej nádržke ukrytej v stene patrí iba závesná misa a ak je na podlahe, tak iba kombi WC.

Pomocník tvar

Na rad prichádza tvar. Ten, pokiaľ sa toaleta nachádza v kúpeľni, sa zvykne podriaďovať dizajnu umývadla. Striktne sa pridržiavať jednotnej série môže byť niekedy na škodu. V praxi oceníte vyhovujúce tvarovanie keramiky a najmä sedadla, ako i výšku osadenia toalety. Tvar môže priniesť ešte jeden osoh – rýchlu a nenáročnú údržbu WC misy.

Jednoduché línie obohatené o skryté uchytenie misy a odnímateľná toaletná doska vám ušetria čas i námahu. Ideálne v spolupráci so špeciálnou povrchovou úpravou keramiky, po ktorej kvapky vody stečú skôr, než stihnú zaschnúť, a glazúrou na vnútornom splachovacom kruhu. S udržaním hygienickej toalety pomôže antibakteriálna doska s časticami striebra, ktoré účinne zlikvidujú nevítané mikroorganizmy z jej povrchu.


V moderných kolekciách vždy nájdete závesný aj stojaci variant bidetu a klozetu, ktorý sa dá kombinovať s podomietkovým splachovacím systémom, séria Sentique od Willeroy & Boch
Foto: Sentique od Willeroy & Boch

Šetriť, šetriť

Na slová, ktoré čoraz viac počuť, je opodstanené myslieť aj pri kúpe toalety. Dvojité splachovanie 3/6 litrov vody na jedno spláchnutie by malo byť už samozrejmosťou. Pod tlakom sporenia však idú výrobcovia splachovacích systémov s číslami ešte výraznejšie nadol. Menšie množstvo použitej vody kompenzujú optimalizovanou WC misou s extrémne silným prúdom vody.

Samostatne alebo v kúpeľni?

Sto ľudí, sto chutí. Ale neodškriepiteľný je fakt, že v početnejšej domácnosti sa popri záchode v kúpeľni ujme i samostatná toaleta. Ak hygienická miestnosť nedisponuje oknom, treba myslieť na dodatočné odvetranie. V prípade toalety v kúpeľni to platí dvojnásobne. Vhodné riešenie ponúka odsávanie zápachu priamo z WC misy a jeho kombinácia s odsávaním vzduchu z miestnosti.

Komfortná očista

Aj pri bidete oceníte pohodlie. Okrem vhodného tvaru ku komfortu dopomôže doska. Pri vstávaní z bidetu zas podá pomocnú ruku centricky situovaný držiak, ktorý tiež poslúži na odloženie uteráka. Ak sa v kupeľni nenájde dostatok miesta pre dvojicu sanitárnych prvkov, skúste WC misu s integrovaným zariadením na očistu intímnych partií. Alebo stavte na bidetovú dosku osadenú na klasickej záchodovej mise. Pre dokonalú hygienu je ako stvorená ručná bidetová sprška napojená na umývadlovú či podomietkovú batériu. Katarína Šatanková , Foto: archív firiem

 
Autor: Katarína Šatanková
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Toaletná misa a bidet: Klape im to vo dvojici
Katarína Šatanková