Trendové kozuby môžete v interiéri posúvať

27.11.2013
Interiér

Komu počas dlhých večerov nepadne dobre pohľad na plápolajúce plamienky? Alternatívy, ktoré ponúkame, môžete na rozdiel od klasického kozuba v interiéri premiestniť.

5fotiek
Nové trendy v interiérových kozuboch ponúkajú možnosť využitia mobilných biokozubov a piecok. Autor: archív Kajmont

Spravili sme malý prieskum dizajnovo zaujímavých biokozubov a piecok, ktoré sa štýlovo prispôsobili moderným domácnostiam. Ich úloha nie je stať sa primárnym zdrojom vykurovania, piecky však pri plnom výkone dokážu vykúriť jednu miestnosť.

Pri výbere biokozuba záleží na vás, či hľadáte len príjemný doplnok, ktorý zútulní priestor a opticky ho prehreje, alebo zdroj doplnkového kúrenia.

Ak máte možnosť pripojiť sa na komín, môžete si dovoliť aj piecku. Jej výber s ohľadom na optimálny výkon konzultujte s odborníkom, aby sa v menšej miestnosti nestalo, že po chvíľke sa budete cítiť ako v saune.

Pri klasickej piecke na drevo myslite aj na miesto na uskladnenie dreva.Samozrejmosť je správne navrhnutý a zrealizovaný prívod vzduchu a odvod spalín, aby sa do interiéru z piecky nedostával dym.

Na trhu nájdete aj moderné modely s polovičnou spotrebou dreva vďaka systému s automatickou reguláciou prívodu vzduchu do spaľovacej komory.

Ten reaguje na tepelný senzor zabudovaný v ohnisku. Kozubové piecky sa vyrábajú buď z ocele, alebo liatiny, ktorá sa neprepaľuje. Rýchlo sa zohrejú a po poslednom priložení ešte dlho sálajú teplo.

Ale pozor, na dotyk sú veľmi horúce. Oceľový variant ponúka možnosť dvojplášťového riešenia, kde sa okrem sálania odovzdáva teplo aj prúdením medzi plášťami. Výsledkom je chladnejší povrch piecky.

Bez komína?

Dnes už ani majitelia bytov nemusia byť ochudobnení o pohľad na blkotajúci oheň. Keďže väčšina takýchto priestorov nemá možnosť napojiť sa na komín, nebolo donedávna možné dopriať si domáci kozub. Súčasný trh prináša hneď dve možnosti bez potreby komína: kozub na bioalkohol alebo elektrinu.

Elektrický kozub dokonca nepotrebuje ani palivo, na jeho prevádzku stačí iba elektrická zásuvka na 220 V.

Eliminuje nebezpečenstvo požiaru vďaka tepelnej poistke, ktorá bráni prehriatiu. Jeho povrch pri prevádzke nie je horúci. Malé mínus však dávame často nie veľmi kvalitnému vyhotoveniu a lacno pôsobiacemu vzhľadu.

Biokozub prináša široké možnosti najmä z dizajnového hľadiska. Môžete ho umiestniť prakticky kdekoľvek, zavesiť na stenu, alebo postaviť na podlahu v priestore. ako palivo využíva certifikovaný 96-percentný bioalkohol, ktorého základom je lieh. Vďaka špeciálnej úprave horí žltým plameňom.

Buď sa nalieva v tekutom stave, alebo vkladá do zásobníka v tuhej forme. Miestnosť sám nevykúri, ale prijemne prehreje vzduch.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
Trendové kozuby môžete v interiéri posúvaťTrendové kozuby môžete v interiéri posúvaťTrendové kozuby môžete v interiéri posúvaťTrendové kozuby môžete v interiéri posúvať
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Trendové kozuby môžete v interiéri posúvať
Inéz BÚCI