U zberateľa nápadov a pekných kúskov

20.10.2012
Interiér

Svoj kladný vzťah k dizajnu, úctu k starým a pôvodným veciam, jemný cit pre kombinovanie a vášeň v internetových nákupoch dokázal majiteľ tohto bytu pretaviť do výnimočného eklektického štýlu.

36fotiek
Svoj kladný vzťah k dizajnu, úctu k starým a pôvodným veciam, jemný cit pre kombinovanie a vášeň v internetových nákupoch dokázal majiteľ tohto bytu pretaviť do výnimočného eklektického štýlu. Autor: Laura W ITTEK

Mnohých asi prekvapí, že nejde o zahraničnú inšpiráciu, ale návštevu v starej Bratislave. Obytné domy s desiatkami krížikov, rozľahlé byty nielen čo do plochy, ale i výšky, dvojité okná s výhľadom do malebného dvora. To sú atribúty, ktoré mladého majiteľa fascinujú už niekoľko rokov. Ako nám prezradil, nejde o jeho prvé ani posledné bývanie v takomto staromestskom byte. Učarovala mu atmosféra historického centra. Momentálne mu bývanie v tejto štvrti maximálne vyhovuje. Aj keď do budúcnosti sa nebráni ani novopostavenému domu na vidieku blízko Bratislavy.

Ako sa tvorí esencia pokoja

Keď sme vstúpili do bytu, akoby sme sa posunuli v časopriestore. Ruch veľkomesta ostal niekde pod starou bránou domu. Za dverami bytu na nás sadla zvláštne pokojná atmosféra, okorenená príjemnou hudbou. Tá vďaka vysokým stropom vytvárala v priestore skvelú akustickú kulisu. Tento interiér však dokázal ponúknuť rovnakú pastvu aj ostatným zmyslom. Jedinečnosť interiéru umocňovalo aj svetlo, predierajúce sa dovnútra cez vysoké, na juh orientované okná. Návštevu v tomto hrejivom interiéri, obklopenom mixom starožitných a moderných kúskov, sme si naozaj užili.

Pod vlastnou taktovkou

Na tomto príbehu je prekvapivá ešte jedna informácia: Sympatický majiteľ sa živí úplne v inej oblasti, ako je interiérový dizajn. No pri zariaďovaní svojho bývania si vystačí vždy sám. Z jeho vášne – dlhoročného záujmu o pekné kúsky a nakupovania cez zahraničné internetové obchody – sa vykryštalizoval koníček so silnou estetickou hodnotou. Byt s podlahovou plochou vyše sto štvorcových metrov na úvod prešiel kompletnou rekonštrukciou vrátane výmeny rozvodov, inštalácie klimatizácie a malých dispozičných zmien. Všetko pôvodné, čo sa dalo obnoviť, ale dostalo druhú šancu. Parkety v spálni stačilo iba prebrúsiť a natrieť na bielo. Rovnako ako na tehličky odhalenú stenu v obývačke. Aj okná v byte boli v dobrom stave, z vonkajšej strany nechal rámy v pôvodnej bielej, z vnútornej ich oživil kontrastnou farbou. V kuchyni modrou, v obývačke a spálni čiernou. Aj táto drobnosť dodáva interiéru atmosféru starých zašlých čias. Parkety vo vstupnom priestore, ktorý kontinuálne prechádza do obývačky, sa už nepodarilo zachrániť. Majiteľ však vybral dubový patinovaný dezén, ktorý pôsobí veľmi autenticky. Rovnako ako šesťuholníková mozaiková dlažba v kuchyni, ktorú si dal priviesť z Anglicka. Mimochodom, z Britských ostrovov pochádza drvivá väčšina zariadenia a doplnkov.

Ako Alenka v Ríši divov

Každá miestnosť tohto bytu je pre návštevníka malou krajinou zázrakov. Prináša prekvapivé, no zároveň veľmi príjemné momenty, ktoré v divákovi vzbudzujú istú dávku napätia. Vo vstupnej hale prekvapí čierna stena, ktorá plynule prechádza do obývačky. Status smutného až fádneho tónu sa vďaka tandemu s bielou a sériám čiernobielych obrazov s fotografiami zmenil na vysoko elegantný. Navyše takýto neutrálny podklad nechal nádherne vyniknúť každému nábytkovému solitéru a doplnku. V kuchynsko–obývacom monopriestore defiluje zohraný mix štýlov a farieb. Industriálne doplnky, kusy z obdobia art deca či viktoriánskych čias sú citlivo zmiešané s prvkami súčasnosti, dokonca aj zo sériovej výroby. Celok vyznieva nanajvýš ležérne a veľmi kompaktne. Ani spálňa nezaostáva svojou apartnosťou za denným priestorom. No vďaka redukovanému počtu nábytkových prvkov a hlavne pre farebnosť pôsobí oveľa pokojnejším dojmom. K príslušenstvu tohto dvojizbového bytu patrí ešte veľká šatníková miestnosť a dve hygienické zóny. Kým hosťovská toaleta sa nesie v rýdzo etnoštýle, súkromná kúpeľňa stavila na viktoriánsku éru. Hlavným leitmotívom tohto interiéru je jeho sloboda prejavu. Dokázal sa vyhnúť nalinkovaným pózam a presadil sa ako štýlový originál. Ako nám prezradil jeho majiteľ, má dozariaďované a pomaly opäť premýšľa nad zmenou adresy. Samozrejme, opäť v Starom meste. Už dnes sa tešíme na ďalšiu návštevu.

 
Autor: PLUS Jeden deň/Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
U zberateľa nápadov a pekných kúskov
PLUS Jeden deň/Denisa SLANČOVÁ