VIDEO: Bývanie ako na kozmickej lodi

06.04.2013
Interiér

Ako zo sci-fi filmu! Taký pocit sme mali, keď sme navštívili zrejme najmodernejší dom na Slovensku, ktorý sa môže popýšiť prívlastkom inteligentný. Jeho podstatou je inteligentný systém, ktorý napraví aj vaše chyby.

10fotiek
Dobrá lokalita: Dom sa nachádza na Matúšovej ulici v Bratislave. Autor: Milan Šimák/Plus JEDEN DEŇ

Podstatou inteligentných domov podľa Mária Lelovského, ktorý sa zaoberá projektovaním systémov v inteligentných stavbách, nie sú technologické vychytávky. „Môže tam byť technika za desaťtisíce, ale stále to bude hlúpy dom,“ vysvetľuje Lelovský.

Inteligentným ho robí až kvalitne naprogramovaný riadiaci systém, ktorý ovláda jeho zložky. Na starosti má vykurovanie, vetranie, bezpečnostné prvky alebo osvetlenie a televízory.

„Dom sa vtedy vydaril a stal inteligentným, keď za človeka robí to, čo on chce, na čo zabudne alebo čomu nerozumie,“ myslí si Lelovský. Dom, ktorý sme navštívili, môžete ovládať na jednom displeji, kde máte pod kontrolou každú z jeho funkcií.

Pozrite si video z inteiéru inteligentného domu:


Drahý špás

Inteligencia domu sa ukáže, až keď na niečo zabudnete alebo odídete na dovolenku a musí sa starať sám o seba. Navyše v kombinácii s nízkonákladovými riešeniami je jeho úlohou aj ušetriť majiteľovi financie za energie.

Návratnosť investície býva 5 až 7 rokov. V neposlednom rade sa stará aj o bezpečnosť. Daňou za múdrosť domu je však cena systému, ktorá sa pohodlne môže vyšplhať aj nad 50-tisíc eur.

Mozog systému


Foto: Milan Šimák/Plus JEDEN DEŇ

Mozog – centrálna jednotka, ovláda všetku elektroniku v dome. Riadi vykurovanie, vzduchotechniku, bezpečnostný systém, žalúzie alebo ozvučenie. Audiosystém prehráva užívateľom prednastavenú hudbu z pripojeného MP3 prehrávača.

Srdce systému


Foto: Milan Šimák/Plus JEDEN DEŇ

Srdce – je to zariadenie na vykurovanie a chladenie domu, ktoré na slovo poslúcha „mozog“. Teplo aj chlad dom získava zo štyroch 85 metrov hlbokých vrtov, ktoré sa nachádzajú pod stavbou. S vykurovaním pomáhajú aj solárne panely.

Ovládacie prvky


Foto: Milan Šimák/Plus JEDEN DEŇ

Všetky zariadenia sa dajú ovládať z jedného LCD displeja. Okrem panelov umiestnených v dome sa všetko dá ovládať aj cez tablet alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Keď je používateľ mimo domu, môže ovládať funkcie domu cez smartfón.

Takto si napríklad môžete dom vykúriť na diaľku pri návrate z dovolenky. Obranu voči hekerom a vykradnutiu zabezpečuje zložité šifrovanie a ochrana porovnateľná so zabezpečením podobná so službami elektronického bankovníctva.

Toto dom dokáže:

Žalúzie


Foto: Milan Šimák/Plus JEDEN DEŇ

nakláňajú svoje lamely podľa pohybu slnka a podľa používateľom zvoleného programu. To zabraňuje prehriatiu interiéru v zime a je to aj ďalší zdroj tepla.

Vetranie
vháňa do domu studený vzduch, ktorý je ohrievaný odchádzajúcim teplým vzduchom. Takto sa dá ušetriť aj 75 percent energie.

Senzor otvorenia a zatvorenia na oknách
upozorní pri odchode z domu, že treba okná pozatvárať. Pokiaľ používateľ aj tak odíde a okno nezatvorí, systém automaticky stiahne kúrenie na minimum, aby nevykuroval zbytočne.

Dom má vlastnú meteostanicu
umiestnenú na streche. Tá monitoruje silu vetra, teplotu vzduchu aj intenzitu a sklon slnečného svetla. Podľa toho riadi vykurovanie, vetranie alebo sklon žalúzií.

Inteligencia zlyháva na ľuďoch

Pri projektovaní inteligentných stavieb je podľa Branislava Bohmera zo spoločnosti realizujúcej digitálne systémy budov dôležitý aj prístup objednávateľa. "Ľudia často pristupujú k týmto projektom chaoticky.

Nedržia sa jednotného konceptu a potom je ťažké urobiť stavbu naozaj inteligentnou", myslí si Bohmer. Aj podľa jeho kolegu Alexeia Kostochkina je dôležité aby na začiatku objednávateľ vedel čo chcú a potom sa dá stavba naprogramovať naozaj inteligentne.

"Keď sa však systém vydarí môže človeku v mnohých veciach uľahčiť a spríjemniť život", hovorí Kostochkin. Ilustruje to na príklade profilov, ktoré sa správajú inak v noci keď spíte, keď ste cez deň v práci, alebo keď si zavoláte priateľov na párty.

Správne naprogramovaný inteligentný dom, by mal už dopredu vedieť čo v danej situácii potrebujete.

 
Autor: PLus JEDEN DEŇ/MILAN ŠIMÁK
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
VIDEO: Bývanie ako na kozmickej lodi
PLus JEDEN DEŇ/MILAN ŠIMÁK