Vertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestory

30.11.2017
Interiér

Omrzeli vás zástupy črepníkov zoradené na parapetných doskách? Zmena je na dosah. Živé steny oživia interiér na počkanie.

5fotiek
Ak konštrukciu na zelenú stenu zhotovíte svojpomocne, uložte do nej kvety v črepníkoch, budú sa ľahšie polievať, a ak nejaký kvet uhynie, bez problémov ho nahradíte novým. Autor: Architecture art designs, Dwell with dignity, Workforce, Loversiq, iFuun

Z rúk odborníkov

Vertikálnu výsadbu na celú stenu je lepšie vložiť do rúk odborníkom, ktorí sa na to špecializujú. Tí vám vytvoria zelenú oázu na mieru. Zabezpečia správne merania, vhodné kombinácie rastlín, zohľadnia orientáciu svetových strán a postarajú sa aj o osadenie špeciálnej konštrukcie a jej inštalovanie do správnej vzdialenosti od steny tak, aby sa medzi ňou a vegetáciou zachovalo prúdenie vzduchu. Systém obyčajne tvorí kovový rám, substrát alebo hydroizolačná vrstva a plsť, do ktorej sa rastliny zasadia. K nim môže viesť automatická kvapková závlaha, ktorá sa postará aj o transport živín. Prebytočná voda sa bude zbierať v nádobe uloženej v dolnej časti. Druhým variantom sú závesné kvetináče, osadené v kovovom ráme tak, že každý kvet má svoj črepník. V exteriéri je postup rovnaký. Rastliny sa vysádzajú do špeciálnej plsti alebo substrátu s veľmi dobrou nasiakavosťou, čo im zaručí dostatočnú vlahu. Ak niektorá rastlina uhynie, jednoducho ju vyberiete a vymeníte za nový kvet.

Dobroty v kvetináči: Vypestujte si vlastné čili, reďkovku či jahody

FOTO: Navštívte s nami záhradu, v ktorej si zamilujete každý kút

Nezaberajú miesto

Vertikálnej záhrady sa nemusíte báť ani v jednoizbovom byte. V malom priestore je takéto riešenie azda ešte väčšmi vítané. V okrúhlom, oválnom, obdĺžnikovom či štvorcovom tvare môžete pestovať aj dvesto rastlín. Ak nepôjde o veľké kvety a listy s previsom, priestor vôbec nezaťažia, naopak, vďaka svojej farbe ho ozvláštnia a zatraktívnia. Myslite však na to, aby mali dostatok svetla, no vyvarujte sa slnečnej páľavy, ktorá pri okne hrozí.

VIDEO: Afričania prišli so záhradou v tvare kľúčovej dierky. Tá sa vďaka kompostu postará o seba sama!

 
Autor: Kristína Falťanová
Fotogaléria
Vertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestoryVertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestoryVertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestoryVertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestory
 
5fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vertikálna záhrada u vás doma: Praktické riešenie zelene pre malé priestory
Kristína Falťanová