Vetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesní

21.11.2016
Interiér

Aby neunikalo z domu drahé teplo, zrejme otvárate počas zimy okná menej, a to je príčina mnohých problémov. Správne vetranie eliminuje hlavne nadmernú vlhkosť.

7fotiek
Ak máte v obývačke viac rastlín a rosia sa vám okná, mali by ste v nej pravidelne vetrať alebo ich zredukovať. Autor: aktivpassziv

Rosia sa vám v zime okná? Znamená to, že sa v miestnosti kopí vlhkosť. Vraj štvorčlenná rodina denne vyprodukuje až 15 litrov vody. Vytvára sa však aj pri varení, sprchovaní, sušení bielizne, vylučujú ju aj izbové rastliny. Potom vlhnú steny a nábytok, v najhoršom začínajú vnikať plesne. Jediné, čo v tomto prípade pomôže je správne vetranie a kúrenie. Lacnejšie je znížiť vlhkosť pravidelným vetraním. V chladnom počasí a v mrazoch však musíte vetrať inak ako v lete. Keď kúrite, nemôžete len tak otvoriť okno a odisť z bytu.

Prečítajte si aj ako si v spálni správne posvietiť

S mikroventiláciou opatrne

Staršie byty a domy sa prebytočnej vlhkosti a pokazeného vzduchu zbavujú celkom samovoľne infiltráciou, vďaka netesným oknám. Je to však spojené s veľkou stratou tepla a s nízkou tepelnou pohodou. Modernou obdobou infiltrácie sú rôzne vetracie škáry, klapky, mikroventilačné polohy okenných krídiel, niekedy aj s možnosťou spätného získavania tepla. Nič z tohto ale v zime nepoužívajte, zbytočne tým púšťate teplo von a vetranie je neúčinné. Vyklopiť okno na chvíľu nestačí. Ponechať v treskúcej zime bezstarostne otvorenú ventilačku a púšťať do interiéru ľadový vzduch a unikať teplý, je finančná sebevražda. Ani mikroventiláciu v zime nepoužívaje. Suchý studený vzduch sa ňou nemôže v dostatočnom množstve dostať do interiéru, ale permanentne ochladzuje stenu okolo okna, jeho rám a môže namrznúť aj kovanie. Vlhko teda ostane vo vnútri a bude sa zvyšovať. A spotreba tepla tiež, lebo sa neohrieva studený suchý vzduch, ale ochladený obvodový múr a vnútorné steny.

Krátko a intenzívne

Kým v lete môžete vetrať podľa ľubovôle, lebo vlhkosť a teplota vonku a vnútri je približne rovnaká a von treba dostať vydýchaný vzduch, v zime vetrajte krátko. Zato však pravidelne, tri až štyrikrát denne - ráno, napoludnie, popoludní a pred spaním. Čím je vonku chladnejšie, tým je vetranie efektívnejšie. Otvorte okno dokorán na 4 -5 minút a potom zatvorte. Už ľahký vietor môže výmenu vzduchu zdvojnásobiť. Ak sa dá, vetrajte prievanom s úplne otvorenými oknami, vtedy postačia 2-3 minúty. Nezabudnite zaistiť okno tak, aby prievan neurobil škodu alebo okno niekomu neublížilo. Ideálne je počas vetrania priškrtiť kúrenie, alebo ak sa dá vypnúť radiátor. Vzduch v miestnostiach sa síce ochladí, ale po zatvorení okna sa zasa rýchlo ohreje od vyhriatych stien. Navyše suchý vzduch sa ohrieva rýchlejšie ako vlhký.

Rozmýšľate, čo chýba vašej obývačke, aby bola útulná a pohodlná? Poradíme vám to v decembrovom Peknom bývaní, ktoré je práve v predaji.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Vetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesníVetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesníVetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesníVetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesní
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vetrajte aj v zime: Eliminujete nadmernú vlhkosť a vznik plesní
am/ipeknebyvanie.sk