Voňavé ihličie: Najjednoduchšia a najprírodnejšia vianočná dekorácia

29.11.2016
Interiér

Vianočná výzdoba sa bez voňavého ihličia vôbec nezaobíde. Prevonia domovy živicovou vôňou lesa a ozdobí sviežou zeleňou.

18fotiek
Vianočné nápady s ihličím. Autor: glory

Na Vianociach nie je nič krajšie ako vôňa čerstvého ihličia.Ihličie môžete využiť kdekoľvek. Stačí konárik do vázy doplnený prírodnými dekoráciami – šiškami, šípkami, jarabinou alebo typickými prvkami vianočnými dekoráciami. Ale pokojne môžu byť ale aj bez nich.

Vetvičky ihličia sú súčasťou adventných svietnikov, ozdobných vencov na dverách, bohatých dekorácií na stole alebo na oknách. Veniec voňajúci ihličím si môžete kúpiť v niektorých kvetinárstvach a už ho len dozdobiť sviečkami a ozdobami. Milo vyzerajú aj menovky či darčeky ozdobené kúskom ihličia.

Ak bývate v rodinnom dome, môžete ihličím ozdobiť aj zábradlie, stĺpy ale aj balkóny. Krásne sa na ňom bude vynímať aj vianočné osvetlenie.

Prečítajte si aj o vianočnej hviezde - symbole zimných dní

Nie každé ihličie je vhodné

Iste chcete, aby aranžmány z ihličia vydržali čo najdlhšie, aby z vetvičiek neopadalo.

Práve šok – prechod z chladného exteriéru do vyhriatej miestnosti – spôsobuje, že mnohé ihličnany začnú rapídne ihličie zhadzovať. Vyberte si preto druhy, ktoré vás nesklamú. Aj v takom prípade však predĺži životnosť vašej výzdoby postupné otužovanie materiálu. Z mrazivej záhrady preneste vetvy do chladnej miestnosti, až potom do vykúrenej domácnosti.

Výrobu venca z vetvičiek smreku pichľavého alebo jedle španielskej by ste si vôbec neužili. Nepoddajné konáriky a ostré ihličky by vám na rukách zanechali nepeknú pamiatku. Ihličie by navyše vo vykúrenej miestnosti rýchlo opadlo a vaša snaha i bolesť by vyšli nazmar.

Siahnite radšej po mäkkých ihliciach a ohybných konárikoch tisu. Dnes už máte k dispozícii pestrý výber kultivarov nielen s tmavozeleným ihličím, ale aj so žltozeleným až zlatistým ihličím.

Dobre sa vám bude pracovať aj s vetvičkami duglasky tisolistej, ktorej ihličie má jemnú citrusovú vôňu. Dajte však pozor, teplotný šok môže spôsobiť opad ihličia. Oproti smreku je však duglaska stále odolnejšia.

Výber ihličia na výzdobu exteriéru nie je taký náročný – chladný a vlhký vzduch je pre vetvičky prirodzený a podporuje ich dlhú životnosť.

Nešetrite nápaditosťou a pustite sa do vlastnoručne vyrobenej výzdoby. Prinášame vám k tomu zopár inšpirácií.

 
Autor: am/ipeknebyvanie
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Voňavé ihličie: Najjednoduchšia a najprírodnejšia vianočná dekorácia
am/ipeknebyvanie