Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!

22.03.2017
Interiér

Ste pestovateľ začiatočník alebo máte doma malú džungľu? Dnes máme pre vás pár rád ako si doma vypestovať dnes populárny olivovník.

7fotiek
Olivovník je rastlina, ktorá pre naše podnebie nie je úplne typická, no s jej pestovaním majú mnohí pozitívne skúsenosti. V súčasnosti sa tento štíhly strom dokonca stal štýlovým zeleným doplnkom interiérov. Autor: Bloesem

Krásne vysoké, štíhle drevnaté rastliny sa stali najnovším trendom izbových rastlín pomerne nedávno. Túžite si domov preniesť príchuť Toskánska aj vy? Pestovanie olivovníka nie je ničím nemožným, aj napriek tomu, že milovník zelených bobuliek, z ktorých sa lisuje ten najexkluzívnejší olej, sa veľkej úrody nedočká a ak za rok zozbiera pár plodov, bude to výhra.

Prečítajte si aj o tom, ako si v paneláku jednoducho vytvoríte kompost. Budete však potrebovať poriadnu kopu dážďoviek

Olivovník je stálozelená rastlina, s ktorou sa spája legenda o jej vzniku vďaka boju medzi bohyňou Athénou a Poseidonom. Mesto Athény je pomenované po bohyni práve z toho dôvodu, že boj s Poseidonom vyhrala, pretože darovala mestu ten najkrajší dar, strom olivovníka.

Čím južnejšie sa pestuje, tým sa jeho plodom viac darí, no krásny môže byť aj v našich podmienkach. O krásu olivovníka pestovaného v kvetináči sa treba skutočne starať. Dbať na neustály prísun vody (aj keď na záhrade by mu postačil len dážď, pretože rastlinka vydrží až púštne podmienky), slnečné lúče a nejaký ten šetrný strih, najčastejšie do krásnej gule. Na prelome apríla a mája vás dokonca môže potešiť nenápadnými, no veľmi voňavými kvietkami. Potrebuje jemnú kyprú pôdu zmiešanú s pieskom a kvalitnú drenážnu vrstvu.

Prečítajte si aj o krásnych domoch obrastených stovkami kvetov

V niektorých častiach sveta odolávajú vetru a dažďu stromy olivovníka staré aj niekoľko sto rokov a prvé plody sa na nich ukážu až po prvej päťdesiatke. Takže to, že si doma nebudete môcť urobiť svoj obľúbený šalát z vlastnej úrody olív je zrejme jasné. Vysoký a štíhly strom sa však v miestnosti bude určite krásne vynímať.

 
Autor: ma/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Vypestujte si najnovší trendy doplnok: Olivovník!
ma/ipeknebyvanie.sk