Pár tipov na izbu pre vášho školáka

04.11.2012
Interiér

Slúži na spanie aj na hranie, na oddych aj maškrtenie... Samostatná izba je pre dieťa jeho vlastným svetom. Chystá sa v septembri do školy? Poradíme vám, ako ju zariadiť, aby vášmu školákovi pomáhala aj pri učení.

1fotka
Pomôžeme vám zariadiť izbu pre vášho školáka Autor: www.nabytokgalan.sk

1. Materiál nábytku

Jednoznačne najvhodnejšie je drevo. „Má bezkonkurenčné výhody. Je hygienické a tiež dobre vplýva na naše zdravie,“ zdôraznil bytový dizajnér Richard Chládek. Drevo je obľúbené aj v kuchyni. Osvedčilo sa pri výrobe kuchynskej dosky. „Likviduje baktérie a má tiež nezanedbateľné antialergické účinky,“ vysvetlil Chládek.

2. Umiestnenie

Umiestnenie jednotlivých kusov nábytku dokáže ovplyvniť nielen atmosféru izby, ale aj jej účelnosť. V zásade by mala mať tri zóny určené na učenie, hranie a spanie. Zaujímavou inšpiráciou je usporiadať ich podľa princípov starovekej čínskej filozofie prírody feng šuej. „Podľa jej zásad nesmieme napríklad sedieť chrbtom k dverám a mali by sme vždy vidieť, kto do miestnosti prichádza,“ priblížil dizajnér. Myslite aj na to, aby mal váš školák pri učení či písaní úloh dosť prirodzeného svetla. Stôl umiestnite smerom k oknu tak, aby bol dostatočne osvetlený a svetlo padalo z tej správnej strany – podľa toho, či je pravák, alebo ľavák, či pracuje na počítači, alebo číta knihu. Posteľ nedávajte k oknu ani k radiátoru.

3. Farebné kombinácie

Tušili ste, že farby majú zásadný vplyv na psychiku človeka? Preto je veľmi dôležité, do akého farebného odtieňa budete izbu ladiť. „Výber farby si treba dobre premyslieť,“ pripomenul Richard Chládek. Aj tu pomôže filozofia feng šuej, ktorá rozoberá vplyv konkrétnych farieb na našu psychiku. Steny môžu byť farebne zladené napríklad s kobercom, podlahou či nábytkom. Musíme však myslieť aj na to, čo vlastne chcú naše ratolesti. Konečné rozhodnutie by sme tak mali urobiť spoločne s nimi, veď ony budú v izbičke tráviť najviac času.

4. Písací stôl

Aj tu platí pravidlo dvakrát meraj, raz rež. Vhodný je písací stôl v tvare písmena „L“, ktorý zabezpečí vášmu školákovi dostatočne veľký priestor nielen na pracovnej doske, ale aj odkladacie miesto či už na knihy, školské pomôcky, notebook, alebo počítač. Pri kúpe si všímajte aj to, či sa výška pracovnej dosky a sklon dajú jednoducho nastaviť podľa výšky dieťaťa.

5. Stolička

Nesprávne držanie tela a problémy s chrbticou má často na svedomí zlá stolička. Odporúčame preto radšej investovať viac a kúpiť stoličku, ktorá je z kvalitného materiálu, výškovo nastaviteľná a s operadlom. Dieťa bude na stoličke sedieť správne vtedy, keď jeho predkolenie stojí kolmo na podlahe a stehná sú voľne na sedadle, pričom stehno s predkolením zviera 90° uhol. Operadlo pritom podopiera krížovú oblasť a odbremeňuje chrbticu. Dobrým riešením je aj fitlopta, dynamický sedák – nafukovacia prenosná pomôcka pod zadok, či dynamická stolička – bez koliesok alebo s kolieskami.

6. Posteľ

Ani na nej nešetrite. Ak sa dieťa dobre nevyspí, odrazí sa to nielen na držaní tela a vývoji chrbtice, ale je aj unavené či nesústredené. V základnej výbave postele nesmie chýbať kvalitný matrac.

7. Ostatný nábytok

Čo ďalšie svojmu dieťaťu dokúpite do izby, je len na vás. Samozrejme, záleží najmä na tom, aká je izba veľká. V „povinnej“ výbave by však nemala chýbať skriňa na oblečenie, malá skrinka s policami, ako aj nočný stolík.

Význam farieb podľa feng šuej

Modrá: spája sa s chladom a zároveň pokojom. Cítime pokoj a slobodu. Ochraňuje nás pred stresom a núti relaxovať.

Žltá: je farbou slnka. Symbolizuje toleranciu a trpezlivosť. Dáva pocit radosti, pestrosti a optimizmu.

Zelená: je farbou vedomia. Spája sa so životom, s pokojom, rovnováhou. Pomáha nám nazbierať nové sily.

Hnedá: symbolizuje kontinuitu a pokoj. Spája sa so zemou. Prináša pocit stability, zbavuje nás neistoty.

Červená: je farbou moci a energie. Spája sa so silou, vitalitou a odvahou. Pomáha byť silným.

Oranžová: spája sa s radosťou a kreativitou. Uvoľňuje emócie, zvyšuje životný elán. Je to farba smiechu, radosti .

Biela: je symbolom čistoty, nevinnosti. Spája sa s ochranou, mierom a chladom. Zbavuje nás citových problémov, zúfalstva.

Čierna: spája sa s tichom, nekonečnom, so samotou.

Sivá: spája nezávislosť, spoľahlivosť a sebakontrolu. Je spojená so situáciami, keď sa človek drží ďalej od iných a nezapája sa do aktivít.

Dôležité kvety

V izbe školáka by nemali chýbať rastliny. Podľa feng šuej podporujú zdravú energiu v miestnosti. Stojace kvety sa podľa tejto filozofie majú položiť pred ostré hrany.

Ďalšie tipy:

  • Bodové svetlo namierte na stenu, osvetlenie bude mäkšie.
  • Počítač umiestnite čo najďalej od postele.
  • Vyvarujte sa masívnemu nábytku, deti zbytočne obmedzuje.
  • Dvere do izby na noc zatvárajte.

 
Autor: PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pár tipov na izbu pre vášho školáka
PLUS Jeden deň/ZUZANA BANKOVICHOVÁ