Aj malý byt má svoje čaro

01.06.2013
Interiér

Povedali by ste, že na rozlohe 33 m2 nájdete priestor na všetko? Navštívili sme jednoizbový minibytík, ktorý dýcha priateľskou atmosférou a nepôsobí vôbec stiesňujúco.

9fotiek
Tým, že sa „spálňová“ časť oddelila od spoločenskej, si majitelia mohli dovoliť plnohodnotné lôžko s dostatkom súkromia. Autor: LAURA WITTEKOVÁ

Na začiatku hľadania mal mladý pár o svojom bývaní rozšafnejšie predstavy. No výber napokon vymedzili finančné možnosti. Po polročnom prieskume sa dozvedeli o panelákovej nadstavbe v príjemnej mestskej časti.

Obavy budúcich majiteľov z veľkosti bytu boli spočiatku výrazné, no na druhej strane bol pre nich tento priestor výzvou. Už pri prvých návštevách holobytu sa začala jasne črtať predstava. Keďže v čase kúpy ešte neboli priečky určené, mohol sa pôvodný návrh mierne upraviť.

SPÁNOK, OČISTA AJ STOLOVANIE

Aby sa malá plocha využila maximálne účelne, prizvali si mladí majitelia k riešeniu bytovú architektku. Najskôr vznikla dilema, čo s priestorom na spanie. Možnosť rozkladacieho lôžka hneď na začiatku zavrhli, prikláňali sa k plnohodnotnému spaciemu kútu.

Architektka navrhla predel s posuvným systémom. Keďže je výplň z mliečneho skla, priestor nepotrebuje dodatočné osvetlenie. Po konzultácii s odborníčkou sa medzi kuchynkou a obývačkou predĺžila priečka.

Tento zásah veľmi prirodzene oddelil spoločenskú časť od kuchynskej. Úsporné riešenie staviteľov – spojený priestor kúpeľne a toalety mladému páru nevyhovovalo.

Napriek neveľkej pôdorysnej ploche bytu sa nevzdali myšlienky samostatných hygienických priestorov a pôvodný návrh pozmenili. V štandardnej výbave bytu bol iba sprchovací kút, no majitelia túžili po vani.

Napriek tomu, že WC sa osamostatnilo, priestor kúpeľne je využitý na maximum. Dokonca sa sem bez problémov zmestila práčka, kôš na bielizeň i praktické poličky. A to práve vo výklenku, kde bol pôvodne sprchovací kút.

Na toalete si namiesto malého umývadielka zvolili 40 cm hlbokú skriňu, ktorá slúži ako odkladací priestor na čistiace prostriedky a iné nevyhnutnosti domácnosti. Aj to najmenšie bývanie potrebuje stolovací kútik.

Na mieste podokenného parapetu sa osadila doska na teleskopickej nohe. Efektný barový stôl postačuje aj na stolovanie vo dvojici. Navyše, popri jedle okno ponúka príjemný výhľad, čo robí stolovanie ešte atraktívnejším.

NIE CELKOM PODĽA SNOV

Pôvodne mali mladí majitelia v pláne kuchyňu snov, ktorú by si dali vyrobiť na mieru. Do reality ich však vrátil rozpočet. Výbornou a lacnou alternatívou bola jednoduchá, sériovo vyrábaná kuchynská zostava, ktorej cena nepresiahla dvanásťtisíc korún.

Aj keď bola pôvodne určená na iný typ kuchyne, šikovný domáci s priateľom ju prispôsobil tak, ako si to priestor vyžadoval. Aby kuchyňa pekne zapadla do priestoru, majitelia vybrali jemnejší, vanilkový odtieň kombinovaný čerešňovým drevom a matným „strieborným“ pozadím. Vďaka dobrým nápadom im množstvo priestoru môžu závidieť aj majitelia väčších bytov.

 
Autor: Jana GOMBOŠOVÁ
Fotogaléria
Aj malý byt má svoje čaroAj malý byt má svoje čaroAj malý byt má svoje čaroAj malý byt má svoje čaro
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Aj malý byt má svoje čaro
Jana GOMBOŠOVÁ