Detská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detí

27.04.2018
Interiér

Pozrite sa, ako môže vyzerať detská izba pre sedemročného chlapca či dvojročné dievčatko, keď ich "vezme do rúk" mladý dizajnér.

9fotiek
Pracovný stôl je navrhnutý vo veľmi príbuznom tvare ako zošikmený prvok vystúpenej steny pri posteli. Praktický detail je konzolovo osadený televízor s výsuvným ramenom, ktorý si môže jeho užívateľ nastaviť do ľubovoľnej polohy. Autor: Radomír MINJARÍK

V tomto prípade nešlo o atypický priestor v rodinnom dome, ale štandardné miestnosti v mestskom byte. Pri príležitosti nástupu chlapca do školy sa rodičia rozhodli ukončiť bývanie oboch detí v spoločnej detskej izbe a vytvoriť každému vlastné kráľovstvo.

Aby im túto zmenu uľahčili, chceli ich potešiť atypickým riešením. Preto oslovili dizajnové štúdio Rado Rick designers, ktoré ako šibnutím čarovného prútika premenilo izby detí na nepoznanie. Veď posúďte sami.

Chlapčenská detská izba: Ako u hviezdneho bojovníka

Na prvý pohľad vidieť, že návrhár sa dokázal dokonale vcítiť do kože malého obdivovateľa známeho sci-fi filmu. Jeho detské predstavy však niekoľkonásobne predčil. Neobmedzil sa len na bežnú výzdobu v podobe plagátov obľúbených hrdinov.

Zasiahol do celkovej koncepcie priestoru a pomocou podsvietených šikmín a podhľadu zo sadrokartónu rapídne zmenil jeho výraz. Vytvoril tak nadčasový vzhľad pripomínajúci skôr kozmickú loď. Zošikmený výčnelok je zároveň polička na potrebné drobnosti a ukrýva aj hernú konzolu.Neveľkú izbu dizajnér funkčne rozdelil na tri časti: oddychovú, pracovnú a úložnú. Dominanciu získala oddychová zóna vďaka originálnemu nápadu.

Dizajnér oslovil pravého „writtera“ zo skupiny Point 3 Crew, ktorý vytvoril v chlapcovej izbe jedinečné graffiti s akčným hrdinom zo Star Wars. Vtipne ho dopĺňa čierno-biely dekor na vstavanej skrini s portrétmi hviezdnych pešiakov, ktorý izbe dodáva ľahký nádych popartu. Odkladaciu zónu odľahčujú atypické, do priestoru vybiehajúce police, kde našli svoje miesto knižky a hračky. V rovnakom štýle a tvaroch sa nesie aj pracovná stolička z dielne Magis.

Detská izba v pastelových tónoch pre dievčatko

Nová izba pre dvojročné dievčatko zaujala miesto bývalej rodičovskej spálne. Zdedila tak prakticky vyriešený šatník za záhlavím postele. Tým sa dosť odľahčilo aj riešenie odkladacieho priestoru hračiek a drobností malej princeznej.

Dva zachované vstupy do šatníka v rohoch miestnosti predurčili celkovú symetrickú kompozíciu izby. Požiadavka zo strany rodičov bola, aby jej vzhľad korešpondoval s dlhodobým využitím bez nutnosti radikálnych zmien zariadenia.

Dizajn dievčenskej izbičky je poňatý abstraktnejšie, ako by sa dalo očakávať pri tejto vekovej kategórii. Podľa dizajnéra by sa meniace požiadavky rastúcej slečny mohli regulovať farebnosťou stien. Dnešné pastelové by mohli v puberte nahradiť výraznejšie tóny a vzory.

 

Radomír MINJARÍK, autor návrhov Rado Rick designers, www.radorick.com

"Chlapčenskú izbu som sa snažil pre prváka navrhnúť tak, aby bola „cool“ dnes, keď si do nej pozve kamarátov, ale aj o 10 rokov, keď si sem privedie prvú lásku. Nábytok v izbe dievčatka je zámerne tematicky preexponovaný, čo pôsobí v súčasnej situácii milo. Keď však princezná v puberte nahradí pastelové steny napríklad sivou tapetou s lebkami, môže naopak vzniknúť drzo svieži „girly- -punk“."

 
Autor: Pekné Bývanie/Inéz BÚCI
Fotogaléria
Detská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detíDetská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detíDetská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detíDetská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detí
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Detská izba podľa dizajnéra: Keď sa plnia tajné sny detí
Pekné Bývanie/Inéz BÚCI