Dôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetko

20.08.2013
Interiér

Výber vzhľadnej a kvalitnej dlažby ešte nezaručí spokojnosť sočakávan ým výsledkom. „Fifty -fifty “ sa na nej podieľa dobre odvedená montáž.

8fotiek
Mramor dodá priestoru eleganciu. O jeho dokonalú imitáciu sa postarala digitálna tlač. Séria Marmo D, Impronta, predáva Kúpeľňové štúdio KD Autor: štúdio KD

Trendy v dlažbách sa už dlhodobo nesú na vlne prírodnej inšpirácie. V ponuke renomovaných výrobcov obkladových materiálov dominujú dokonalé imitácie dreva, hliny a kameňa. Malá revolúcia nastala v dlažbách so štruktúrou kameňa.

Svoj veľký návrat zaznamenali imitácie mramoru s kontrastným žilkovaním. V lesklej či matnej podobe vtlačia modernému i klasickému interiéru punc noblesy. Popri prírodnej povrchovej úprave sa o slovo hlási dizajn napodobňujúci pohľadový betón.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že strohosť je jeho slabina, opak je pravda. Sivá nevýrazná plocha ponecháva možnosť vytvoriť kreatívny interiér akoukoľvek farbou či vzorom.

Veľké a ešte väčšie

Nový vietor nezafúkal ani nad formátmi dlažieb. Veľkorozmerové dlaždice nastúpili na správny vlak a vezú sa k čoraz väčšej popularite. Medzi nimi majú pevné miesto obdĺžnikové formáty, ktoré sa už bežne pýšia dĺžkou do 180 centimetrov.


Lesklý povrch, svetlý odtieň a veľký formát uložený bez škár. Traja majstri optického zväčšenia plochy. Séria Blend Stone, Magica
Foto: Magica

Ich jedinečný dar je v schoponosti opticky znásobiť miestnosť. Zúžitkujete ho, ak dlažbu kladiete pozdĺž steny, nie pod 45° uhlom. Vytvoriť dojem kompaktnej plochy dokážu rektifikované dlaždice zabrúsené na presný rozmer.

Materiál a akosť

Dlažbu nájdete v dvoch základných vyhotoveniach, keramickú a gresovú. Ak sa rozhodnete pre keramiku, vedzte, že biely črep je kvalitnejší a drahší ako červený. Gres je homogénny materiál vyrobený z prírodného kameňa, ktorý je rozdrvený na prach, vylisovaný a následne dvakrát vypálený pri vyšších teplotách a tlakoch ako keramika.

Vďaka minimálnej nasiakavosti je ideálny do exteriéru a interiéru s podlahovým kúrením. Pri výbere si dajte pozor na kvalitu dlažby. Predávajúci vám môže ponúknuť aj dlažbu nižšej akosti, je však povinný vás s týmto faktom oboznámiť. Rovnako aj s cenou, ktorá musí byť nižšia ako za prvotriedny produkt.

A čo môžete očakávať od iných ako prvej akostnej triedy? Do druhej triedy spadajú materiály s veľmi malým defektom povrchovej úpravy, ktorý by nemal byť ľahko viditeľný voľným okom. Má všetky technické parametre identické s prvou triedou. V tretej akostnej triede sú materiály s povoleným dizajnovým defektom, ktorý je ľahko viditeľný voľným okom. Takáto dlažba je ekonomicky veľmi výhodná.

Myslite na rezervu

Pri objednávke dlažby rátajte s rezervou. Nejaké dlaždice sa rozbijú pri pokládke, iné pri používaní, prípadne sa rozhodnete robiť malú dispozičnú zmenu v interiéri.

Vtedy oceníte, ak budete mať náhradnú dlažbu poruke. Je totiž malá pravdepodobnosť, že dodatočne objednané dlaždice, i keď sú z jednej kolekcie a farby, budú mať tú istú šaržu.

A každá výrobná šarža má odchýlky v tonalite, teda farebnom odtieni a kalibrácii, presne na milimeter stanovenom rozmere dlažby. Overiť si kaliber sa vyplatí aj pri dodávke dlažieb rôznej farby, ktoré majú byť spoločne položené.

Deklarované rozmery sa môžu líšiť od skutočných. Napríklad dlaždice s rozmermi 30 x 30 centimetrov môžu mať v skutočnosti o pár milimetrov menej.

Práca nad zlato

Precízna práca prevyšuje vysokú finančnú náročnosť materiálu. Inými slovami, zlá pokládka pokazí vzhľad aj tej najexkluzívnejšej dlažby. Výsledkom dobre odvedenej montáže je pravidelnosť škár a rovinatosť plochy.

Tú zaručí samonivelačná hmota. Nezabudnite, že na ideálny podklad sú najviac citlivé veľkoplošné formáty. Najmä pri nich sa môžete stretnúť i s pojmom planarita, ktorá stanovuje rovnosť každého kusa dlažby.

Určitá odchýlka je povolená a jej rozsah sa líši v závislosti od rozmeru dlaždíc. V praxi sa prejaví napríklad tak, že pri strete rohov veľkoformátových dlaždíc s minimálnou škárou bude každý v inej výške.

Takýto detail eliminujete kladením dlažby v štýle parkiet, čiže s posunutou škárou. Na lepiacu hmotu sa špeciálne požiadavky nekladú. Teda ak nerátate s podlahovým vykurovaním.

V opačnom prípade musíte siahnuť po flexibilnom lepidle. Ak chcete dosiahnuť optickú kompaktnosť podlahy, stavte na škárovaciu hmotu farebne identickú s dlažbou. Myslite však na to, že z bielej či krémovej škárovačky sa časom stane tak či tak sivá.

 
Autor: Pekné Bývanie/Katka ŠATANKOVÁ
Fotogaléria
Dôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetkoDôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetkoDôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetkoDôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetko
 
8fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Dôležitá montáž: Výber podlahy nie je všetko
Pekné Bývanie/Katka ŠATANKOVÁ