Podlahové kúrenie: Teplo na počkanie

28.02.2012
Interiér

Výhody podlahového vykurovania už dobre poznáte. Máte však s jeho realizáciou naponáhlo? Objavili sme nový systém pokládky, ktorý ju dokáže skrátiť len na pár hodín.

9fotiek
Teplo na počkanie Autor: archív

Krátkym časom realizácie výhody tohto typu podlahového kúrenia nekončia. Odporúča sa všade, kde sa potrebujete vyhnúť mokrým procesom, kde nie je možné zaťažovať strop, alebo zvyšiť jeho konštrukčnú výšku. Celé tajomstvo nového typu teplovodného podlahového vykurovania spočíva v pokládke. Dodnes bežné systémy vyžadujú po uložení hadíc na vedenie teplej vody v podlahe betónovú zálievku. Na jej vytuhnutie a vyschnutie je potrebné čakať v lepšom prípade niekoľko dní. Relatívna vlhkosť podkladu pred položením plávajúcej PVC podlahy musí byť pri betóne menšia ako 2%. V prípade rýchlotvrdnúceho anhydritového podkladu dokonca menej ako 0,12 %. Experti na podlahové kúrenie preto našli nový spôsob ako predísť dlhému čakaniu, a zároveň znížiť záťaž a konštrukčnú výšku stropu.

AKO FUNGUJE?

Ide o suchý systém podlahového kúrenia bez betonáže, ktorý má výšku len 3 cm. Podstatným faktorom je aj veľmi nízka objemová hmotnosť, kde na štvorcový meter systému dochádza k zaťaženiu približne 5 kg. Modulovo navrhnuté dosky majú integrované drážky na priame osadenie flexibilného teplovodného potrubia. Umožňujú tak rýchlu nenáročnú montáž a možno ich osadiť aj na existujúcu podlahu bez nutnosti jej demontáže. Rozostup trubiek je buď 12,5 cm, alebo 25 cm. Ako povrchová vrstva môže byť použitý laminát, drevo i keramická dlažba.

JE VHODNÉ AJ U VÁS?

Jediné obmedzenie možnosti použitia nového teplovodného podlahového kúrenia je odporučená teplota vody. Nesmie totiž prekročiť 35 stupňov Celzia. Treba počítať aj s tým, že keďže tento systém nepokrýva 6 až 7 cm betónovej vyrovnávacej vrstvy, nemá akumulačnú vrstvu. To znamená, že na zmeny teploty reaguje okamžite. Je vhodný na temperovanie miestnosti v prechodných obdobiach vykurovacej sezóny.

 
Autor: Inéz BÚCI
Fotogaléria
Podlahové kúrenie: Teplo na počkaniePodlahové kúrenie: Teplo na počkaniePodlahové kúrenie: Teplo na počkaniePodlahové kúrenie: Teplo na počkanie
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Podlahové kúrenie: Teplo na počkanie
Inéz BÚCI