Sauny a domáce saunovanie

11.12.2013
Interiér

Sú tu chladné dni a to je ideálny čas na relax v saune. Dnes už v ponuke nájdete aj skladné a finančne nenáročné modely hoci aj do panelákového bytu. Tak prečo ju nemať doma?

7fotiek
Avantgardná sauna Lounge Q s bočnými panelmi Hemlock a obkladom z kanadskej borovice. Ergonomické opierky hlavy sú vyhotovené z jedného kusu lisovaného dreva. Interiér s hviezdnou oblohou odráža atraktívny exteriér v štýle Zen, Klafs. Autor: archív firiem

Skôr ako sa rozhodnete pre daný typ sauny, vyskúšajte si aj ostatné typy, aby ste zistili, ktorá sauna vám najlepšie vyhovuje. Poprípade sa poradte so svojim lekárom. Saunovanie sa neodporúča používať kardiakom a astmatikom.

Aká sauna vám vyhovuje?

Najnáročnejšia je suchá sauna s teplotou 90 °C a vlhkosťou do 10%. K najpopulárnejším patrí fínska sauna so 70 až 90 °C, kde sa polievaním akumulačných saunových kameňov dosiahne vlhkosť vzduchu 35 %. Obľubu si získali aj 50 °C bylinkové sauny s vlhkosťou do 30 %. Samostatnú kategóriu tvoria novodobé infrasauny s nenáročnou teplotou 35 až 60 °C. Orientačná cena klasickej sauny sa odvíja od veľkosti, kvality a typu v rozmedzí od 2 000 do 12 000 €.

Miesto pre saunu

Pri plánovaní, ako a kam umiestniť klasickú saunu v rodinnom dome, nezabudnite na jej celkové zázemie. Nestačí totiž len miestnosť či kabína na potenie, rátajte aj s miestom na ochladenie a relax. Pokiaľ vám to priestor dovolí, optimálne je mať pri saune sprchový kút ideálne aj s toaletou, a aspoň minimálne miesto na prezliekanie a odloženie vecí.

Užitočné rady o saune a saunovaní

S kúpou sauny sa určite obráťte na odbornú firmu s dlhoročnými skúsenosťami. Každopádne je však dobré vedieť pár dôležitých detailov:

  • Drevo použité v  interiéri sauny nesmie byť lakované, ani impregnované. Teplom by sa z neho mohli uvoľniť jedovaté výpary a spôsobiť otravu.
  • Podlaha sauny by mala byť protišmyková a osvetlenie tlmené. Pri jeho zapájaní použite silikónové káble, ktoré sú odolné proti vysokým teplotám.
  • Kvôli bezpečnosti je dobré ponechať buď celosklené dvere alebo aspoň okienko, aby bolo vidno dovnútra sauny.
  • Na povrchoch v jej interiéri nepoužite žiadne kovové prvky, mohli by spôsobiť popáleniny.
  • Dôležitá je aj kvalitná a správne osadená izolácia stien a stropu, ktorá zabráni zbytočnému úniku tepla.

Aký kameň do sauny?

Nepodceňte ani výber takého detailu, akým sú saunové kamene. Neslúžia len ako dekorácia. Akumulujú teplo a pri ich polievaní sa zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Mali by to byť lávové kamene, alebo kamene s obsahom ťažkých minerálov ako chromit či olivín. Obyčajné kamene by pri vysokých teplotách mohli praskať a spôsobiť zranenie. Preto saunové kamene nakupujte u odborných predajcov.

Infrasauna – malá, ale účinná

Pokiaľ máte na domácu saunu len obmedzený priestor, vyberte si zo širokej ponuky infrasáun, ktoré fungujú na princípe vyžarovania infračervených lúčov. Infrasauny sa vyžívajú najmä na vyhrievanie svalstva, celkovú rehabilitáciu, posilnenie imunity a pomáhajú pri chrípke, nachladnutí, bolestiach kĺbov, celulitíde či odbúravaní podkožného tuku. Infrasauny možno umiestniť prakticky kdekoľvek - aj v malom byte.
Minimálne rozmery infrakabíny sú už od 1 x 1,3 m, pričom cena sa pohybuje okolo 1 300 €. Nevýhodou je len priestorové obmedzenie takejto malej sauny, nakoľko sa dá v nich len sedieť. Pritom na pravidelné prehriatie celého tela z hľadiska cirkulácie krvného obehu je optimálna práve poloha ležmo.

Pozrite sa našu fotogalériu.

 
Autor: ib/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Sauny a domáce saunovanieSauny a domáce saunovanieSauny a domáce saunovanieSauny a domáce saunovanie
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Sauny a domáce saunovanie
ib/ipeknebyvanie.sk