Skúška dospelosti alebo ako si zariadiť prvé bývanie

04.07.2013
Interiér

Zariaďovanie štartovacieho bývania je skúška dospelosti. Ujasníte si svoj štýl, precvičíte šikovnosť i praktické techniky.

12fotiek
Biele steny dajú vyniknúť zariadeniu. Mix štýlov starého a nového je vítaný. Havana, Designers Guild Autor: Havana, Designers Guild

Prvé samostatné bývanie býva skúpe na výmeru aj financie. Na pár štvorcových metroch neočakávajte veľké konštrukčné zmeny, hlavne ak ste v podnájme. I tak si však môžete dočasný príbytok upraviť a ukázať okoliu svoj skrytý dizajnérsky potenciál.

Dobrý základ

Aj priestor, ktorý nie je úplne podľa vášho gusta, môžete svojpomocne vylepšiť. Najviac upúta zmena farebnosti stien. Takáto premena nie je finančne náročná a dokáže interiéru dodať pozitívnu energiu.

Priestor rozžiarite a opticky zväčšíte bielou, pozitívne naladíte žltou či dobijete červenou. Monochromatické ladenie čierno-bielej kombinácie niekedy tiež nie je na škodu, hlavne ak chcete mať po príchode domov pokojné prostredie.

Môžete však kombinovať tvary a vzory, ktoré nebudú narúšať pozornosť. V oáze pokoja nezabudnite ani na trochu zelene, ktorá vždy poteší a zútulní. A ak sa vám zažiada povzbudenie, postačí vytiahnuť aj jeden malý farebný doplnok.


Foto: Ikea

Vintage štýl je v móde

Nezúfajte, ak je súčasťou podnájmu starší nábytok. Čo je staré, to je vyhľadávané! Aj nábytok z 50-tych rokov má svoj šarm a môžete ho povýšiť na módny hit. Položte naň dominantný farebný prvok, ktorý upúta pozornosť, napríklad farebnú sklenenú vázu.

Ťahák pre oči môže byť aj staršia komoda alebo stolička z burzy. Stačí ju obrúsiť a nalakovať a ozdoba domácnosti je na svete. Lacný a praktický pomocník prvých bytov sú police.

Uplatnia sa nielen v obývacej časti, ale aj v kuchyni namiesto vrchných skriniek. Ak máte so sebou bohatú zbierku kníh alebo iných predmetov, ktorými sa radi obklopujete, zadovážte si knižnice. Dostanete ich v ľubovoľných farbách a rozmeroch aj v tých najlacnejších predajniach nábytku.

Mobilné zariadenie

Vhodný nábytok, ktorý pomôže zdolávať boj s centimetrami, je ten na kolieskach. Presunie sa podĺa momentálnych požiadaviek, hlavne ak ste nútení premieňať každý večer obývačku na spálňu.

Kolieskami býva vybavená pohovka, konferenčný stolík, ale aj praktické kontajnery. Tie však budú bezchybne fungovať iba na hladkom povrchu. Pomocnú ruku v malom priestore ochotne podá aj stohovateľný nábytok.

Tu sa však môžete spoľahnúť iba na stoličky. Tieto kúsky však bývajú v ponuke v pestrých farbách, a tak okrem úspory miesta doplnia interiér aj o vítané farby. Dobrý pomocník sú aj vankúše. Cez deň ich využijete ako dekoračný prvok, počas párty ako doplnkové sedenie na zemi.

Kde sa vyspíte

Ak je rozmer miestnosti primalý na umiestnenie dennej aj nočnej časti, rozložte si bývanie do dvoch úrovní. Využiť môžete skrytý priestor v pódiu, s ukrytým matracom, ale aj poschodovú posteľ.

Poschodová posteľ môže okrem nočného pohodlia vytvoriť aj príjemnú nočnú atmosféru za pomoci nočných lampičiek alebo úsporných LEDdiód. Ak ste tajnostkári, posteľ môžete ukryť aj do skrine.

K posteli patrí aj úložný priestor na šatstvo. V dočasnom útočisku oceníte flexibilný úložný priestor. Tvorí ho tyč na vešanie, zopár zásuviek a políc. Vhodné miesto býva výklenok v stene.

Do otvorených políc umiestnite pekné dekoratívne boxy. V prípade, že máte radi uhladený štýl, „neporiadok“ môžete ukryť za záves alebo finančne náročnejšiu stenu s posuvnými dverami.


Ing. arch. Tomáš Šebo, architektonické štúdio www.sebolichy.sk
Foto: archív

Pri malometrážnych bytoch je veľmi dôležité vedieť už na začiatku, aké funkcie bude daný priestor plniť. Bonus prezentovaných malometrážnych bytov je aj neobvyklá výška stropu 3,6 m. Použili sme dvojúrovňové riešenie priestoru v kombinácii – oddychová zóna a pracovná/hracia časť.

V malých priestoroch je vhodné umiestniť úložný priestor v línii alebo ako stenu, ktorá slúži na vyplnenie alebo oddelenie priestoru, a to od podlahy až po strop. Veľmi vhodný je variabilný nábytok, teda skladací, sklápací a rozťahovací.

Preferovali sme skôr svetlé farby. Na optické zväčšenie je vhodné použiť zrkadlo, materiál s vysokým leskom alebo transparentné materiály. Pri pravidelných štruktúrach, napríklad obkladoch, je vhodné voliť menší rozmer.

Veľkoformát v malom priestore nevynikne a opticky priestor relatívne zmenší. Ak chcete tapety, vhodné sú skôr svetlé odtiene a sústrediť sa viac na 3D efekt, ktorý vo vzťahu k rôznym svetelným podmienkam vytvorí na stene rôzne výrazné štruktúry.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita Janíková
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Skúška dospelosti alebo ako si zariadiť prvé bývanie
Pekné Bývanie/Edita Janíková