Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?

07.10.2013
Interiér

Spojenie obývačky s kuchyňou sa dnes stáva samozrejmosťou . Aby ste však vytvorili bezchybný celok, inšpirujte sa našimi desiatimi radami.

6fotiek
Kuchynská linka sa jednoduchšie začlení do obývacej časti, ak upustíte od typických prvkov, napríklad soklov i príchytiek. Autor: Decodom

1. V kuchynskej časti obývačky sa snažte eliminovať hluk a výpary. Spotrebiče vyberajte s nízkou hlučnosťou. Pri odsávači zohľadnite aj dostatočný výkon vzhľadom na veľkosť miestnosti.

Niektoré modely môžete dokonca v lete využívať ako klimatizáciu. Ak chcete odstrániť neželaný buchot pri zatváraní dvierok, vyberte si tichý samodotvárací mechanizmus.

2. Priznať či nepriznať prítomnosť kuchyne v obývačke? Zjednotiť materiálovo a farebne obývačkový a kuchynský nábytok nie je už v dnešných časoch problém.


Foto: Lube

Výrobcovia kuchýň rozšírili škálu modulov tak, aby bolo ich použitie všestranné. Či už si vyberiete štruktúru dreviny, alebo nábytok s farebnou prednou plochou, je len na vás. Súčasné trendy sú veľkorysé!

3. Ako si poradiť s prítomnosťou kuchynských spotrebičov v obývačke? Máte dve možnosti. Buď môžete všetky spotrebiče ukryť za dverami vstavaných skríň, prekryť drez doskou aj vybrať model odsávača pripomínajúci skôr svietidlo, alebo sa, naopak, popýšiť výstavkou dizajnových modelov.

Vo vysokých skriniach vystavíte rúru, mikrovlnku aj kávovar. Na kuchynskom ostrovčeku môžete zasa zabudovať ľubovoľnú kombináciu varných zón s rôznym postupom prípravy jedál. Napríklad gril, tepan-yaki či wok.

4. Kuchynský ostrovček je vhodný a praktický prvok v otvorenom priestore. Vymedzíte ním hranicu kuchyne. Zároveň zjednoduší aj vzájomnú komunikáciu s ostatnými členmi rodiny.

Ak sa nechystáte využiť kuchynský ostrov na barové sedenie, môžete jeho konštrukciu využiť ako základňu na napojenie jedálenského stola alebo menšieho raňajkového sedenia. Priestor nad ostrovčekom môžete aj efektne nasvietiť, čím zvýrazníte jeho prítomnosť v obývačke.

5. Ak si chcete zachovať aj v spojenom priestore akési súkromie, vytvorte si z kuchynských modulov kuchynskú bunku. Pomôže vám s ňou nielen barový pult, ale aj horné skrinky zavesené na strope. Môžete sa nimi obkolesiť v žiadanom počte a ľubovoľnej výške.

Akýmsi deliacim prvkom medzi zónami v miestnosti môžu byť aj otvorené policové steny, ktoré pôsobia dekoratívne aj z obývačkovej časti. Zvážte však, čo všetko v nich vystavíte. Pamätajte, že menej je niekedy viac!

6. V otvorenom priestore, ktorý má pôsobiť reprezentatívne, sa radšej vyhnite niektorým charakteristickým prvkom z kuchynskej linky. Vynechajte príchytky na dvierkach a zásuvkách. Nahraďte ich zatláčacím mechanizmom.

7. Zaobísť sa môžete aj bez soklov na spodných skrinkách. Nahraďte ich elegantnými kovovými nožičkami alebo sa pridajte k súčasnému hitu zavesených spodných skriniek. Zostava bude pôsobiť odľahčene a isto zaujme.

8. Na umiestnenie kachličiek za kuchynskou linkou radšej zabudnite. Pôsobia technicky a prítomnosť kuchyne v spoločenskej zóne zbytočne zdôrazňujú. Elegantnejším riešením je použitie napríklad skla, alebo laminátu.

9. Plné horné skrinky prestriedajte s otvorenými skrinkami. Voľné police vhodne zakomponované v zostave lepšie nadviažu na nábytok v obývacej časti. Módnym hitom je, ak budú vo farebnom kontraste vzhľadom na kuchynský celok. Žiadaná je výrazná žltá, oranžová či belasá farba.

10. Okrem otvorených políc využite aj elegantne pôsobiace presklené vitríny. Sú vhodným spestrením zostavy, hlavne ak v nich použijete sklenené police a nasvietite ich. Pri LED-diódach môžete využiť aj farebné zmeny osvetlenia podľa želanej atmosféry v miestnosti.

 
Autor: Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ
Fotogaléria
Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Viete, ako ideálne prepojiť obývačku s kuchyňou?
Pekné Bývanie/Edita JANÍKOVÁ