Zariaďujeme interiér: Biely alebo farebný?

09.10.2013
Interiér

Pri ladení interiéru je dôležité určiť jednu hlavnú farbu.

11fotiek
Ladenie interiéru nie je veda. V prvom rade si musíte určiť, aká bude hlavná farba a potom k nej vybrať doplnkové. Autor: Archív, J.A.P. Slovakia

Ladenie interiéru nie je žiadna veda. V prvom rade si musíte určiť, aká bude jedna hlavná farba a potom k nej vybrať optimálne dve až tri doplnkové. Ak zvolíte za ústrednú bielu, pri doplnkoch máte voľnejšie ruky. Ak bude ústredná farba výrazná, s farbami doplnkov narábajte opatrne.

Vyberám si bielu

Bielou nič nepokazíte, či ju zvolíte ako základnú farbu do kuchyne, kúpeľne či spálne. Je to neutrálna farba, doplniť ju môžete ľubovoľne podľa svojej chuti. Navyše, opticky zväčšuje priestor, preto je ideálna do menších priestorov.

Pri bielej, podobne ako pri iných farbách, rozlišujeme rôzne odtiene. Teplé tóny, to sú odtiene bielej s nádychom do smotanova až žlta, tóny chladnejšie sú najčastejšie s nádychom do modra. Pri kombinovaní bielej na to myslite a dajte si pozor na to, aby bol jej tón všade rovnaký.


Aj biela má svoje odtiene.
Foto: Archív, Sapeli

To, že biela je pomerne jednoduchá a nenápadná, sa snažte vyvážiť materiálmi a vzormi, ktoré do nej obliekate. Ak si za nosnú v interiéri vyberiete práve bielu, mali by ste sa o to viac pohrať s detailmi.

Biely nábytok zvoľte radšej štruktúrovaný ako hladký, poťah na sedačke napríklad s výšivkou alebo výrazným prešívaním, svietidlo taktiež so štruktúrovaným povrchom a pokojne nápadnejším a extravagantnejším dizajnom.

Idem do toho farebne

Ak sa rozhodnete pre farebnú stenu, napríklad v obývačke, nábytok voľte menej výrazný. Hodí sa skôr minimalistický štýl a jednoduchšie tvary. Dovoliť si môžete aj jemnú štruktúru, nemala by však vyzerať okato.


Výrazné farby uzemní čierna.
Foto: Archív, Trachea

Na doplnenie akejkoľvek farby je ideálna najmä biela a čím lesklejšia, tým lepšie. Ak ste skôr na tmavšie prevedenia, dopĺňajte čiernou. Nie ku každej farbe sa však čierna hodí, preto si radšej nechajte poradiť od odborníkov.

Ďalšou možnosťou, ako dostať domov farby, je špeciálne sklo. Také sa dnes napríklad používa v kuchyniach ako forma zásteny alebo už aj v kúpeľniach. Sklenenú tabuľu si môžete vybrať buď jednofarebnú, alebo aj s motívom.

Viac inšpirácií nájdete na fotografiách v galérii.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zariaďujeme interiér: Biely alebo farebný?
ipeknebyvanie.sk