Živé steny: Praktické a krásne v každom interiéri

21.11.2017
Interiér

Omrzeli vás zástupy črepníkov zoradené na parapetných doskách? Zmena je na dosah. Živé steny oživia interiér na počkanie.

5fotiek
Živá stena oživí aj pomerne neutrálny priestor a zároveň mu pridá na elegancii. Priestor jedálne navyše harmonizuje. Autor: Architecture art designs, Dwell with dignity, Workforce, Loversiq, iFuun

V zahraničí sa už udomácnili, u nás si stále pomerne nesmelo hľadajú miesto. Tak či onak, sú božské! Vertikálne záhrady, živé alebo aj zelené steny – tri názvy, no tá istá vec. Sú praktické, upokojujúce, ekologické, navyše nezaberú veľa miesta. Kvety a zeleň na stene sú mimoriadne príťažlivým vizuálnym prvkom aj trendom, ktorý sa vkráda do verejných a kancelárskych priestorov, fantasticky však vyzerá aj v domácnostiach, na balkónoch či v záhradách.

Dve záhrady a dvakrát voľná ruka architektom: Majitelia sú s výsledkom nadmieru spokojní!

Odborníčka radí: Terasa a tieň nie sú len otázkou leta

Dobre vedieť

Zelená stena oživí celý interiér, hodí sa do jedálne, kuchyne, obývačky, spálne, na schodisko alebo do vstupnej haly, kde bude okolo seba šíriť pozitívnu energiu. Vertikálne pestovanie je ideálne tam, kde nie je dosť miesta na klasické črepníky, ale aj tam, kde je vítaná originalita. V interiéri pomôže zvýšiť vlhkosť vzduchu, čo ocenia najmä alergici, a očistí ho aj od chemických škodlivín. Na balkóne poslúži ako protihluková zábrana i ako lapač prachu. V exteriéri zas v blízkosti domu prispeje k zlepšeniu mikroklimatických podmienok, v lete zabráni prehrievaniu muriva, v zime ho ochráni pred chladom.

Neživý, no stále pôsobivý: 5 benefitov záhrad, ktorým vládne kameň

Systém pod kontrolou

Obraz vytvorený z farebných kvetov je bez debaty úchvatný, od jeho inštalovania však môže odrádzať starostlivosť o desiatky až stovky rastlín. Ak na stenu svojpomocne zavesíte kvetináče na to určené, tých pár kvietkov dvakrát do týždňa zvládnete poliať. Ak je však reč o skutočne celoplošnej kvetinovej stene, tá už dá zabrať. Špeciálny závesný systém s automatickým samozavlažovaním napojený na vodovod to zvládne sám. Bude si však vyžadovať stavebné úpravy. Nechce sa vám do nich? Vodu pokojne dolievajte manuálne. Na zachovanie biodiverzity a odolnosti celého ekosystému proti chorobám použite minimálne pätnásť druhov rastlín.

Mgr. Henrieta Uhlárová
Interiérová dizajnérka
www.henrietadesign.sk

"Zvoľte hydroponické pestovanie rastlín, vďaka ktorému budú kvety vitálnejšie a rast rýchlejší. Treba však počítať so zvýšenou starostlivosťou a s častejším strihaním kvetov. Pri navrhovaní živej steny dbajte na to, aby každá rastlina mala okolo seba dostatočný priestor. Hustá výsadba môže spôsobiť problémy a hubové ochorenia."

 
Autor: Kristína Falťanová
Fotogaléria
Živé steny: Praktické a krásne v každom interiériŽivé steny: Praktické a krásne v každom interiériŽivé steny: Praktické a krásne v každom interiériŽivé steny: Praktické a krásne v každom interiéri
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Živé steny: Praktické a krásne v každom interiéri
Kristína Falťanová