Prečo sa musím zobudiť a prestať používať mikroténové sáčky?

24.11.2018
Poradňa

Je na čase prestať používať mikroténové sáčky a nahradiť ich obalmi NIE na jedno použitie. Z toho, ako škodia prírode, ale aj vám, priam mrazí...

22fotiek
Autor: www.zelenadomacnost.com

Ideálny obal neexistuje

Začneme zhurta a mierne pesimisticky. Všetko, čo nie je zero waste, a teda bez obalu, jednoducho prírode a ani nám, nepomáha. Pri mikroténových obaloch a sáčkoch je však hrozba omnoho vyššia ako pri papierových taškách. Okrem iného končia v brušku zvierat.

Prečo sa musím zobudiť a prestať používať mikroténové sáčky?

Na výrobu mikroténového sáčku je spotrebovaného omnoho viac materiálu ako na výrobu papierovej tašky, je to jednorázová záležitosť, pretože sa veľmi rýchlo roztrhne. Tieto sáčky často vidíme plávať v riekach či byť uviaznuté v korunách stromov.

Pozrite si aj: Všetky známe tváre si dávajú domov TOTO: Už ste sa s tým stretli?​

"Plast sa vyrába chemickým procesom z ropy, uhlia alebo zemného plynu. Bežní ľudia si myslia, že tzv. igelitky a mikroténové vrecká sú pre človeka neškodné. Problém však nastáva pri pôsobení tepla na plast, keď sa uvoľňujú škodlivé látky ako bisfenol. Preto by ste v letnom období nemali vystavovať plastové obaly prílišnému slnečnému žiareniu," uviedla šéfka komunikácie Envi-pak Silvia Nosálová.

Ekologické obaly na jedlo so sebou

Desiata zabalená v mikroténovom sáčku síce vydrží dlhšie, ale časom sa mení na gumovú hmotu. Tento sáčok potom vyhodíme do koša. Šikovní ľudia však už vymysleli obaly na jedlo, vďaka ktorým môžete stále jedlo prenášať so sebou, ale bez igelitu, jedlo vám zostane dlhšie čerstvé a obal môžete využívať opakovane niekoľko mesiacov.

Patria sem napríklad obaly Abeego, ktoré sú vyrobené z nezávadného a z kompostovateľného materiálu, z bio bavlny, konope, z včelieho vosku, zo živice a z jojobového oleja. Nie je to krajšie zloženie ako ropa a uhlie?!

Pozrite si aj: Najšťastnejší ľudia na svete, Dáni, radia: robte TOTO a budete šťastní aj vy​

EKO obaly pre uchovanie čerstvosti

Bežne sa stáva, že si začnete krájať syr a nedojete ho celý. Musíte ho zabaliť do nejakého obrúska a odložiť do chladničky. Našťastie, eko obaly sa dajú využívať na všetko, čo neskonzumujete ihneď (pečivo, syry, bylinky). Práve takto sa uchovávalo jedlo pred vynálezom chladničky.

EKO obal a obrúsok v jednom

A teraz si predstavte trvanlivý obal na potraviny bez olova, ftalátov či bisfenolu A, ktorý keď sa zašpiní, umyjete v umývadle alebo vyperiete v práčke. Je to obal na jedlo a zároveň slúži aj ako obrúsok, akési prestieranie na cesty.

Keď existujú takéto zdravé alternatívy, prečo si balíme jedlo do chémie, ktorá navyše po použití pláva v našich moriach a oceánoch?

Do galérie sme vám uložili fotky zdravých obalov na jedlo namiesto mikroténových sáčkov, aby ste vedeli, čo v domácnosti nutne potrebujete!

 
Autor: Zuzana
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Prečo sa musím zobudiť a prestať používať mikroténové sáčky?
Zuzana