Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?

V polovici minulého roka vláda odsúhlasila koncepciu podpory malých zdrojov energií. Stále však nie sú známe konkrétne podmienky o poskytovaní dotácií.

6fotiek
Ak uvažujete o využití dotácií na výstavbu obnoviteľných zdrojov energie vo svojej domácnosti, môžete sa obrátiť na poradenské energetické centrá. Tam vám poskytnú informácie nielen o spôsobe získania dotácií, ale poradia aj najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie pre vašu domácnosť. Energetické centrá by mali byť súčasťou mestských stavebných úradov v okresných mestách. V súčasnosti túto agendu napĺňa Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Autor: Solárne panely Schuco

Dotácie na kotly spaľujúce drevo či drevné pelety rozdávala vláda už v minulosti. Neskôr sa však peniaze minuli a v súčasnosti musia ľudia platiť za kotol na biomasu alebo slnečné panely plnú sumu. Teraz čakáme, kedy začnú peniaze opäť prúdiť. Vyčlenených je 100 miliónov eur, ktoré pochádzajú najmä z eurofondov. Na rozdiel od minulosti by sa k podpore vysokoefektívnych kotlov na drevo či slnečných panelov určených na ohrev vody, mali pridať aj peniaze na malé elektrárne. Konkrétne ide o fotovoltické panely, malé veterné turbíny, fototermálne kolektory či tepelné čerpadlá.

Najviac by mala dostať fotovoltika

O presnej výške podpory sa však zatiaľ nehovorí, podmienky poskytnutia dotácií budú známe až v polovici tohto roka. Výška podpory by mala byť stanovovaná v pravidelných intervaloch, napríklad raz ročne, a mala by sa odvíjať od ceny inštalácie zdroja a jeho komponentov s cieľom pomôcť skrátiť návratnosť investície na 7 až 10 rokov. Čerpanie vyčlenených 100 miliónov eur je predbežne rozložené na roky 2014 až 2020. V roku 2014 by to malo byť 5 miliónov eur, výška bude postupne narastať v súlade s očakávaným zvyšovaním záujmu o inštaláciu obnoviteľných zdrojov energie. Najrýchlejší rast sa predpokladá v segmente fotovoltiky.

Využite poradenstvo

  • Ak uvažujete o využití dotácií na výstavbu obnoviteľných zdrojov energie vo svojej domácnosti, môžete sa obrátiť na poradenské energetické centrá. Tam vám poskytnú informácie nielen o spôsobe získania dotácií, ale poradia aj najúčinnejšie a najefektívnejšie riešenie pre vašu domácnosť.
  • Energetické centrá by mali byť súčasťou mestských stavebných úradov v okresných mestách. V súčasnosti túto agendu napĺňa Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA).

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?Dočkáme sa dotácií na solárne kolektory?
 
6fotiek


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
5fotiek

Mozaikové poháre: Využite ich ako svietnik či vázu

23.10.2016
4fotky

Podložky pod riad: Kreatívne zrecyklujte korkové štuple!

21.10.2016
3fotky

Dekor DIY Tip: Látková tácka plná kvetov

19.10.2016