Reštart slovenského stavebníctva: Pomôže osem miliárd eur

Do roku 2016 sľubuje vláda na opätovné naštartovanie slovenského stavebníctva vynaložiť prostriedky vo výške osem miliárd eur.

1fotka
Opätovné naštartovanie stavebníctva má podporiť výstavba veľkých infraštruktúrnych projektov, na ktoré bude do roku 2016 vynaložených 8 miliárd eur. Autor: TASR - Henrich Mišovič

"Kríza v slovenskom stavebníctve nie je problémom len samotných firiem, ale aj zhruba 160-tisíc ľudí pracujúcich v tomto sektore," povedal na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

"Nemôžeme v plnej miere nahradiť prepad súkromného dopytu, ale môžeme kvalitne nastaviť legislatívu a využiť unikátnu príležitosť v podobe eurofondov," dodal minister.

Rast zamestnanosti

Opätovné naštartovanie stavebníctva má podporiť výstavba veľkých infraštruktúrnych projektov, na ktoré bude do roku 2016 vynaložených 8 miliárd eur. Tie by mali tiež významnou mierou prispieť k rastu zamestnanosti.

Len v prvých troch mesiacoch sa v rezorte dopravy rozbehli súťaže, ktorých hodnota je podľa štátnej expertízy zhruba 1,2 miliardy eur. V tomto okamihu tak prebiehajú tendre na viac ako 85 kilometrov nadradenej cestnej infraštruktúry, ktoré by sa mali začať stavať v priebehu tohto roka.

Minister pritom zdôraznil, že výsledok majú vo veľkej miere v rukách samotné stavebné firmy. "Proces verejného obstarávania je zneužiteľný a výsledkom špekulácií je nekonečné naťahovanie tendrov," povedal.

Dodal, že takýto postup brzdí nielen opätovné zotavenie samotného stavebníctva, ale aj rast zamestnanosti. "A už vôbec nevyhovuje občanom, ktorým moderné cesty a železnice chýbajú v ich každodennom živote," povedal.

 
Autor: TASR/pluska.sk


Najčítanejšie
 

Pekné Bývanie

 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
9fotiek

PRED a PO: Rekonštrukciou sa 2-izbák zmenil na nepoznanie

24.02.2016
10fotiek

Môj nový byt: Ako sa vám páči Jolanino zrekonštruované hniezdočko?

10.02.2016
9fotiek

1-izbový byt v hlavnom meste si manželia upravili podľa svojich predstáv

28.01.2016