Hodina Zeme: Z úcty k planéte, zhasnúť!

Jedna z najväčších celosvetových akcií so zapojením verejnosti poukazuje na klimatické zmeny, s ktorými v posledných rokoch bojuje naša planéta.

1fotka
Pohľad na dvojičky Petronas Twin Towers pred a po zhasnutí svetiel počas štvrtého ročníka projektu Hodina Zeme v marci 2010 v metropole Kuala Lumpur. Autor: TASR/AP

Symbolické zhasínanie svetiel je naplánované práve na dnešný deň, 23. marec 2013. Zapojiť do akcie sa veľmi jednoducho môže každý a to tak, že o pol deviatej večer miestneho času presne na 60 minút zhasne vo svojom dome, byte či firme všetky svetlá.

Hodina Zeme je organizovaná celosvetovou ochranárskou organizáciou World Wildlife Fund, ktorej poslaním je zastavenie ničenia prirodzeného prostredia a vybudovanie budúcnosti, v ktorej ľudia budú môcť žiť v harmónii s prírodou.

Celosvetové hnutie

Akcia má pomerne krátku históriu. Prvýkrát došlo k zhasnutiu svetiel 31. marca 2007 v austrálskom meste Sydney, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem vyplo na jednu hodinu všetky svetlá.

Už o rok neskôr sa do akcie zapojilo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 krajinách v osemnástich časových pásmach. Z udalosti v Sydney sa kampaň zmenila na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Historický bol rok 2011, keď sa do boja proti zmene klímy zapojilo rekordných 135 štátov vrátane Slovenska.

Pamiatky bez svetla

Do akcie sa zapojilo mnoho svetoznámych kultúrnych pamiatok a rôznych ďalších významných stavieb. Na jednu hodinu sa vypínajú svetlá napríklad na Sfinge a pyramídach v Gíze, Eiffelovej veži v Paríži, soche Krista Spasiteľa v Brazílii alebo na rímskom Koloseu. Na námestí Times Square sa zhasínajú aj veľké reklamy na Coca-Colu.

Viac o tejto akcii sa dočítate na Hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Hodina Zeme: Z úcty k planéte, zhasnúť!
Veronika ROSPUTINSKÁ