Ako reklamovať nehnuteľnosť? Na toto sa zamerajte

Ak si kupujete topánky a po mesiaci sa vám rozpadnú, reklamujete ich. Predajca vám ich dá opraviť alebo vymení za nové. Čo však v prípade, ak zistíte poruchu na čerstvo kúpenej nehnuteľnosti? Mali by ste vedieť, že nárok na reklamáciu máte aj v tomto prípade.

1fotka
Ilustračná fotografia Autor: GWENNAN MURPHY

AKO PREDÍSŤ REKLAMÁCII

Informujte sa a píšte. O záruky predmetnej nehnuteľnosti sa zaujímajte vopred. Ak ide o byt či dom v štádiu výstavby – garancia by sa mala podchytiť v zmluve o dielo. Z Občianskeho zákonníka vyplýva, že je povinnosťou firmy, ktorá stavia, informovať zákazníka o podmienkach a rozsahu uplatnenia reklamácie už pri samotnej kúpe bytu.

O záruku neprichádzate ani pri kúpe staršieho bytu. Ale iba v prípade, že sa jej nezrieknete v šikovne pripravenej kúpnopredajnej zmluve. Pozor na právne formulky, ktoré zvyčajne predávajúci zakomponujú na svoju ochranu do zmlúv:

– ako byt stojí a leží

– kupujúci sa dôkladne oboznámil s faktickým stavom bytu

– byt sa predáva v stave, zodpovedajúcom jeho veku a opotrebovaniu

– predávajúci vyhlasuje, že mu nie sú známe také nedostatky bytu, na ktoré by mal kupujúcich upozorniť. Podpisom takejto formulky sa kupujúci zrieka možnosti reklamácie, a to aj v prípade skrytých porúch.

Azda netreba veľmi zdôrazňovať, že pred kúpou si nehnuteľnosť treba dôkladne obhliadnuť. Kupovať byt na dobré slovo je veľmi dobrodružná akcia. No ak nie ste odborník, váš pohľad neodhalí možné skryté chyby.

Ak by čas obhliadky vyšiel na večernú hodinu, odporúčame uskutočniť ešte jednu za denného svetla a detailne prejsť celý byt.

Najpodozrivejšia je kúpa starej nehnuteľnosti, napríklad starého domu na rozsypanie, ktorý je čerstvo vymaľovaný. Pod úplne čerstvou maľovkou sa môžu skrývať vlhké či dokonca plesnivé múry.

Pozor na trhliny v múroch. Mohli by signalizovať porušenú statiku. Pri starších bytoch treba zdvihnúť zrak a prezrieť si, či sa neprehýbajú stropy.

Ak vás oslovila staršia nehnuteľnosť a nemáte v rodine stavbára, odporúčame obrátiť sa na znalca. Zoznam autorizovaných znalcov nájdete na internetovej stránke ministerstva spravodlivosti. Investíciu do znaleckého posudku oceníte pri zjednávaní kúpnopredajnej ceny.

Okrem dôkladnej obhliadky je dôležité informovať sa v správcovskej spoločnosti spravujúcej dom, v ktorom sa byt nachádza. Tá by mala mať informácie o všetkých problémoch, ktoré sa v dome vyskytli. Rovnako vie lepšie informovať aj o energetickej náročnosti kupovaného bytu či domu.

Ak kupujete byt v novostavbe, popýtajte sa na firmu, ktorá ho stavia. Veľké developerské spoločnosti zakladajú dcérske firmy na jednotlivé stavby. Informujte sa, kto preberie záruky v prípade, že spoločnosť zanikne.

KEĎ SA TO PRESNE LEN STANE

Všetko riešte písomne! Reklamáciu novostavby treba podať ihneď po zistení chyby, a to priamo tomu, kto príslušenstvo objednával a účtoval, teda u developera. Meno objednávateľa sa uvádza na dodacom liste alebo faktúre. Obracať sa na subdodávateľov je zbytočné, všetko závisí len od samotnej stavebnej firmy, ako bude ďalej pokračovať a ako sa s dodávateľom dohodne. V prípade, že sa reklamácii nevyhovie, môže sa klient obrátiť na SOI alebo na súd.

Ak je základné vybavenie bytu súčasťou novostavby, nový majiteľ ho môže reklamovať iba cez zhotoviteľa stavby. Keď sa napríklad pokazí súčasť kuchynskej linky, sanita či okná, sťažnosť na kvalitu či žiadosť o opravu musí adresovať stavebnej firme napriek tomu, že pochádzajú od subdodávateľa.

V prípade, že zhotoviteľ stavby skrachoval, majiteľovi bytu nepomôže ani desaťročná záruka na podlahy či kuchynskú linku. Všetko si musí dať opraviť na vlastné náklady. Následne si pohľadávku môže uplatniť v konkurze.

Aj v prípade staršej nehnuteľnosti máte právo na reklamáciu v zmysle Občianskeho zákonníka.

 
Autor: Pekné bývanie/IVETA GREBÁČOVÁ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako reklamovať nehnuteľnosť? Na toto sa zamerajte
Pekné bývanie/IVETA GREBÁČOVÁ