Žijete v paneláku?

Netečie vám horúca voda, máte neprispôsobivého suseda alebo nie ste spokojná so správcom? Vieme, kedy je právo na vašej strane a kedy sa pravdy nedovoláte.

TEPLÁ VODA

Ak aj z vašich vodovodných kohútikov tečie len vlažná voda, sťažujte sa. Teplotu tep-lej úžitkovej vody stanovuje zákon. Na výtoku z kohútika nesmie klesnúť pod 45 stupňov a vystúpiť nad 55. Nespĺňa normu? Povedzte to správcovi. Ak nepochodíte, obráťte sa na Štátnu energetickú inšpekciu alebo na súd.

Náš tip

Vodu zohrievate v rámci panelového domu vlastným kotlom? Ak sa neviete na teplote vody dohodnúť so správcom, zmeňte ho. O jeho odvolaní však musí rozhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Po doručení výpovede začne správcovi plynúť trojmesačná výpovedná lehota. O tom novom musí na schôdzi takisto rozhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov.

NEPLATIČI

Neplatičom ste, keď pravidelne neuhrádzate príspevok do fondu prevádzky, údržby a opráv. Čakajte, že ostatným vlastníkom bytov sa váš prístup nebude páčiť a zvolajú domovú schôdzu, aby sa s vami porátali. Na schôdzi môžu nadpolovičnou väčšinou odsúhlasiť dražbu vášho bytu a z utŕžených peňazí zaplatiť dlžobu. Existuje aj viac možností, ako od vás nedoplatok získajú. Prostredníctvom súdu alebo mimosúdnou dohodou, keď nedoplatok môžete postupne vyrovnať formou splátkového kalendára.

Dražba bytu je najúčinnejšia, lebo vlastníci bytov nemusia absolvovať dlhé súdne konania, dlžobu vyrovnajú predaním bytu a zo získaných peňazí vyrovnajú nedoplatok. Je to síce účinný, ale agresívny spôsob vymáhania dlhov, radšej sa snažte dlžobu splatiť prostredníctvom splátkového kalendára.

CHLADNÉ RADIÁTORY

Keď váš sused počas vykurovacej sezóny vypína radiátory, aby ušetril, a vám tým prechladí byt, veľa nezmôžete, lebo neexistuje zákon, ktorý prikazuje vykurovať byty. O nespratnom susedovi však povedzte správcovi. Alebo informujte o svojom probléme na domovej schôdzi. Zvoláte ju sama alebo o to požiadajte domového dôverníka, ktorý to vybaví za vás.

Proti nespratníkovi môže viac ako polovica vlastníkov bytov schváliť interné sankcie. Ak to nepomôže, podajte podnet na súd. Je však otázne, či so svojimi argumentmi obstojíte.

Odporúčanú teplotu v bytoch určuje zákon o energetike. V obývačke, spálni, detskej izbe, jedálni a pracovni by nemala klesnúť pod 21 stupňov, v kuchyni stačí 20, v kúpeľni minimálne 24 stupňov. Schodiská a chodby znesúod 10 do 15 stupňov.

REKONŠTRUKCIA

Bez stavebného povolenia môžete meniť obklady a dlažby, maľovať steny, vymieňať okná, dvere, ale aj vaňu, umývadlo či WC. Stavebnému úradu ohláste prestavbu, ktorá by mohla mať vplyv na statiku budovy, platí to aj pre prestavbu bytového jadra. Prestavovať začnite, až keď dostanete vyjadrenie z úradu. Musia vám ho doporučene poslať najneskôr do 30 kalendárnych dní.

Stavebné povolenie budete potrebovať aj pri stavebných úpravách, ktoré menia vzhľad budovy, teda keby ste sa rozhodli napríklad zbúrať balkón. Povolenie na stavbu potrebujú aj rekonštrukcie v pamiatkovo chránených stavbách.

Naša rada

S väčšími stavebnými úpravami, naprí-klad s nadstavbou, musí súhlasiť nadpolovičná väčšina obyvateľov alebo všetci obyvatelia domu. Ich súhlas vyžaduje aj stavebný úrad.

 
Autor: MARCELA BARUSOVÁ, foto profimedia.sk/CORBIS
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Žijete v paneláku?
MARCELA BARUSOVÁ
foto profimedia.sk/CORBIS