Praktické riešenia pre pozemok: Ako spevniť parkovaciu plochu pod auto?

Blíži sa jar a s ňou aj čas stavebných úprav v okolí domu. Ak plánujete úpravu pozemku, ktorý bude slúžiť ako parkovacia plocha pod auto, máme pre vás niekoľko rád.

3fotky
Tam, kde pôsobí väčšie zaťaženie, ako je napríklad zaparkované auto, sa vďaka svojej pevnosti a trvanlivosti najviac osvedčili betónové dlažobné prvky s minimálne 60 mm hrúbkou. Autor: archív

Chystáte sa spevniť parkovaciu plochu pri dome, ale stále sa neviete rozhodnúť či zvoliť pevnejší, ale aj finančne nákladnejší variant s betónovým podložením, alebo stačí suchá pokládka dlažby? Podľa čoho sa teda rozhodnúť?

Miesto pre auto

  • Tam, kde pôsobí väčšie zaťaženie, ako je napríklad zaparkované auto, či dokonca viac áut, sa vďaka svojej pevnosti a trvanlivosti najviac osvedčili betónové dlažobné prvky s minimálne 60 mm hrúbkou.
  • Vhodné sú dlažbové systémy v rôznom dizajne, zámkové dlažby alebo drenážne dlaždice, cez ktoré môže dažďová voda prenikať do podložia. Predpokladom dobrého riešenia je skladba a dôkladná príprava podkladu.
  • Ak je plocha vystavená väčšiemu zaťaženiu, potrebuje aj väčšiu hrúbku podkladu, ílovité podložia vyžadujú 400 až 500 mm.
  • Väčšinou sa betónové dlažby kladú suchým spôsobom, ale sú aj výnimky. Napríklad plocha pod prístreškom je špecifická tým, že auto chodí stále po tých istých koľajach. Takúto plochu s opakovaným líniovým zaťažením je vhodnejšie posilniť v podloží betónom.

Dobrá rada:U každého výrobcu betónových dlažobných prvkov nájdete odporúčané skladby spevnených plôch s mierou zhutnenia jednotlivých vrstiev.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Praktické riešenia pre pozemok: Ako spevniť parkovaciu plochu pod auto?Praktické riešenia pre pozemok: Ako spevniť parkovaciu plochu pod auto?
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Praktické riešenia pre pozemok: Ako spevniť parkovaciu plochu pod auto?
ipeknebyvanie.sk