Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?

Oheň v interiéri je klasika, ktorá neomrzí. Ak si nemôžete dovoliť veľký kozub, ale máte v byte komín, zaobstarajte si kachle.

6fotiek
Liatinové kachle Sense v originálnom modernom dizajne vo viacerých farebných vyhotoveniach. Spaľujú suché drevo, polienka dĺžky 33 cm. Výkon 7 kW. Autor: archív firiem

Kachle nielenže vnesú do domova príjemný pocit tepla a atmosféru, ale môžu byť ekonomickým doplnkovým kúrením, a navyše atraktívnym estetickým prvkom vo vašom byte. Nevyberajte však len podľa dizajnu, ale zamerajte sa aj na samotný výkon kachlí. Najskôr sa rozhodnite medzi keramickými a plechovými kachľami. Kachle s plechovým opláštením sa rýchlejšie nahrejú, keramické zasa vydržia dlhšie hriať, pretože keramický obklad veľmi dobre akumuluje teplo.
Najmodernejšie technológie ponúkajú vykurovanie kachlí peletkami. Takéto kachle sú komfortnejšie na obsluhu. V naprogramovanom režime dokážu regulovať teplotu a adekvátne dávkovať palivo zo zabudovaného zásobníka, vďaka ktorému vydržia v prevádzke aj niekoľko dní.

Výkon kachlí

Keď sa rozhodnete pre kúpu kachlí, najprv si pripravte základné údaje: veľkosť vykurovacieho priestoru a priemer sopúcha – dymovodu. Veľkosť vykurovacieho priestoru získate jednoducho vynásobením plochy miestnosti výškou stropu. Na vykúrenie staršej stavby však potrebujete dvakrát väčší výkon kachlí, ako na vykúrenie novej.

V starom dome vyhrejete 1kW 20 m3, a v novostavbe 40 m3. Tak napríklad, ak chcete kachle do obývačky starého bytu, ktorá má 100 m3, toto číslo vydelíte 20 m3 a dostanete číslo 5 - toto je správny výkon budúcich kachlí, a mali by ste sa ho snažiť dodržať.

Dobré rady na záver:

  • Pozor, v kachliach so slabším výkonom sa budete snažiť kúriť na maximum, budete ich prehrievať, čím sa rýchlo znehodnotia. Ak kúpite kachle s vyšším výkonom, budete miestnosť prehrievať a činnosť kachlí tlmiť, menej prikladať, teda kachle takisto nebudú fungovať tak, ako majú.
  • Optimálny úžitok z kachlí ovplyvní aj ich umiestnenie vzhľadom na nábytok, okná, dvere a situovanie komína. Ak si urobíte jednoduchý náčrtok miestnosti, odborník vám pomôže s výberom vhodného modelu aj s jeho umiestnením.

 
Autor: am/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?
 
6fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako si správne vybrať kachle do bytu či do domu?
am/ipeknebyvanie.sk