Ako správne investovať do bývania. Dajte si poradiť

Investícia do nového bytu je záväzok na niekoľko rokov. Preto vyberajte obozretne.

1fotka
Ako správne investovať do bývania. Dajte si poradiť Autor: profimedia.sk

Preto sa oplatí venovať hľadaniu čas. Nástrah môže byť niekedy viac. Už len preto, že byt nekupujete každý deň, a priznajte si úprimne, nie ste v tom úplne doma. Ak máte známeho, ktorý vám v tomto dokáže poradiť, máte vyhrané. Ak nie, prečítajte si naše rady a buďte ostražitý.

Kde hľadať?

Miest, kde by ste sa mohli stretnúť s ponukami na predaj, je veľa, a ani o jednom nemožno povedať, že je najlepšie. Internetové portály, zadarmo rozdávané realitné časopisy, pohrdnúť nemusíte ani ceduľkami na bráne.

Ak máte málo času, osloviť môžete aj realitnú kanceláriu. Neručíme však za to, že vám vždy vyjde v ústrety. Preto ak hľadáte byt, spoľahnite sa radšej na seba. A čo je dôležité, vyhraďte si na to čas. Rovnako sa zmierte s myšlienkou, že hľadanie toho prvého vám môže zabrať dva týždne, alebo aj rok.

Rozhodujú priority

Skôr než si vôbec začnete pozerať ponuky nehnuteľností, dobre si premyslite, čo je pre vás najdôležitejšie. Kúpu pravdepodobne ovplyvní výška investície, ktorú máte k dispozícii.

Ale pozor! Pamätajte aj na rezervu, ktorú použijete na ďalšiu rekonštrukciu či iné náklady do svojho nového bytíka. Výška možnej investície vám napovie aj to, kde budete bývať. Centrum, okraj mesta alebo prímestská štvrť. Každá lokalita má svoje výhody a, naopak, aj nevýhody.

Kým v centre bývajú spravidla byty najdrahšie a sú zaujímavé pre tých, ktorí vyhľadávajú staré historizujúce priestory, len tak ľahko tu nemusíte nájsť miesto na parkovanie. Cena bytov klesá vzdialenosťou od centra. Bývať na periférii má tiež svoje výhody – zaplatíte menej a možno máte bližšie do prírody.

Merajte na štvorcové metre

Takmer povinný údaj v inzeráte je počet izieb. Chcete sa sťahovať do štvorizbového bytu alebo vám postačí aj dvojizbový? Radíme vám, nespoliehajte sa v žiadnom prípade iba na údaj o počte miestností.

Oveľa dôležitejšia je plošná rozloha bytu. Pri serióznejších ponukách sa stretnete hneď s dvoma údajmi o rozmeroch. Úžitková plocha zahŕňa rozmery kompletne celého bytu vrátane lodžie, terasy či balkóna, obytná plocha je taká, čo uvádza len rozmery miestností na bývanie.

Zorientujte sa, kde je sever

A vôbec to nemyslíme žartovne. Kupujúci sa často zabúdajú spýtať, na aké svetové strany je byt orientovaný. Len si predstavte rozpálené leto a byt, kde sú všetky izby nasmerované na južnú, prípadne západnú stranu.

Rovno môžete uvažovať o klíme, vonkajších žalúziách, prípadne inom tienení, ktoré váš byt premenia na malý krtinec. Ideálna dispozícia je, ak je byt otočený minimálne na tri svetové strany. Rátajte s tým, že severná strana je v zime najchladnejšia a južná a západná v lete najteplejšia.

Starý a či mladý?

Nie, nepreskočili sme na inú tému. Pri kúpe nehnuteľnosti sa môžete rozhodovať, či investujete do novostavby, alebo do bytu, ktorý je na svete už nejakých pár rôčkov. Čo je pre vás podstatné? Pri novostavbách si presne dohodnite podmienky, čo všetko zahŕňa developer do výslednej ceny bytu.

Ak sa s vami rozpráva o hotovom byte, odovzdať by vám mal byt s podlahou, dokončenou elektroinštaláciou, kúpeľňou, vymaľovaný základným bielym náterom. Pamätajte však na to, že kuchyňa spravidla nie je v cene. Ponúkaný „holobyt“ má ukončené rozvody, priečky, vykurovanie, potery a omietky.

No a špecifická situácia je byt vo výstavbe. Neodporúčame vám vyplatiť developerovi celú čiastku bytu vopred. Ak zvažujete takúto kúpu, minimálne si vypýtajte referencie, či firma už niekedy v minulosti investovala do stavieb podobného charakteru.

A pýtajte sa známych, nehanbite sa. Ak kupujete starší byt, musíte očakávať ďalšie investície. Bonus je, ak dom, v ktorom sa byt nachádza, už má vymenenú strechu, vnútorné rozvody, prípadne je zateplený. To, či je znútra vymaľovaný, je kozmetická úprava, i keď môže svedčiť o starostlivosti obyvateľov, ktorí tam bývajú.

Emócie a iné rizikové faktory

Napriek tomu, že cenu bytu ovplyvňujú niektoré základné kritériá, o ktorých sme sa zmienili vyššie, predsa len existujú aj ďalšie, ktoré vychádzajú často zo subjektívneho pohľadu predávajúceho. Prvý, veľmi jasný príklad je rekonštrukcia. Obzvlášť, ak v inzeráte nájdete prívlastok nádherná. To, čo je pekné pre jedného, pre iného môže byť úplná katastrofa.

To, že predávajúci má k bytu osobný vzťah, pretože tu prežil mnoho rokov a investoval tu do špeciálneho zariadenia, vás ako kupujúceho nemusí vôbec zaujímať. Jeho vzťah k bytu nie je dôvod, aby navýšil cenu, preto si zapamätajte: Emócie hodnotu bytu nenavyšujú. Nedá nám nespomenúť aj materiály.

Ak vás bude dnes niekto presviedčať, že laminátová podlaha, laminátové dvere či, nebodaj, plastové okná sú dnes nadštandard, a preto je cena bytu taká vysoká, zabudnite naňho. Je to obyčajný štandard.

Za nadštandard sa dnes považuje pravá drevená podlaha, hliníkové okná alebo eurookná, podlahové alebo nízkonákladové vykurovanie, dva záchody a bidet alebo nábytok na mieru. Zdá sa vám, že úloha nájsť správny byt je príliš komplikovaná? Zoberte to ako hru s cieľom vyhrať. Poznáte pravidlá hry, rozhoďte figúrky, nájdite slabé miesta protihráča, buďte šikovní

 
Autor: Iveta GREBÁČOVÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako správne investovať do bývania. Dajte si poradiť
Iveta GREBÁČOVÁ