Ako sa správne a jednoducho zbaviť starých spotrebičov

Aj keď pri kúpe novej chladničky či práčky máme mnohokrát pocit, že ju kupujeme „na doživotie“, realita je však iná. Ak u vás doma práve nastala chvíľa „historickej“ výmeny,mali by ste vedieť, čo robiť so starým spotrebičom.

1fotka
Kam so starým elektrospotrebičom? Radíme, ako správne a jednoducho vyriešiť tento problém. Autor: Profimedia.sk

Ak u vás doma nastala chvíľa, kedy je nutné vymeniť starý spotrebič za nový, máme pre vás niekoľko tipov, kam s tým starým.

Starý spotrebič môžete odovzdať pri kúpe nového spotrebiča

Od roku 2009 sú všetky predajne (servisy) elektrospotrebičov povinné bezplatne realizovať zber starých spotrebičov (tzv. spätný odber) od svojich zákazníkov systémom kus za kus. Zber je financovaný z recyklačného poplatku, ktorý je súčasťou koncovej ceny spotrebiča. Na značke starého spotrebiča ani na mieste jeho pôvodného nákupu pritom nezáleží. Väčšinou sa spätný zber realizuje pri dovoze nového spotrebiča. Dbajte však na to, aby ste si odvoz starého spotrebiča vopred dohodli už pri kúpe nového spotrebiča. V prípade, že je starý spotrebič výrazne poškodený, znečistený alebo z iných dôvodov predstavuje riziko pre zdravie a bezpečnosť personálu, môže predajňa odmietnuť prevziať starý spotrebič.

Starý spotrebič môžete nechať v oprave či servise

Ak už spotrebič nie je možné opraviť, alebo by jeho oprava stála viac než nový spotrebič (čo v dnešnej dobe pri rýchlo napredujúcom vývoji domácej techniky nie je žiadna zriedkavosť), môžete elektrospotrebič v oprave či v servise nechať. Väčšinou za recyklačný poplatok.

Starý spotrebič môžete odovzdať v zbernom dvore vo svojej obci či meste

Informáciu o zbernom dvore v mieste vášho bydliska by vám mali poskytnúť na  obecnom či miestnom úrade (odbor životného prostredia). Jeho pracovníci by mali mať najaktuálnejšie informácie o najbližšom zbernom dvore alebo o termine mobilného zberu a mali by vám poradiť ako naložiť s vašimi starými spotrebičmi vo vašom bydlisku.
Odovzdanie elektroodpadu na zbernom dvore je pre občanov bezplatné, stačí vám len občiansky preukaz. Ak obec nemá zriadený zberný dvor, je možné, že organizuje mobilné zbery elektroodpadu. Ich termíny sa tiež dozviete na obecnom úrade.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako sa správne a jednoducho zbaviť starých spotrebičov
ipeknebyvanie.sk