Ako vybrať správny kôš na odpadky?

To, že odpadkový kôš stojí niekde v kúte, ešte neznamená, že nie je dôležité mu venovať pozornosť. Ako a podľa čoho vyberať, aby stal spoľahlivým kuchynským pomocníkom?

14fotiek
Ako a kam s množstvom domáceho odpadu? Autor: profimedia.sk

Čistota a poriadok sú v kuchyni pravidlo číslo jeden. Nie je to vždy jednoduché udržať kuchyňu absolútne čistú a zároveň si zachovať prehľad a poriadok. Aby šlo všetko lepšie od ruky, je okrem dobrej organizácie práce dôležitý aj dobrý odpadkový kôš, do ktorého sa dá okamžite a šikovne „posúvať“ všetko nepotrebné. Ak máte na pamäti aj ochranu životného prostredia, určite sa vám zíde viacero vhodných nádob na triedenie odpadu.

Podľa čoho vybrať odpadkový kôš?

  • Vyberte si kôš vhodnej veľkosti, aby zodpovedal množstvu odpadu, ktorý sa u vás doma produkuje.
  • Zároveň zvážte fakt, že odpad, ktorý vzniká pri príprave jedál, nemôže z hygienických dôvodov stáť v kuchyni dlho, takže kôš nemusí byť príliš veľký.
  • Ak máte poruke nádoby na triedenie, môžete odpad hneď odhadzovať bez veľkého behania do tých správnych „oddelení“.
  • Dôležité je, aby odpadkový kôš bol z kvalitného, ľahko umývateľného materiálu, ktorý sa dá jednoducho udržiavať.
  • Najšikovnejšie sú koše, do ktorých sa dá odpad vhodiť aj špinavými rukami, teda nemusíte pri varení otvárať veko ručne.
  • Súčasný výber odpadkových košov na trhu poskytuje široké možnosti zladiť kôš farebne s ostatným kuchynským zariadením. Ak nechcete riskovať farebný nesúlad, cesta istoty je nehrdzavejúca oceľ alebo napríklad biely plast.

Vrecia do odpadkového koša

Najlepšie sú pevné vrecia so zaťahovacími pásikmi. Naplnené ich jednoducho uzavriete a kým sa nájde dobrovoľník, ktorý ich vynesie, chvíľu vydržia. K dispozícii sú v rôznych veľkostiach.

Praktické odpadkové koše a poriadok na kuchynskej linke

Na upratovanie odpadkov pri kuchynských prácach, takpovediac za pochodu, sa zíde malý príručný kôš so samozatváracím vekom. Bez problémov sa doň vmestí drobný odpad. Vyrobený je z kvalitného plastu a vybavený háčikom na uchytenie odpadového vreca s ušami. Keď už budete mať upratovania a čistenia plné zuby, môžete ho prenechať umývačke riadu.

Odpadkové „handsfree“ koše

Bezdotykové koše znamenajú absolútnu hygienu. Pri kuchynských prácach nedochádzate do kontaktu s baktériami a nemusíte si po každom úkone umývať ruky. Zvlášť vhodné sú pre rodiny s malými deťmi.

Dizajnová klasika

Kôš v americkom dizajne vyrobený s povestnou nemeckou dôkladnosťou vám vydrží celý život, takže vstupná investícia nie je úplne márna. Vyrobený je z nehrdzavejúcej ocele s kvalitnou povrchovou úpravou. Oceľová je aj vnútorná nádoba. Odpad sa do koša hádže cez dobre tesniacu oceľovú klapku, ktorá bráni šíreniu zápachu. Plastový je len spodný okraj, ktorý chráni podlahu.

Ekologický variant klasického nášľapného odpadkového koša má vnútri dve oddelené plastové nádoby, takže môžete odpad hneď triediť. Vrchnák z nehrdzavejúcej ocele sa zatvára vďaka zabudovanému tlmiču úplne tichučko a dá sa zaistiť aj v otvorenej polohe. Vrecia na odpad sa dajú upevniť, takže nehrozí, že sa zošmyknú. Pohodlné používanie zabezpečuje veľký nášľapný pedál.

Odpadkové koše na triedenie

Je rozumné sa správať ekologicky. Možno sa vám bude lepšie triediť, ak budete mať poruke vhodné nádoby! Nielen pre nadšencov ekológie sú určené šikovné koše – vaky na triedenie odpadu.

Foto: archív firiem

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako vybrať správny kôš na odpadky?
ipeknebyvanie.sk