Kúpiť starší alebo nový byt?

Zvažujete investíciu do bytu? Otázke, či je pre vás lepší byt v novostavbe, alebo starší byt, ktorý si zrekonštruujete podľa vlastných predstáv, sa nevyhnete. Obe možnosti majú svoje za a proti.

12fotiek
Kúpiť starší alebo nový byt? Obe možnosti majú svoje za a proti. Autor: Laura WITTEK

NOVOSTAVBA

+ Dlho nemusíte do bytu investovať.

Kúpna cena bude síce vyššia, no na dlhý čas máte pokoj a do bývania nemusíte nič investovať. Pri nových stavbách sa totiž používajú nové stavebné materiály, novostavby sú zateplené, vlastník bytu tak môže ušetriť veľa peňazí za energie. Takisto elektrina je už v nových bytoch dimenzovaná na zvýšený počet elektrických spotrebičov.

+ Pekné okolie.

Investor často k bytom musí postaviť aj zodpovedajúci počet parkovacích miest, detské ihrisko, lavičky, musí vysadiť stromy, zasiať trávnik a podobne. Všetko je nové, udržiavané.

+ Aj sami môžete „stavať“.

Ak si byt kúpite ešte v čase pred dokončením, stavebné firmy zvyknú dovoliť, aby ste sa sami podieľali na jeho konečnej podobe. Môžete mierne posúvať nenosné priečky, dostavať alebo naopak vôbec nepostaviť niektoré steny, vyberať si z rôznych štandardov vybavenia.

+ Nedostatky sa dajú reklamovať.

Ak ste kúpili byt v novostavbe a nedoliehajú vám dvere, neodteká vaňa či zateká pod oknom, môžete to u stavebnej firmy reklamovať. Lehota na reklamácie je rovnaká ako pri bežnom spotrebnom tovare, dva roky. V papieroch, ktoré k bytu dostanete, však bývajú vymenované položky, pri ktorých môže byť reklamačná lehota dlhšia. Tu však pozor na jednu zákernosť: Stáva sa, že neseriózni develeperi zlikvidujú firmu tesne po kolaudácii. Tým pádom sa zákazník len veľmi ťažko domôže svojich reklamačných práv.

- Vychytávate chyby.

Pri kúpe bytu v novostavbe budete jeho prvý skutočný užívateľ a často až vtedy odhalíte nekvalitne odvedenú prácu. Takisto až po nasťahovaní do bytu zistíte, či vám vyhovuje jeho usporiadanie alebo veľkosť izieb. Keď kupujete starší byt, s rekonštrukciou zvyčajne rátate alebo problémy už vyriešili predchádzajúci majitelia.

- Všetko je ďaleko.

Vhodných a cenovo dostupných pozemkov pre bytové domy v centrách miest zvyčajne niet. Developeri preto svoje projekty orientujú skôr na okraje miest, niekedy aj do bývalých priemyselných oblastí, ktoré novou bytovou výstavbou úplne menia svoj charakter. Dostať sa však z okraja mesta do práce či s deťmi do školy nebýva jednoduché. Bežné sú ranné a poobedňajšie dopravné zápchy.

- Nevie sa, čo bude ďalej.

Výstavba bytov v nových sídliskách prebieha zvyčajne po etapách. Ak sa byty predávajú dobre, pribúdajú byty aj navrhované zázemie k nim – obchody, reštaurácie, športoviská a podobne. Ak sa ich predávať nedarí, developer občiansku vybavenosť zvyčajne nedobuduje. A v prípade, že sa predávajú až príliš dobre, môže sa developer rozhodnúť, že výstavbu zahustí.

STARŠÍ BYT

+ Na začiatku zaplatíte menej.

Starší byt vás zvyčajne vyjde lacnejšie ako novostavba, aj preto sa veľa ľudí rozhodne pre nižšie počiatočné náklady. Aby ste však posúdili, či je kúpa staršieho bytu výhodná, alebo nie, musíte vyčísliť aj náklady na rekonštrukciu, ktoré budete musieť na opravy v byte vynaložiť.

+ Bytov je v ponuke viac.

Ak chcete starší byt, vyberáte si zo širšej ponuky, voľných starších bytov je viac ako nových. Bývať v nich môžete takmer okamžite, často sa predávajú už prázdne. S novostavbami je to horšie. Niektoré sú už postavené, skolaudované a možno sa sťahovať hneď, inde však treba čakať na dostavbu, dokončenie či kolaudáciu.

+ „Muchy“ sú už vychytané.

Pri staršom byte by ste na prvý pohľad mali vidieť, či je byt postavený dobre, či vám nezateká pod oknami, nemáte popraskané steny alebo plesne. Ak byt nejaké výraznejšie chyby mal, je pravdepodobné, že predchádzajúci majiteľ ich odstránil. Ak nie, bolo by to viditeľné na prvý pohľad a taký byt by ste zrejme nekúpili.

+ Viete, do čoho idete.

Pri staršom byte ľahšie získate dôležité doplnkové informácie. Od predchádzajúceho majiteľa získate informácie o susedoch či informácie o nákladoch na prevádzku bytu. Takisto už bude jasné, koľko sa platí za upratovanie na chodbe či pred domom, ako možno využívať spoločné priestory a podobne.

+ Nebývate na stavenisku.

V súčasnosti už developeri odovzdávajú bytové domy dokončené a s upraveným okolím – hotovými chodníkmi, cestami, vysiatou trávou a zasadenými kríkmi a stromami. Voľné pozemky na bytovú výstavbu sú však často na jednom mieste, stavia sa naraz viac bytových domov a odovzdávajú sa postupne, vo vašom okolí môže byť stavenisko ešte dlhý čas po tom, ako sa do novostavby nasťahujete. To vám pri kúpe staršieho bytu zvyčajne nehrozí. Dobrá je zväčša aj dopravná dostupnosť a občianska vybavenosť.

- Starý je starý.

Kúpiť si starší byt jednoducho znamená, že mnoho vecí v ňom bude už opotrebovaných. Nespĺňajú úžitkové a estetické vlastnosti alebo už prestávajú byť funkčné. Ich výmena niečo stojí, treba s tým rátať.

- Veľa vecí nezmeníte.

Starší byt kupujete s tým, že základná dispozícia ostáva. Ak sa vám nepáči, musíte rátať s rozsiahlejšou rekonštrukciou. Pozor si treba dať na to, ktoré steny sú nosné, zásah do nich býva v bytových domoch veľmi komplikovaný.

- Cena sa ťažko odhaduje.

Pre toho, kto kupuje byt na úver od banky a v hotovosti má len málo peňazí, môže byť pomerne komplikované odhadnúť, akú cenu na starý byt určí znalec. Jeho posudok je totiž pre banku smerodajný. Cena v znaleckom posudku sa totiž od kúpnej často odlišuje. Keďže banky v súčasnosti neposkytujú 100-percentné hypotéky len tak hocikomu, môže sa stať, že úver napokon od banky nedostanete.

 
Autor: Jana TICHÁ
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kúpiť starší alebo nový byt?
Jana TICHÁ