Kupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozor

Štatistiky hovoria jasnou rečou. Viac ako polovica Slovákov vo vekovej kategórii od 25 – 34 rokov býva stále s rodičmi. Do vážneho kroku k osamostneniu sa nijako nehrnú.

9fotiek
Architekti stavili na veľmi jednoduchú farebnú schému. Nábytok je vyrobený z bieleho a sivého laminátu s lokálnymi farebnými akcentmi. V celom byte s výnimkou kúpeľne sú použité dubové parkety. Autor: Laura Witteková

Nebude za tým pohodlnosť či lenivosť. Hlavná príčina tkvie v nepomere medzi priemerným platom a cenou nehnuteľnosti. A možno aj obavy zo straty zamestnania.

Kto sa už však na takýto krok odhodlá, väčšinou sa bez pomoci hypotéky nezaobíde. Aby ste sa pri takomto dlhodobom záväzku neobabrali, dobre zvažujte a preberajte.

Priority

Skôr než si začnete pozerať ponuky, dobre si premyslite, čo je pre vás dôležité. Kúpu pravdepodobne ovplyvní finančný limit, ktorý máte k dispozícii. Ale pozor! Pamätajte aj na rezervu, ktorú použijete na ďalšiu rekonštrukciu či iné náklady do nového bytíka.

Výška možnej investície vám napovie aj to, kde budete bývať. Centrum, okraj mesta alebo prímestská štvrť. Každá lokalita má svoje výhody a, naopak, aj nevýhody. Kým v centre bývajú spravidla byty najdrahšie a sú zaujímavé pre tých, ktorí vyhľadávajú staré historizujúce priestory, len tak ľahko tu nemusíte nájsť miesto na parkovanie.

Cena bytov klesá so vzdialenosťou od centra. Bývať na periférii má tiež svoje výhody – zaplatíte menej a možno máte bližšie do prírody. Výskumy Americkej psychologickej asociácie naznačujú, že bývanie v blízkosti prírody má priaznivý účinok na psychické aj fyzické zdravie. Rozhodnite sa preto pre bývanie obklopené zeleňou, prípadne parkom, ktorý stlmí ruch z dopravy.

Ako hľadať?

Možností je viac. Realitné časopisy, internetové portály. Ak ste zaneprázdení, môžete sa obrátiť aj na realitnú kanceláriu. Je to však dvojsečná zbraň, pretože maklér sa nemusí celkom stotožniť s vašou predstavou a bude vás vodiť aj po obhliadkach, ktoré sa vám budú zdať bezpredmetné.Preto je optimálne, ak si svoj štartovací byt začnete hľadať na vlastnú päsť.

Nie izby, ale metre

Takmer povinný údaj v inzeráte je počet izieb. Chcete sa sťahovať do štvorizbového bytu alebo vám postačí aj jednoizbový? Radíme vám, nespoliehajte sa v žiadnom prípade iba na údaj o počte miestností. Oveľa dôležitejšia je plošná rozloha bytu. Pri serióznejších ponukách sa stretnete hneď s dvoma údajmi o rozmeroch.

Úžitková plocha zahŕňa rozmery kompletne celého bytu vrátane lodžie, terasy či balkóna, obytná plocha je taká, ktorá uvádza len rozmery miestností na bývanie. Ak vás zaujíma štatistika, tak u nás má štartovacie bývanie priemernú rozlohu od 40 – 45 m2.

Starý či nový?

Pri kúpe sa môžete rozhodovať, či investujete do novostavby, alebo do bytu, ktorý je na svete už nejakých tých pár rôčkov. Čo je pre vás podstatné? Pri novostavbách si presne dohodnite podmienky, čo všetko zahŕňa developer do výslednej ceny bytu. Ak sa s vami rozpráva o hotovom byte, odovzdať by vám mal byt s podlahou, dokončenou elektroinštaláciou, kúpeľňou, vymaľovaný základným bielym náterom.

Pamätajte však na to, že kuchyňa spravidla nie je v cene. Ak sa ponúka ako holobyt, zvyčajne má ukončené iba rozvody, priečky, vykurovanie, potery a omietky. No a špecifická situácia je byt vo výstavbe. Neodporúčame vám vyplatiť developerovi celú čiastku bytu vopred.

Ak zvažujete takúto kúpu, minimálne si vypýtajte referencie, či firma už niekedy v minulosti investovala do stavieb podobného charakteru. Ak kupujete starší byt, musíte očakávať ďalšie investície. Bonus je, ak dom, v ktorom sa byt nachádza, už má vymenenú strechu, vnútorné rozvody, prípadne je zateplený. To, či je znútra vymaľovaný, je kozmetická úprava, i keď môže vypovedať o obyvateľoch, ktorí tam bývajú.

Čím menší, tým viac kumštu

Myslí si to aj dvojica architektov, ktorá navrhovala tento byt. Luciu a Oskara Mészárovcov oslovil investor s požiadavkou praktického návrhu a zariadenia interiéru v novostavbe s podlahovou plochou 35 m2. „Bez ohľadu na rozlohu každý byt potrebuje rovnaké základné funkčné zóny – kúpeľňu, kuchyňu, obývačku, miesto na spanie a, samozrejme, odkladacie priestory.

Čím je priestor menší, o to rozumnejšie a intenzívnejšie treba pracovať s každým štvorcovým centimetrom,“ vysvetľujú architekti a pokračujú: „Všetko sa odvíja od správnej dispozície. V tomto prípade sme cítili potrebu zmeny. Posledná tretina bytu bola určená na obývačku s kuchynskou nikou.

Mali sme však pocit, že ani jedna funkcia by nemohla fungovať správne, keďže spoločný priestor bol príliš malý. Naproti tomu stredná časť bola určená ako priestor na spanie so sklopnou posteľou. Pôvodná dispozícia ponúkala veľkú priechodnú spálňu bez okna a prirodzeného osvetlenia a minikuchyňu s malou obývačkou.

Priečku, ktorá delila oba hlavné priestory, sme sa rozhodli zbúrať. Tým vznikol jeden otvorený, vzdušný a hlavne prirodzene osvetlený priestor. Kuchyňa sa potom dostala na pôvodné miesto spálne a obývačka získala nový väčší priestor. Vyžiadalo si to jediný kompromis, podľa nás však v danom prípade správny a logický, zadovážiť rozkladaciu sedačku.“

Druhá dôležitá úloha pre architektov bolo vyriešiť úložné priestory. Na to využili stenu prechádzajúcu pozdĺž celej dispozície bytu. Vznikla tak 40 cm hlboká nábytková stena, ktorá ponúka nielen množstvo odkladacieho priestoru ale dala interiéru kontinuálny dizajnový prvok.

Poplatky spojené s kúpou nehnuteľností:

Sprostredkovateľská odmena realitnej kancelárie Poplatok notárovi za vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy Správne poplatky na katasteri Poplatky spojené s úverom Poistenie nehnuteľnosti

Viete správne čítať?

V pôvodnom stave – neobývateľný, nevyhnutná veľká rekonštrukcia Vhodný na kancelárie, podnikanie – nevhodný na bývanie Slnečný byt – neznesiteľné teplo V tichom prostredí, slepá ulica – ťažko dostupný V centre – nedostupný autom, problémy s parkovaním Krásny po rekonštrukcii – ako sa vám páči cudzí vkus? Cena dohodou – za vysokú cenu Nutné vidieť, bez obrázkov – za vysokú cenu, dlho na predaj Výkričníky v inzeráte – Už ma konečne kúpte!!!

Ako zmýšľame?

ČSOB banka uskutočnila v marci 2013 online prieskum na vzorke takmer 3 000 respondentov vo veku 18 – 49 rokov. 75 % žien sa vyjadrilo, že si chce založiť čo najskôr rodinu a od muža očakávajú, že sa osamostatní od rodičov a zafinancuje vlastné bývanie. Zaujímavé však je, že ženy v prevažnej miere nechcú, aby muž platil bývanie sám.

Ženy sú ochotné na bývanie prispievať viac, ako si muži myslia. Podľa 43 % mužov by mal financovať bývanie muž, ale len 8 % žien si myslí, že bývanie by mal financovať muž sám. Ako ďalej vyplynulo z prieskumu, muži myslia viac dlhodobo, až 51 % z nich chce v dlhodobej perspektíve vyriešiť vlastné bývanie a len 29 % chce vlastné bývanie rýchlo, v horizonte jedného roka.

Ženy sú akčnejšie a 32,5 % túži po novom bývaní hneď. Pomáhať musia aj rodičia. Až 36 % žien tvrdí, že nemá problém bývať istý čas u rodičov v takzvanom „mama hoteli“. Prieskum ČSOB taktiež ukázal, že na Slovensku je mužov dlhodobo bývajúcich u rodičov len okolo 3 %, ale žien takmer 4 %.

Zdroj: ČSOB Banka, 2013

Čo môžete od realitky očakávať?

Administratívno-právny servis, ktorý zahŕňa vypracovanie kúpno-predajnej zmluvy a návrh na vklad

Nadštandard: Pomoc pri zabezpečení úveru Zabezpečenie znaleckého posudku potrebného na úverový obchod Obvyklá sprostredkovateľská odmena: 3 až 5 % z kúpno-predajnej ceny

 
Autor: Pekné Bývanie/Iveta GREBÁČOVÁ , Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
Kupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozorKupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozorKupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozorKupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozor
 
9fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kupujete byt prvýkrát? Poradíme vám, na čo všetko si dať pozor
Pekné Bývanie/Iveta GREBÁČOVÁ
Denisa SLANČOVÁ