Pravdy a mýty o práčke a praní

Práčka je už samozrejmosťou v každej domácnosti. Ale čím to je, že vždy keď porovnávate výsledok prania s reklamou, rozmýšľate, kde robíte pri praní chybu? Neverte vždy „babským rečiam“ a radšej dajte na rady odborníkov. Pračka musí byť jednoducho spoľahlivá a prať treba tiež vedieť!

profimedia.sk
1fotka
Pre akú práčku sa rozhodnúť - zhora či zdola plnenú? Autor: Profimedia.sk

Neviete sa rozhodnúť, aká práčka je pre vás lepším riešením - zhora či zboku plnená? Možno vaša suseda tvrdí, že tá zhora plnená je menej stabilná a viac hlučná ako zboku plnená práčka. A vraj, ak nasypete viac prášku, bielizeň sa lepšie vyperie. Podľa čoho sa teda rozhodnúť a čomu teda veriť?

Hovorí sa, že do bytov s nedostatkom priestoru sú vhodné len zhora plnené práčky

Ak máte na práčku v byte vyčlenené miesto iba 50 cm široké, je iba jedna možnosť, zhora plnený model. Zboku plnené práčky sa síce dokázali už dávnejšie zredukovať do hĺbky, no zo štandardnej šesťdesiatkovej šírky nevedia ubrať.

Jednou z mála výhod zhora plnených práčok je komfortnejšie vkladanie či vykladanie náplne. Kapacita jednotlivých modelov môže byť rôzna. Je síce pravda, že spredu plnené modely poskytujú o niečo väčšiu kapacitu, no doteraz to bolo na úkor vonkajších rozmerov. Dobrá správa ale je, že najnovšie spredu plnené práčky už vedia tiež ponúknuť kapacitu aj 7 kg bielizne pri hĺbke iba 44 cm.

Hovorí sa, že zhora plnená práčka je nestabilná a hlučnejšia ako spredu plnená

Tento mýtus sa u nás šíril v minulosti. Mohutná konštrukcia práčok prenášala odstredivú silu do okolia. Dnešné práčky, či už zhora alebo spredu plnené sú nielenže odpružené a stabilné pri odstreďovaní, ale vďaka novej technológii pripojenia motora priamo na bubon práčky sú aj tiché. Motor dokáže vďaka senzorom optimalizovať odstreďovací cyklus, postará sa o rovnomerné rozloženie bielizne v bubne. Hlučnosť práčky sa tak pri odstreďovaní môže znížiť až o 5 dB.

Hovorí sa, že práčka sa čistí sama

Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že bubon práčky je stále čistý a lesklý, opak môže byť pravda. Kľúčovou je predovšetkým starostlivosť, akú svojej práčke venujete. Rovnako jej pravidelné čistenie a odvápňovanie špeciálnymi prostriedkami minimálne dvakrát ročne, čo v konečnom dôsledku výrazným spôsobom ovplyvňuje aj samotnú životnosť práčky. Teplé a vlhké prostredie vytvára ideálne podmienky pre tvorbu baktérií. Najcitlivejším miestom v práčke je priestor násypky a čerpadla. I na tento neduh sa však našiel liek. Špeciálny materiál násypky a filtra čerpadla môže znížiť tvorbu a množenie baktérií a plesní. Tým sa výrazne eliminuje aj vznik nepríjemných zápachov.

Hovorí sa, že čím viac prášku na pranie použijem, tým lepšie je bielizeň vypratá

Hoci by sa toto tvrdenie dalo považovať za logické, nie je tomu tak. Pracím prostriedkom vylepšujú ich účinnosť pridané enzýmy a aktívny kyslík. Práve tie majú na svedomí štiepenie organických nečistôt, ktoré dokážu na rozdiel od prostriedkov používaných pred pár rokmi odstrániť odolné škvrny aj pri nižšej teplote. A samozrejme, ušetríte aj na množstve pracieho prostriedku. Nápomocné sú aj najnovšie modely práčok. Sú natoľko inteligentné, že si vedia množstvo prostriedku samy nadávkovať podľa hmotnosti bielizne a stupňa znečistenia. Nielenže ušetríte prací prostriedok, ale aj životné prostredie. Spotrebiteľské testy potvrdzujú, že najúčinnejším bojovníkmi na znečistenú bielizeň sú prostriedky v klasickej práškovej forme. Géloví konkurenti zatiaľ také účinky nedosahujú.

Hovorí sa, že keď budem prať bielizeň pri vyššej teplote, bude čistejšia

Omyl. Vyššie teploty výsledok prania nezlepšia, pretože základom pracích práškov a najmä gélov sú spomínané enzýmy. Nad 60 °C sa prejaví až účinnosť bielidiel. Vysoká teplota navyše škodí aj vašej pračke. Zvyšuje sa pri nej usadzovanie vodného kameňa, najmä pri tvrdej vode.
Nové modely práčok sa dokážu postarať o šetrné vypratie farebných textílií bez straty farby a tvaru bielizne. Využívajú napríklad pranie už pri teplote 15 °C. Kvalitou sa vyrovná praniu pri 40 °C, a pri tom ešte ušetríte až 80 % energie. K rozpusteniu pracieho prostriedku určite prispieva aj správna rotácia bubna. Keďže každá značka má svoje tajné tromfy, nechajte sa poučiť pri nákupe predajcom.

Hovorí sa, že čím viac aviváže použijete, tým bude bielizeň hebkejšia

Omyl. Aviváž rovnako ako prášok, je potrebné dávkovať podľa návodu a s mierou. Najmenej jej patrí na syntetiku, kde na 4,5 kg postačí 18 ml, na zmiešané tkaniny a vlnu 24 ml a na bavlnu asi 36 ml. Ak sa dávkovanie preženie, naruší sa napríklad nasiakavosť uterákov. Vlákno sa "obalí" avivážou a nesaje vodu.

Hovorí sa, že čím vyššie otáčky nastavíte, tým je bielizeň viac pokrčená

V tomto prípade treba povedať, že krčenie jednotlivých kusov oblečenia závisí predovšetkým od typu tkaniny. Úroveň odstreďovania výrazne ovplyvní aj samotné sušenie bielizne. Napríklad, veľmi odolným materiálom je bavlna. Ak máte doma práčku, ktorá dokáže odstreďovať rýchlosťou až 1 400 otáčok za minútu, výrazne vám skráti dobu sušenia bavlnenej bielizne. Vysoké otáčky však nie sú vhodné pre jemné tkaniny náchylné na krčenie. Aj pre takéto prípady je preto ideálnym riešením technológia na pranie jemnej bielizne. Nedôjde k spusteniu odstreďovania na príliš vysokých otáčkach.

Hovorí sa, že práškový prací prostriedok necháva na oblečení škvrny

Kľúčovým faktorom efektívneho prania bez zanechania škvŕn je dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku. Pri tekutých typoch je proces rozpúšťania oveľa jednoduchší, a preto sú takéto detergenty vhodné najmä pre pranie pri krátkych programoch či programoch s použitím nižšej teploty. Naopak, sypký prací prostriedok je vhodný pre dlhšie pracie cykly. V každom prípade však treba zobrať do úvahy fakt, že v procese rozpúšťania pri oboch typoch zohráva, popri rotácii bubna, dôležitú úlohu aj postupné zvyšovanie teploty, počas ktorého dochádza k postupnému uvoľnovaniu čistiacich látok a ich efektívnemu rozloženiu v rámci náplne. Dokonalé rozpustenie pracieho prostriedku zaručujú práčky s asymetrickým otáčaním bubna. Tento pohyb sústreďuje tkaniny rovnomerne okolo bubna, vďaka čomu sa prací prostriedok dokonale rozpustí aj pri veľmi nízkych teplotách.

Hovorí sa, že stačí používať jeden program na všetky druhy oblečenia

To je častá realita v slovenských domácnostiach. Pre dokonalé výsledky prania zohráva dôležitú úlohu najmä typ materiálu. Kľúčovou je nasiakavosť. Štandardne sa programy delia na bavlnené a syntetické. Doplnené môžu byť o špeciálne programy, ako napríklad džínsy. Trendovému farebnému oblečeniu nahrávajú špeciálne programy zohľadňujúce farby bielizne. Program Dark Colours chráni čierne a tmavé tkaniny pre vyblednutím, program Light Colours vyčistí svetlé tkaniny bez toho, aby sa navzájom pofarbili, či program Mixed, ktorý perfektne vyperie zmiešané prádlo.

 
Autor: ipeknebyvanie.sk
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pravdy a mýty o práčke a praní
ipeknebyvanie.sk