Nepríjemný zvuk: Rušia vás susedia?

Domácu pohodu nám v bytových domoch zvykne kaziť veľa vecí, hluk však patrí medzi najnepríjemnejšie. Hlavne keď je jeho zdroj mimo nášho dosahu.

1fotka
Domácu pohodu nám v bytových domoch zvykne kaziť veľa vecí, hluk však patrí medzi najnepríjemnejšie. Autor: profimedia.sk

Rušivými môžeme nazvať rôzne druhy zvukov – od šumu vody prechádzajúcej potrubím cez klopot opätkov na podlahe až po hlasnú reprodukovanú hudbu. Niektoré ani nemusia mať vysokú intenzitu a napriek tomu nás obťažujú.

Aby sme pochopili prečo, je potrebné pozrieť sa na ne z pohľadu akustiky. Tieto „hluky“ sa šíria vlnením vzduchom, a keď narazia na pevnú prekážku, jemne rozvibrujú aj jej častice.

Časť zvukov cez ňu prenikne a časť ju mierne „rozvlní“. V praxi tieto javy vnímame ako hluk a dunenie. Ako sa pred nimi ochrániť? Je to dosť zložité, ale na niektoré prípady poznáme riešenie.

Problém: Zvuky sa rozliehajú ako v telocvični

Ako na to? Ak máte pocit, že sa vo vašom obytnom priestore všetko ozýva, môže to spôsobovať nadmerné odrážanie zvukov od tvrdých porchov. Pri dnešnom trende paluboviek a dlažieb sa ich v každom byte či dome nájde dosť.

Ak vám takýto stav prekáža, postačí, ak niektoré tvrdé plochy „zmäkčíte“. Znamená to pridať trochu bytového textilu – koberčeky, záclony či závesy, vankúše a doplniť prázdne kúty interiérovými rastlinami.

Problém: Buchot práčky

Ako na to? Práčka spôsobuje hluk hlavne pri žmýkaní, teda pri rýchlych otáčkach pracieho bubna, ktorý rozhýbe celý kryt spotrebiča. Problém panelákového spolužitia, tancujúca práčka, spôsobuje minimálne šírenie zvuku vzduchom, zato pri vibráciách to dobehne.

Na ich stlmenie je potrebné zabrániť styku ich zdroja, krytu práčky, s časťami konštrukcie. Znamená to neopierať práčku o stenu či o nábytok, ktorý sa steny dotýka, a podložiť podstavu práčky podložkou z mäkkého plastu. Špeciálne podložky pod práčky nájdete v obchodných centrách pre domácich majstrov. A keď tam už budete, zoberte jednu aj susede.

Problém: Klepanie rezňov

Ako na to? Táto situácia je tiež typická pre život v bytovom dome. Hoci rezne nie sú každodenné jedlo, podobný efekt môžete zaznamenať, aj keď susedia na kuchynskej linke niečo drvia, sekajú alebo zatĺkajú.

Staršie ani súčasné projekty bytových domov totiž neriešia prenos vibrácií z kuchynskej pracovnej dosky na stenu, na ktorej je pripevnená. Ak by sme mu chceli zabrániť, museli by sme túto stenu izolovať od konštrukcie spájajúcej náš byt s akoukoľvek časťou susedného bytu.

Optimálny spôsob, ktorý sa osvedčil v zahraničných projektoch, je vzduchová medzera so šírkou približne 10 cm vyplnená minerálnou vlnou. Účinné riešenie je aj ukotvenie kuchynskej linky na predsadenú (najlepšie sadrokartónovú) stenu, ktorá má izolované všetky zvukové mosty, čiže pripojenie k podlahe, stropu a ostatným stenám.

Ak nemáte možnosť vykonať takúto konštrukčnú úpravu, ostáva vám už len klepať rezne na doske podloženej mäkkým materiálom a poprosiť o to aj susedov. 

Problém: Zvuky od susedov

Ako na to? Ak nesusedíte s talianskou rodinou, hudobníkmi ani sochármi, a predsa sa vám zdá, že zvuky, ktoré k vám od nich prenikajú, sú príliš hlasné, môžete si to overiť pomocou certifikovaného testu nepriezvučnosti steny.

Výsledok vám môže priniesť niekoľko alternatív. Keď potvrdí, že stena je v súlade s platnou normou, ostávajú dve vysvetlenia. Buď sú vaši susedia predsa len hlučnejší ako ostatní, alebo ste na určité skupiny zvukov precitlivení.

Oba prípady majú pomerne zdĺhavé riešenie, istejšie ako susedské dohováranie je však zvuková izolácia kontaktných plôch spolu s odstránením zvukových mostov.

Test nepriezvučnosti steny však môže ukázať aj nedostatky konštrukcie, ktoré našu normu, mimochodom, najmiernejšiu v celej Európe, nespĺňajú. Ak je budova ešte v záruke, môžete žiadať o nápravu správcu bytového domu, prípadne realizátora stavby či developéra.

Malý akustický slovník

Vzduchová nepriezvučnosť – schopnosť materiálu brániť prieniku zvuku, ktorý sa šíri vzduchom. Závisí od plošnej hmotnosti materiálu. Pri materiáloch nájdete uvedený index vzduchovej nepriezvučnosti Rw v decibeloch (dB).
Kroková nepriezvučnosť konštrukcie – schopnosť konštrukcie tlmiť krokový hluk. Normová hodnota hladiny krokovej nepriezvučnosti konštrukcií Lnw je uvádzaná v decibeloch (dB).
Zvukové mosty – vznikajú v spojoch rôznych konštrukcií. Považujú sa za najrušivejšie vplyvy zasahujúce do komfortu bývania.

 
Autor: Ingrid KANTOROVÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nepríjemný zvuk: Rušia vás susedia?
Ingrid KANTOROVÁ