Päť tipov do domácnosti: Posvieťte si na úspory

Ste dlhšie vo finančnej tiesni a už neviete, kde priškrtiť? Skúste to na energiách vo vlastnej domácnosti. Tip na zajtra: Zapojte sa do kampane Hodina Zeme a na jednu hodinu vypnite všetky svetlá v byte. Kampaň vyvrcholí o 20.30 hodine.

1fotka
Päť tipov do domácnosti: Posvieťte si na úspory Autor: profimedia.sk

1. Zmeňte tarifu

Rýchlovarná kanvica, žehlička, vysávač či mikrovlnka sú najväčšie požierače elektriky. Skontrolujte, či nemáte predimenzovanú veľkosť hlavného ističa.

Zmena istenia napríklad z 50A na 32A vám môže usporiť viac ako 70 € ročne. Aj pri plyne môžete zmenou tarify výrazne ušetriť. Niektorí dodávatelia uvádzajú „bod zlomu“, keď sa oplatí zmeniť tarifu.

2. Úsporné svetlo

Pri používaní dvojtarify sa snažte nepoužívať spotrebiče s vysokou spotrebou vo vysokej tarife. Ak nev iete, kedy máte nízku tarifu, namontujte si v kuchyni úsporné svetlo, ktoré sa zapne len v čase nízkej tarify. Ušetríte stovky eur ročne.

3. Kúrte inak

Ak máte možnosť, stavte na obnoviteľné zdroje energie. Slnečné kolektory znamenajú veľké úspory teplej vody aj kúrenia. Ak staviate, robíte výraznú rekonštrukciu bytu, porozmýšľajte nad tepelným čerpadlom a zmenou vykurovacieho systému. Vykurovanie radiátormi je drahé.

4. Kontrolujte vypínače

Nie sú niektoré spotrebiče zbytočne zapnuté? Napríklad počítač spotrebuje aj v spiacom režime 5 až 10 W. V miestnostiach, kde bývate krátko a vždy zapínate svetlo, inštalujte snímač na automatické zhasnutie.

5. Chce to kvalitu

Kupujte spotrebiče v čo najlepšej ekonomickej triede. Týka sa to najmä chladničiek, mrazničiek, práčok, umývačiek riadu. Ak vymeníte 20-ročnú chladničku za novú, investícia sa vám môže vrátiť za 2 či 4 roky. Vymeňte aj bežné žiarovky za úsporné.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mok
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Päť tipov do domácnosti: Posvieťte si na úspory
Plus JEDEN DEŇ/mok