Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!

Ešte stále robíme pri vykurovaní chyby, ktoré sa objavia vo vysokých nedoplatkoch pri vyúčtovaní plynu či elektriky. Ak chcete usporiť, začnite šetriť!

9fotiek
Pokiaľ sa v miestnosti nebudete zdržiavať viac ako hodinu, stačí ju temperovať na teplotu 18 stupňov. Autor: profimedia.sk

1. Najjednoduchším riešením úspor je stlmiť kúrenie a teplejšie sa obliecť. Rozdiel jedného stupňa Celzia predstavuje 6% v spotrebe tepla. Možnosť regulovať kúrenie závisí od toho, či sú na radiátoroch termostatické ventily a či je vykurovacia sústava hydraulicky vyregulovaná.

2. Neprehrievajte zbytočne miestnosti. Pokiaľ sa v miestnosti nebudete zdržiavať viac ako hodinu, stačí ju temperovať na teplotu 18 stupňov. Platí to aj pre celý byt v čase, keď sme všetci v práci, v škole, prípadne na dovolenke alebo počas noci.

3. Veľkou záťažou pre peňaženky je vetranie. Dlho otvorená "vetračka" je neospravedlniteľný a nezmyselný luxus. Lepšiu výmenu vzduchu zabezpečí pravidelné otváranie okna dokorán na niekoľko minút.

4. Utesnite okenné škáry. Toto finančne nenáročné opatrenie ušetrí až 10 % nákladov na kúrenie. Oplatí sa po zotmení stiahnuť vonkajšie rolety či žalúzie, zatiahnuť závesy. Tiež to významne zníži straty tepla cez okná.

5. Pokiaľ máte to šťastie a okná vášho bytu smerujú na juh, využívajte v zime slnko. Nezaťahujte počas dňa rolety, aby vyhrialo byt.

6. Tepelnú pohodu ovplyvňuje aj povrchová teplota stien, preto je dobré vonkajšie zateplenie obvodových stien. Pomôže aj zvýšenie relatívnej vlhkosti, prirodzene sa o to v byte postarajú rastliny alebo sušenie bielizne.

7. Radiátor nechajte voľný, nezakrývajte ho záclonami, závesmi, ani nábytkom. Pokiaľ ho máte umiestnený vo výklenku v stene, veľká časť tepla ujde cez stenu von. Zabránite tomu jednoduchým riešením, umiestnením izolácie s reflexnou vrstvou medzi radiátor a stenu. Poslúži napríklad stará kerimatka s alobalom, ktorá bude tepelné žiarenie odrážať do izby.

8. S teplom súvisí aj teplá voda. Neplytvajte ňou pri umývaní riadu. Umývanie aj oplachovanie nerobte pod tečúcou vodou, ale v dreze napustenom vodou. Oplatí sa umývačka riadu, ktorá je úspornejšia ako ručné umývanie.

9. Asi najviac teplej vody spotrebujete v kúpeľni. Lacnejšie je sprchovanie o 50 až 70 %. Ale aj pri sprchovaní sa môžete správať ekonomicky aj ekologicky. Na trhu sú sprchy s integrovaným šetričom vody, ktoré prinášajú ďalšie úspory.

 
Autor: Adela MOTYKOVÁ
Fotogaléria
Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!
 
9fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ako znížiť účty za teplo? Poradíme vám!
Adela MOTYKOVÁ