Poznáte svoju ekostopu?

Ekologickú stopu po sebe zanecháva každý z nás. Jej veľkosť závisí od toho, ako sa stravujete, bývate, dopravujete či likvidujete odpad.

1fotka
Poznáte svoju ekostopu? Autor: profimedia.sk

Táto umelá veličina sa začala používať v deväťdesiatych rokoch. Sumár všetkých parametrov a vašich návykov sa spočíta a premietne do globálnych hektárov. Naša planéta totiž obrazne poskytne každému obyvateľovi priemerne 1,8 hektára. So stúpajúcou životnou úrovňou vzrastá aj spotreba. Najviac rozšafní sú Američania, spotrebujú približne Ekologickú stopu po sebe zanecháva každý z nás. Jej veľkosť závisí od toho, ako sa stravujete, bývate, dopravujete či likvidujete odpad.  8 globálnych hektárov. Naše končiny razia skôr zlatý stred. Kým v Čechách je priemerná eko stopa 4 hektáre, pre Slovensko je priemerná hodnota 3,6 gha na osobu. Laicky povedané, Slováci potrebujú na život dve planéty. Najnižšie hodnoty dosahujú krajiny tretieho sveta, napríklad v Afrike, kde je ekostopa päťdesiatkrát nižšia ako v Amerike.

Ako si stopu vylepšiť?

- Dôležité je využitie dostupných lokálnych zdrojov – materiálových aj pracovných. Ak uprednostníte zdroje z menšej vzdialenosti, odbremeníte životné prostredie o zaťaženie dopravou. Platí to aj na nákup zo vzdialených lokalít – čím ďalej idete nakupovať a navyše autom, ktoré má vysoké emisie a spotrebu, tým viac sa zväčšuje hodnota ekostopy.

- Pri nákupe výrobkov uprednostňujte domáce produkty. Okrem zníženia zaťaženia dopravou podporíte miestnych producentov. Pri výbere stravy dajte prednosť sezónnym potravinám vypestovaným bez poškodzujúcich látok. Ak sa stravujete vonku, namiesto fast foodov s papierovými a polystyrénovými obalmi navštívte zariadenie, kde sa servírujú pokrmy na porceláne.

- Zvykli ste si kupovať vodu v plastových fľašiach? Rovnako zdravá ako neperlivá minerálka je na väčšine územia Slovenska tá z kohútika. A vyjde vás ročne sto- až tristokrát menej.

- Každý odpad sa snažte separovať a recyklovať. Znížite tak množstvo metánu vznikajúceho na skládkach. Už sme sa naučili recyklovať papier, sklo a plasty. Existujú však aj ďalšie recyklovateľné suroviny – napríklad textil, hliník či organický kompostovací odpad. Kontajnery však ťažko budete hľadať. Najlepšie bude, ak si na internete, napríklad na stránke www.olo.sk, vyhľadáte najbližší zberný dvor, kde budete suroviny odvážať. Pri jarnom upratovaní, keď sa budete zbavovať nefunkčných či zastaralých spotrebičov, myslite na jedno: Ani ten najmenší, hoci by sa zmestil do smetného koša, tam nemá čo hľadať.

- V domácnosti viac šetrite energiami. Symbolom ekosprávania sa v posledných rokoch stali žiarivky. V zásade síce platí, že vydržia desaťkrát dlhšie a spotrebujú päťkrát menej elektriny ako klasické žiarovky, má to však jeden háčik. Úsporne sa začnú správať až niekoľko minút po rozsvietení. Na rozbeh totiž potrebujú oveľa viac energie ako na svietenie. Preto ich inštalujte iba do miestností, kde sa svieti dlhodobo. 

- Veľké množstvo odpadu si vyrábame aj sami. Preto začnite rozmýšľať aj nad obalmi a uprednostnite recyklovateľné. Nakupujte radšej do jednej, najlepšie pevnej textilnej tašky ako do automaticky kupovaných igelitových „sestier“. Ekologicky úsporné sú tiež veľkobalenia produktov.

- Používajte ľahko biologicky odbúrateľné čistiace a pracie prostriedky.

 
Autor: Pekné Bývanie
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Poznáte svoju ekostopu?
Pekné Bývanie