Pred kúpou bytu nepodceňujte jeho obhliadku

Máte peniaze a chcete si kúpiť byt. Môžete si ho obstarať hneď niekoľkými spôsobmi. Napríklad pomocou realitnej kancelárie, ale aj vlastnými silami. Ponuka nehnuteľností v realitných portáloch a časopisoch je dnes veľmi široká. Oplatí sa však sledovať aj výsledky dražieb.

1fotka
List vlastníctva vám prezradí, kto je jeho skutočným vlastníkom. Autor: profimedia.sk

Pri kúpe akejkoľvek nehnuteľnosti si však určite vopred dobre preverte, kto je jej skutočným vlastníkom a či nie je zaťažená žiadnymi ťarchami, súdnymi spormi, exekúciami prípadne i dedičskými konaniami v katastri nehnuteľností.

Ako to zistíte? Všetky potrebné informácie nájdete na aktuálnom výpise z listu vlastníctva. Oplatí sa tiež zájsť aj na miestny úrad územného plánovania a preveriť si, či sa v danej oblasti nechystá dajaká rozsiahlejšie výstavba, ktorá by vám mohla napríklad zatieniť byt.

Ak máte v pláne kúpu staršieho bytu, vezmite si so sebou na prehliadku i odborníka, najlepšie architekta. Ten si totiž môže všimnúť niektoré nedostatky, ktorých oprava by mohla cenu bytu neúmerne zvýšiť.

FASÁDA VEĽA NAPOVIE

Nutné je tiež posúdiť dispozičné usporiadanie miestností, či vyhovujú bez väčších stavebných zásahov prevádzke a spôsobu života vašej rodiny. Nezabudnite ani na technickú úroveň elektroinštalácie, vodovodu, plynu, kúrenia, na telefón či bezpečnostné zariadenie. Aj pohľad na celkový vzhľad domu vám veľa napovie. Ak je zanedbaná fasáda, neupravený dvor, môže to byť pre nekvalitného správcu, ale aj pre zlé pomery medzi spoluvlastníkmi bytového domu.

Byt sa vám páči, chcete ho kúpiť, no nechcete míňať peniaze za sprostredkovanie realitnou kanceláriou? Nuž, rozhodnutie je len na vás. Rozhodne sa však oplatí investovať aspoň do vytvorenia kvalitnej zmluvy právnickou kanceláriou.

Čo rozhoduje pri kúpe

- cena
 - lokalita
- možné parkovanie
- dostupnosť dopravných systémov
- vzdialenosť od nákupných centier
- vzdialenosť medicínskych zariadení

 
Autor: PLUS Jeden deň/ŠTEFAN MESÁROŠ
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Pred kúpou bytu nepodceňujte jeho obhliadku
PLUS Jeden deň/ŠTEFAN MESÁROŠ