Radíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňu

Miestnosťou v byte, kde zvykneme tráviť najviac času, je kuchyňa. Nie nadarmo sa o nej hovorí ako o srdci domova. Aby ste sa za ňu pred návštevami nemuseli hanbiť, tu je zopár tipov.

5fotiek
Spotrebiče, ktoré aktívne nepoužívate, vám na pracovnej doske nemusia zavadzať. Autor: Sxc.hu

Základné pravidlo, ktoré zminimalizuje neporiadok v kuchyni, je premyslené skladovanie. Aby kuchyňa vyzerala čisto a upratane, malo by v nej byť viditeľných čo najmenej vecí.

Na pracovnej doske by ste preto mali mať ozaj len to, čo pravidelne používate. Je to napríklad stojan na nože, rýchlovarná kanvica alebo kuchynské utierky. Mixér, ktorý použije raz za dva týždne, môžete pokojne odložiť do skrinky.

Rozlúčte sa s nepotrebným

Kúpili ste si vo výpredaji odšťavovač? Položili ste ho na kuchynskú linku vedľa hriankovača, ktorý ste už tri mesiace nepoužili, lebo vo vašej rodine všetci uprednostňujú toasty? Ak kdekoľvek niečo stojí bez pohnutia dlhšiu dobu, mali by ste zvážiť, či to naozaj potrebujete. Ak je vám ľúto drahý spotrebič zahodiť, môžete ho darovať niekomu, kto ho využije lepšie ako vy.

Už pri samotnom zariaďovaní kuchyne by ste mali myslieť na to, čo kam umiestnite. Pohodlné a najmä praktické je mať na rovnakom mieste veci, ktoré zvyknete používať súčasne. Taniere majte blízko pohárov a príborov, hrnce majte pokope s panvicami a vareškami. Vpredu skladujte veci používané denne, dozadu si odložte napríklad formy na pečenie a ozdobovanie, ktoré zvyknete vytiahnuť len pred sviatkami.

Poriadok v potravinách

Rovnako je to aj s potravinami. Často používané majte po ruke, tie menej môžete pokojne odložiť aj do komory, pokiaľ ju máte. Ak nie, veľmi praktické sú potravinové skrine, ktoré dnes kúpite už v každom dome nábytku a v tých najrôznejších prevedeniach. Veľmi praktické sú výsuvné police, ktoré vám uľahčia prístup aj k tým vzadu skladovaným potravinám.

A na záver je dôležité spomenúť, že kuchyňu je nutné pravidelne upratovať. Preto, že v nej varíme, je napríklad vhodné umývať kuchynské okno častejšie, ako okná v iných miestnostiach. Rovnako je to aj s umývaním podlahy a pracovnej dosky.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
Fotogaléria
Radíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňuRadíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňuRadíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňuRadíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňu
 
5fotiek
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Radíme: Ako sa nehanbiť za svoju kuchyňu
Veronika ROSPUTINSKÁ