Radíme: Ako zatočiť s plesňou?

Trápia vás vo vašom byte plesne? Zakročte, ohrozujú vaše zdravie. Čím rýchlejšie ich odstránite, tým viac ochránite seba a svojich blízkych.

7fotiek
Petrovi z Bratislavy v boji s plesňou nepomohli ani prípravky, preto sa chystá vymaľovať špeciálnou farbou. Autor: ROBO HOMOLA

„Niektoré plesne totiž produkujú toxíny, ktoré spôsobujú napríklad alergie či kožné ochorenia,“ vysvetlil Michal Fojcík z portálu efarby.sk. Tieto plesne, ktoré sa prejavujú v podobe čiernych, vlhkých fľakov na stene, sa objavujú práve v zimnom období. Ideálnym počasím je pre ne to súčasné – chlad až mráz a zvýšená vlhkosť v ovzduší. Keď sa k tomu pridá aj vlhkosť zvnútra bytu, napríklad v dôsledku častého sušenia opratej bielizne, prostredie pre plesne je ideálne.

AKÁ JE SPRÁVNA VLHKOSŤ

Relatívna vlhkosť vzduchu v obytných miestnostiach by sa mala pohybovať pod päťdesiat percent. K jej zvyšovaniu prispieva napríklad i to, že človek dýcha. Až o desiatky percent sa táto hodnota zvyšuje pri varení, praní a sušení bielizne. Preto sa pleseň ako prvá objavuje v kúpeľniach a kuchyniach.

Ešte horšia je situácia v tých domácnostiach, kde sa vnútri suší bielizeň. Väčšina bytov na to totiž nie je prispôsobená . A trvale sa tak zvyšuje vlhkosť v miestnostiach. Je preto nutné zvýšiť intenzitu vetrania.

Pomôcť môže aj pohlcovač vlhkosti. Prístroj v hodnote necelých desať eur dokáže pohltiť vlhkosť z priestoru 40 štvorcových metrov. Jedna vymeniteľná tableta vám vydrží zhruba dva mesiace. Ďalšou okolnosťou, ktorá vznik plesní podporuje, je napríklad aj obyčajná výmena starých drevených okien za nové, plastové. Tie už neprepúšťajú ani minimum vzduchu, a tým sa miestnosť stáva „nedýchajúcou“.

BRÁŇTE SA

Proti plesniam sa však môžete aktívne brániť. Ideálne je dostatočné vetranie, najlepšie s prievanom, dostatočné vykurovanie a nakoniec aj samotné premaľovanie. Jedným z najpoužívanejších prostriedkov na odstraňovanie je Savo, ale podobné účinky majú aj ďalšie prípravky. Tými môžete vlhký kút pretrieť. Ak sa fľaku nezbavíte, pokojne náter zopakujte.

Ak by vám nepomohol prvý prípravok, vyskúšajte aj ďalšie. Jedným z riešení je aj farba na prekrytie, nevýhodou však je, že protiplesňová býva len biela farba. V iných farbách sa nevyrábajú. Nikdy však pleseň neškrabte, pretože spóry sa ešte viac uvoľnia a rozšíria po celej domácnosti.

 
 Pohlčovač vlhkosti stojí okolo desať eur a výrazne pomáha znížiť riziko plesní.
 Foto: MARTIN MITOŠINKA

Ako sa môžete najjednoduchšie brániť

veľa vetrajte, nie nonstop, ale radšej 2- až 3-krát za deň nechajte otvorené okno aj na 10 minút. Najlepšie je počas vetrania vytvoriť prievan.

nedávajte reguláciu vášho radiátora na minimum, nechajte ho kúriť,

nábytok v izbách odsuňte od stien, aby ste zabezpečili dostatočné prúdenie vzduchu aj za ním,

pravidelne odstraňujte prach aj z miest za nábytkom, pretože plesne využívajú ako zdroje živín najrôznejšie materiály,

ak je to finančne možné, proti plesni je účinné aj zateplenie domu či bytu.

PREČO VZNIKAJÚ PLESNE?

Hlavným dôvodom je zvýšená vlhkosť v domácnosti, ktorá vzniká hlavne po výmene nových plastových okien. Staré netesné drevené okná predsa mali jednu výhodu. Netesnili, a tým umožňovali bežne vzniknutej vlhkosti, ktorá vzniká v domácnosti pri varení, praní, sprchovaní či sušení bielizne, aby sa odparila.

Ďalšou príčinou môže byť vznik tepelných mostov, respektíve „stret“ teplej a chladnej steny, keď dochádza k zvýšeniu relatívnej vlhkosti a v tom prípade aj k rastu plesní.

Koľko stoja prípravky proti plesniam

   
  Plesni stop
    0,6 litra
11,18 eura
Genius Pro
odstraňovač plesní
0,5 litra
6,99 eura
Savo proti plesni
0,5 litra
5,99 eura
HG odstraňovač plesne
0,5 litra
5,99 eura
Primalex farba
7,5 kilogramu
22,99 eura

 

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/MARTIN MITOŠINKA
Fotogaléria
Radíme: Ako zatočiť s plesňou?Radíme: Ako zatočiť s plesňou?Radíme: Ako zatočiť s plesňou?Radíme: Ako zatočiť s plesňou?
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Radíme: Ako zatočiť s plesňou?
Plus JEDEN DEŇ/MARTIN MITOŠINKA