Šetrite s vodou: Využívajte dažďovú vodu

Využívate v domácnosti a záhrade dažďovú vodu, ktorá dopadá na strechu vášho domu? Ak ešte nie, presvedčíme vás o výhodách jej využívania. Už čoskoro to môžete pocítiť aj na nižších výdavkoch za dodávku pitnej vody.

3fotky
Na využívanie dažďovej vody v domácnosti je potrebný podzemný zásobník, v ktorom sa zhromažďuje voda z odkvapového systému a vodné čerpadlo. Dôležitá je filtrácia vody. Do strešných žľabov sa osádzajú filtračné mriežky na zachytenie lístia a väčších nečistôt. O kvalitnejšiu filtráciu vody sa postará zemný filter osadený pred vstupom do zásobníka. Autor: profimedia.sk

Predpoklady na využívanie dažďovej vody má každý rodinný dom. Aj keď sa jedná len o vodu úžitkovú, dokáže nahradiť viac než polovicu spotreby vody rodinného domu.

Na Slovensku je v súčasnosti priemerná spotreba vody okolo 124 litrov na osobu a deň. Z toho sa spotrebuje 32 litrov na splachovanie WC, 25 litrov na pranie a 10 litrov na umývanie povrchov.

Práve v týchto prípadoch stačí používať vodu dažďovú, čím sa denne ušetrí 54% spotreby pitnej vody. Navyše, vďaka tomu, že je dažďová voda mäkká, usporíte aj na pracích práškoch a chemikáliach. A to je cesta k ochrane životného prostredia.

Dažďový komplet na využívanie dažďovej vody

Na využívanie dažďovej vody v domácnosti je potrebný podzemný zásobník, v ktorom sa zhromažďuje voda z odkvapového systému a vodné čerpadlo. Dôležitá je filtrácia vody. Do strešných žľabov sa osádzajú filtračné mriežky na zachytenie lístia a väčších nečistôt. O kvalitnejšiu filtráciu vody sa postará zemný filter osadený pred vstupom do zásobníka.
Voda je v zásobníku uskladnená bez pohybu, takže pevné častice pomaly klesnú na dno. Tma a nízka teplota okolo 9 °C, zabezpečujú podmienky pre minimálnu biologickú aktivitu. Navyše, na sedimentoch žijúce užitočné mikroorganizmy zbavia vodu aj o to málo organických živín, ktoré dažďová voda do zásobníku prinesie.

Systém pitnej a dažďovej vody

Takmer čistú dažďovú vodu dopravuje k spotrebičom čerpacia jednotka s riadiacou elektronikou, ktorá v suchom období automaticky prepína na zásobovanie pitnou vodou. Oddelené systémy na rozvod pitnej a dažďovej vody treba naplánovať už pri projektovaní domu a budovať pri výstavbe. Prepojenie oboch systémov umožní v prípade nedostatku dažďovej vody napustiť do jej rozvodu vodu pitnú.

Akú veľkosť zásobníka?

Objem zásobníka sa dimenzuje tak, aby zásoba uskladnenej dažďovej vody vystačila na 3 týždne. Práve toto obdobie sa v praxi osvedčilo ako perióda, počas ktorej takmer s istotou bude pršať. Na základe praxe platí jednoduchý vzorec - odporúčaný objem zásobníka je 1m3 pre jednu osobu na 3 týždne. Tento objem sa zväčšuje o 1m3 objemu na každý 1 ár intenzívne zalievanej záhrady.
Zostáva však otázka, či je strecha domu dostatočne veľká na to, aby bol objem dažďového zásobníka naplnený. Preto platí aj opačný kontrolný výpočet, ktorý definuje, že na každých 25 m2 plochy strechy pripadá maximálne 1m3 objemu zásobníka. Objem správne navrhnutého zásobníka sa rovná menšiemu z oboch vyrátaných čísiel.

Dobrý tip:

Ak zvolíte menší zásobník ako optimálny, tak sa prebytky vody preplavia do vsaku. Naopak, väčší zásobník sa nepreplaví nikdy, a takmer stále bude pod maximálnou hladinou. Preplavenie je však raz za 2 až 3 mesiace dôležité. Z povrchu sa vtedy odplavia malé organické čiastočky, ako napríklad peľové zrnká. Ich dlhodobý výskyt v zásobníku môže kvalitu vody zhoršiť.

Prečo staviť na dažďovú vodu?

  • Neobsahuje chlór a je teplejšia - ideálna na zalievanie zeleniny, trávnika aj domácich rastlín
  • Je mäkká - nezanáša trysky záhradných rozprašovačov a špirály práčok
  • Má veľmi dobré rozpúšťacie účinky - vynikajúca na pranie, umývanie dlážok, čistenie
  • Neobsahuje minerálne látky - po vysušení nezanecháva biele škvrny, vhodná na umývanie okien a karosérií áut.
  • Je to destilovaná voda – vypraná bielizeň je mäkká, nepotrebuje aviváž, bielizeň je dokonale zbavená všetkých zvyškov pracieho prášku

 
Autor: PEKNÉ BÝVANIE/ipeknebyvanie.sk
Fotogaléria
Šetrite s vodou: Využívajte dažďovú voduŠetrite s vodou: Využívajte dažďovú vodu
 
3fotky
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Šetrite s vodou: Využívajte dažďovú vodu
PEKNÉ BÝVANIE/ipeknebyvanie.sk