Úsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriť

S rastom cien energií treba hľadať nové riešenia, kde sa dá ešte bezbolestne ušetriť. Máme pre vás zopár tipov, ako z domácich spotrebičov spraviť hlinené prasiatka.

7fotiek
S rastom cien energií treba hľadať nové riešenia, kde sa dá ešte bezbolestne ušetriť. Autor: archív

CHLADÍME

- Veľkosť chladničky prispôsobte počtu osôb v domácnosti. Vyhnete sa množstvu spotrebovanej a nevyužitej energie. Náklady vám ušetrí model s dvoma termostatmi a automatickým odmrazovaním.
 - Ak chladnička nemá automatické odmrazovanie, aspoň dvakrát do roka, prípadne podľa potreby aj častejšie, urobte tak manuálne. Pamätajte, že centimeter hrubá námraza zvyšuje spotrebu energie o 75 %.
 -  Do chladničky ukladajte len vychladnuté pokrmy. Kompresor, a teda aj odber elektriny, sa zapne vždy, keď teplota v chladenom priestore stúpne na nadstavenú teplotu.
 - Termostatom nastavujte vnútornú teplotu podľa jej obsahu, prípadne podľa ročného obdobia. Optimálna teplota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 5 – 7 °C.
 -  Ak teplotu znížite o 2 stupne, stúpne spotreba elektrickej energie asi o 15 %.

VARÍME, PEČIEME

- Elektrický sporák s liatinovými platničkami je síce lacnejší, ale v porovnaní so sklokeramickou verziou energeticky náročnejší. Liatina sa dlhšie zahrieva a po vypnutí zbytočne pomaly chladne.
 -  Elektrický sporák zapínajte, keď je hrniec na platni a vypnite dve minútky pred koncom varenia.
 - Pri varení používajte pokrievky. Odkrytý hrniec spotrebuje až trikrát viac energie ako nádoba s pokrievkou.
 - Ak vlastníte elektrický sporák, nepodceňujte výber hrncov. Nádoby by mali mať nielen rovné dno, ale i priemer by mal byť identický s veľkosťou platničky. Ak je hrniec menší napríklad o tri centimetre ako varná plocha, energetická strata je až 30 %.
 -  Tlakový hrniec sa vyplatí! Úspora energie i vzácneho času predstavuje oproti hrncovej klasike až 50 %. Rovnaké pravidlo platí aj pri preváraní vody. Rýchlovarná kanvica je v porovnaní s hrncom rýchlejšia, a tým aj energeticky úspornejšia.
 - Pri pečení, najmä väčších kusov mäsa, oceníte teplotnú sondu. Zapichne sa do mäsa a po dopečení dá zvukovým signálom najavo, že pokrm je hotový. Odpadá manuálna kontrola mäsa a otváranie dvierok, čím dochádza k teplotným únikom.

UMÝVAME

- Dnešná umývačka riadu spotrebuje o polovicu menej vody, energie i čistiacich prostriedkov ako predchodkyňa vyrobená pred desiatimi rokmi.
 - Ručné umývanie riadu pod tečúcou vodou potrebuje 80 litrov vody, umývanie v dreze 40 litrov. Umývačka to zvládne s 15 litrami.
 -  Ak je umývačka napojená aj na prívod s teplou, 60-stupňovou vodou, spotrebuje o 50 % menej elektriny.

PERIEME, SUŠÍME

- Elektronicky riadené práčky dokážu automaticky regulovať spotrebu energie, pracieho prostriedku i vody. Najúspornejšie typy spotrebujú na vypratie 5 kg bielizne 1 kWh a 48 litrov vody.
 - Kondenzačné sušičky sú energeticky náročnejšie ako sušičky na vzduch.
 - Ak práčka disponuje úsporným programom, využívajte ho vždy, keď periete menšie množstvo bielizne.
 -  Nie je prášok ako prášok. Kvalitné pracie prostriedky si poradia so špinou aj pri nižších teplotách. Ušetríte tak náklady na zohrievanie vody.
 - Program s predpieraním alebo pri teplote 90 °C používajte iba na silne znečistenú bielizeň.

Kúrime, vetráme

- Priemerné teploty v panelových domoch bez regulácie dodávaného tepla sú o 4 stupne vyššie ako v domoch a bytoch so samostatným vykurovaním. V prepočte to znamená zvýšenie vykurovacích nákladov o 24 %. Pre tých, ktorí majú vlastný zdroj vykurovania s termostatom, máme tip: Ak sa zníži izbová teplota o 1 °C, usporíte 6 % nákladov na vykurovanie.
 - Termostatické ventily na radiátoroch v rodinných domoch dokážu ušetriť až 20 % ročnej spotreby energie.
 -  Investícia do kondenzačného kotla sa vyplatí! V porovnaní s klasickým nízkoteplotným kotlom usporíte až 15 % spotreby plynu.
 - Ušetriť môžete aj kozubom. Cena dreva bude vždy nižšia ako náklady na ostatné vykurovacie zdroje. Aby však púšťanie tepla hore komínom bolo efektívne, pred otvoreným ohniskom uprednostnite teplovzdušnú vložku. Na porovnanie: Otvorený kozub má výhrevnú účinnosť 18 %, kozubová vložka 65 – 70 %.
 - Vetrajte intenzívne a krátkodobo! Celodenné mierne vetranie spotrebuje o 60 % viac tepla, a tým aj nákladov na vykurovanie.

 
Autor: Denisa SLANČOVÁ
Fotogaléria
Úsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriťÚsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriťÚsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriťÚsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriť
 
7fotiek
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Úsporné tipy do domácnosti: Ako ušetriť
Denisa SLANČOVÁ