Veľké jarné upratovanie: Ako na to?

Jar sa posledné roky ani neunúva zaklopať na dvere, priamo vstupuje. Inak tomu nie je ani tento rok. Mínusové teploty a sychravé zamračené dni vystriedali lúče slnka. Aj vaše okná v ich lesku vyzerajú špinavšie ako minulý týždeň?

1fotka
S prichádzajúcou jarou sa mnohí púšťajú do veľkého upratovania. Autor: Stockfreeimages.com

Ako pri všetkých činnostiach, aj pri upratovaní je základom úspechu premyslený plán. Ak túto fázu podceníte, môže sa stať, že niektoré kroky potom budete musieť zopakovať viackrát. A do toho sa nikomu určite nechce.

Zhora dole

Pri upratovaní každej miestnosti je dôležité postupovať zhora dole. To znamená, že začať by ste mali pri strope a skončiť na podlahe. Ak máte záclony, v prvom rade zveste tie a pokojne ich dajte do práčky. Kým s izbou skončíte, budú čisté a ak ich zavesíte do upratanej miestnosti ešte mokré, krásne ju osviežia a prevoňajú.

Ďalším krokom by malo byť poometanie stien, najmä rohov miestností, od pavučín. Pri tom nezabudnite ani na lustre a ostatné svietidlá. Nasleduje fáza okná. Existuje mnoho tipov na docielenie ich bezchybného vzhľadu. V každom prípade však platí, že umyť treba najprv okenné rámy, až následne sklenené tabule.

Ak sa vám do tejto činnosti nechce, je mnoho firiem, ktoré to s radosťou zvládnu za vás. Bežné plastové dvojokno v byte vám v Bratislave umyjú zväčša za päť eur (rámy, sklá aj parapety). V Košiciach je to s cenou porovnateľné, v menších mestách sú sumy o čosi nižšie.

Najviac času na detaily

Po ukončení základných upratovacích prác je na rade vysávanie a utieranie prachu. Najlepšie je postupovať tak, že najprv izbu povysávate, aby ste sa zbavili prachu, ktorý ste rozvírili pri ometaní stien a umývaní okien.

A prichádza jedna z najmenej obľúbených fáz – utieranie prachu na policiach a v nich. Dôležité je používať vlhkú, nie suchú utierku, lebo tou by ste prach v skutočnosti neutreli, ale len rozvírili po izbe. A zabudnúť by ste vo finálnej fáze nemali ani na také detaily, ako osprchovanie izbových rastlín či vyprášenie kobercov.

 
Autor: Veronika ROSPUTINSKÁ
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Veľké jarné upratovanie: Ako na to?
Veronika ROSPUTINSKÁ