Zamykajte! Ochráňte si chatu pred zlodejmi

Aj vy už pomaly končíte chatársku sezónu a vrátiť sa mienite až na jar? Pozor, s jeseňou prichádzajú do rekreačných oblastí aj zlodeji!

1fotka
Zabezpečte sa: Opustené rekreačné oblasti sú lákadlom pre zlodejov. Autor: profimedia.sk

Ako si pred nimi ochránite majetok?

Len kvalitnú zámku

Ak nechcete zbytočne investovať do drahého elektronického zariadenia, stavte aspoň na kvalitnú visiacu zámku. Majú viac stupňov bezpečnosti a od toho závisí aj ich cena. Samozrejme, ak máte viac vstupných dverí, zabezpečte ich zámkou všetky. Na okná dajte mreže.
Cena: 5 € – 30 €

Nástroje do reťazí

Nechávate na chate prenosný benzínový generátor, motorovú pílu či sekačku trávy? Spojte ich navzájom aspoň dvomi hrubými reťazami. Trošku prácne, ale môže vám to zachrániť majetok. Pre každý prípad si zapíšte výrobné číslo vecí.

Kamera a mobil

Ak máte chalupu na samote, oplatí sa investovať do videokamery so SIM kartou, ktorá reaguje na pohyb. Keby sa k vám dobýval neželaný hosť, kamera ho nasníma a do mobilu vám pošle obrazovú správu. Urobí to počas poplachu či na vyžiadanie, alebo vždy v určitom čase.
Cena: 130 € – 250 €

Kotva na drahé veci

Urobíte dobre, ak hodnotnejšie veci poukladáte na viaceré miesta v chalupe. Zlodej možno nebude mať čas vlúpať sa do všetkých zabezpečených miestností. Samostatne zamknite napríklad motorku, bicykel alebo disky so sezónnymi pneumatikami. Ideálna je zámka s kotvou, ktorú upevníte do steny alebo podlahy. Kotvu môžete použiť tak vnútri, ako aj vonku.
Cena: 30 – 100 €

Spotrebiče vypnite

Pri každom odchode z chaty skontrolujte elektrinu aj plyn, ak ho máte zavedený. Odpojte od siete všetky nepotrebné spotrebiče. Nezabudnite na vodu. Musíte ju vypustiť z potrubí, aby ich mráz nezničil. Pomôže tiež, keď do toaletnej misy nasypete soľ. Ešte horšia ako krádež totiž často býva škoda, ktorú si spôsobíme sami.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/mh
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zamykajte! Ochráňte si chatu pred zlodejmi
Plus JEDEN DEŇ/mh