Zbavte sa plesní rýchlo a účinne

Mokré steny a vlhké kúty sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. Vlhkosť ukrytá v stenách domu alebo bytu síce nepôsobí tak dramaticky, no je oveľa zákernejšia. Ak sa jej nezbavíme včas, môže napáchať závažné škody. Poradíme vám, ako s ňou úspešne bojovať aj ako jej predísť.

1fotka
Plesne: Najúčinnejšia pomoc proti nim je sanačná omietka. Autor: KEMA

Najčastejšími problematickými miestami sú vlhké kúty v kúpeľni a kuchyni. Darí sa im v dôsledku kondenzujúcich vodných pár, ktoré vznikajú pri varení, praní a sprchovaní. Ak sa vám na vlhkých stenách objavili plesne, neoškrabávajte a nekefujte ich zo steny nasucho. Rozvírili by sa spóry a rozšírili na väčšie plochy. Výraznejšie poškodenia stien vlhkosťou a ich opravy konzultujte s odborníkom. S menšími môžete bojovať aj sami. Ako na to?

1. Dezinfekčné prostriedky

– na trhu sú špeciálne protiplesňové a špecializované na najproblematickejšie miesta v domácnosti (kúpeľňa, kuchyňa). Hodia sa na menšie plochy napadnuté plesňou.
Výhoda – nízka cena.
Nevýhoda – odstraňujú plesne, ale nie zdroj vlhkosti. Kombinujte ich preto napríklad s mechanickým odvetraním priestoru prostredníctvom klimatizácie. Orientačná cena: od 2 – 10 eur.

2. Špecializované prostriedky proti vlhkosti (pohlcovač vlhkosti)

– sú založené na pohlcovaní vlhkosti a jej premieňaní na roztok, určené do miestností s rozlohou okolo 20 m². Môžu sa použiť v kuchyniach, spálňach, kúpeľniach, ale aj v chatách a iných menej obývaných priestoroch, ktoré nie sú vykurované, sú slabo izolované alebo sa v nich tvorí nadbytok pary (napr. práčovne). Môže byť umiestnený na zemi či na nábytku, poličke.
Výhoda – dobrá dostupnosť v obchodoch a jednoduchá manipulácia.
Nevýhoda – pri vyššej vlhkosti sa náplň pohlcovača rýchlo rozpustí, nerieši však komplexne problém s vlhkosťou. Orientačná cena: 10 – 20 eur.

3. Sanačné omietky

– vďaka svojim vlastnostiam sú schopné zamedziť prenikaniu vody cez stenu a súčasne odstrániť problém s vlhkými stenami.
Výhoda – vďaka sušiacej omietke získate zdravšie bývanie bez plesní a stuchnutého vzduchu. Predĺžite životnosť stavebných konštrukcií a zároveň ušetríte náklady na kúrenie. Suché steny totiž izolujú omnoho lepšie.
Nevýhoda – sanácia vlhkého muriva je často náročná a zdĺhavá činnosť. Samozrejme, aj finančne náročnejšia. Výsledky však stoja za to. Orientačná cena: od 0,50 eura/kg.

 
Autor: PLUS Jeden deň/red
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Zbavte sa plesní rýchlo a účinne
PLUS Jeden deň/red