Ekologické prostriedky sú zárukou zdravej čistoty

Ak sa preladíte na ekologické čistiace prostriedky, oddýchnu si vaše pľúca, koža a zároveň urobíte niečo pre životné prostredie.

10fotiek
Ekologický prostriedok je priateľskejší k životnému prostrediu ako bežný prípravok. Autor: profimedia.sk

Pri používaní bežných, ale i agresívnych čistiacich prostriedkov, či chcete, alebo nie, sa časť chemických látok vrátane parfumovaných zložiek vyparuje. A hoci poriadne vetráte, výparov sa nadýchate. Minimálne množstvo prípravku, ktoré okom ani nie je vidieť, zostáva i na čistených povrchoch. Nehovoriac o tom, že mnohé chemikálie sa len ťažko odbúrajú v čistiarňach odpadových vôd a dostávajú sa tak späť do prírody, predovšetkým do vôd a pôdy. Na tomto kolobehu však môžete niečo zmeniť i vy. Pritom sa nemusíte riadiť výhradne čistiacimi receptmi starej babičky. Soľ, ocot, citrón či prášok do pečiva v boji s nečistotami tiež všeličo zvládnu, no nezaberajú vždy. Našťastie však už mnohí výrobcovia prinášajú na trh prípravky blízke prírode, ktoré buď neobsahujú nebezpečné látky pre životné prostredie, alebo ich obsahujú minimálne množstvá.

EKOZNAČKY

Ako sa najlepšie zorientovať v množstve prípravkov, ktoré sú na trhu, a vybrať taký, čo je blízky prírode? Spoznáte ich podľa takzvanej ekoznačky, čo je oficiálne ekologické označenie. Keďže slovenskú ekoznačku „Environmentálne vhodný produkt“ zatiaľ nevlastní Pri čistení s akýmikoľvek prípravkami, či už s bežnými, alebo prírodnými, vždy dostatočne vetrajte. Inak sa výpary kumulujú v interiéri a môžu dosiahnuť nebezpečnú koncentráciu.  žiadny prací ani čistiaci prostriedok, v obchodoch sa najčastejšie stretnete s českými, rakúskymi, prípadne nemeckými označeniami. Existuje už aj spoločná značka pre Európsku úniu. Tieto značky vyjadrujú, že výrobok bol testovaný v akreditovaných laboratóriách a jeho zloženie predstavuje žiadnu alebo výrazne nižšiu záťaž pre životné prostredie ako bežný prostriedok. Sortiment výrobkov je široký, od čistiacich prípravkov na riad cez pracie prášky, univerzálne aj špeciálne čističe, bieliace prášky, aviváže, až po tabletky do umývačiek riadu. Zoznam výrobkov, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu, nájdete na stránkach neziskového občianskeho združenia Živica v sekcii Ekoporadňa. Ani pri práci s ekovýrobkami sa však nevzdávajte ochranných rukavíc. Podobne platí pravidlo, že prípravky treba uložiť tak, aby sa k nim nemohli dostať malé deti. Hoci sú ekologické prostriedky na trhu v menšine, predsa len niektoré z nich nájdete i v bežných obchodoch. Častejšie však na ne narazíte v bioobchodoch či v obchodoch s biopotravinami. Dajú sa objednať aj cez internet.

BEZ CHÉMIE

Najlepšia chémia v domácnosti je však žiadna chémia. Vyhnete sa jej pri čistení pomocou horúcej vody, „babičkiných receptov“, ale i pary. Čistá para odmasťuje, rozpúšťa nečistoty a navyše dezinfikuje. Hodí sa na podlahy, obklady a prípadne, v závislosti od materiálu, aj na stôl či kuchynskú linku. Parné čistenie však nepoužívajte na drevené povrchy.

SINICE A PRACIE PRÁŠKY?

Všimli ste si, že v poslednom čase pribúda problém so sinicami vo vodných plochách? Často vedie až k zákazu kúpania. A živočíchom pod hladinou chýba dostatok kyslíka. Táto situácia súvisí predovšetkým s vysokým obsahom fosforu vo vode. Ako sa tam dostal? Môže za to najmä obsah fosfátov v pracích práškoch, ktoré slúžia ako zmäkčovadlá vody. V čistiarni odpadových vôd sa totiž ťažko odstraňujú. Zostávajú vo vode a dostávajú sa do prírody. Niektoré krajiny západnej Európy už výrobu pracích práškov s obsahom fosfátov úplne zakázali, napríklad Rakúsko. V práškoch ho výrobcovia nahradili zeolitmi, ktoré sa už dajú v čistiarni odpadových vôd odstrániť. To, že prací prášok neobsahuje fosfáty, býva uvedené veľkými písmenami na obale s označením „bezfosfátový“. Gélové a tekuté prášky sú zvyčajne bez fosfátov, ak však výrobok nemá ekoznačku, overte si to na obale v informácii o zložení výrobku. Ako sa hovorí, každý môže prispieť svojou trochou do mlyna. Cieleným výberom čistiacich prostriedkov blízkych prírode, a tým i zdravšou domácnosťou prospejete nielen svojmu zdraviu, ale i prírode.

Nebezpečný odpad

Máte doma staré nespotrebované zvyšky čistiacich látok, ktoré by ste chceli vyhodiť? Keďže zvyčajne spadajú do kategórie nebezpečné látky, nemali by ste ich ani vylievať do umývadla či toalety, ale ani vyhadzovať s bežným domovým odpadom. Ideálne je, ak ich odovzdáte na mieste na to určenom. Býva to zberný dvor odpadu alebo firma, s ktorou má mesto či obec zmluvu. Bližšie informácie vám podá miestny úrad, odbor životného prostredia. Väčšina miest a obcí spravidla dvakrát za rok organizuje zber nebezpečného odpadu.

Podľa nezávislého občianskeho združenia Živica sa vyhýbajte čistiacim prípravkom s nápismi:

- baktericíd

- biocíd

- s aktívnym chlórom

- dezinfikuje Tieto prostriedky obsahujú látky, ktoré zabíjajú baktérie, čiže aj tie, čo sú užitočné pri rozklade splaškov v odpadových vodách.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ v spolupráci s Ekoporadňou Živica
Fotogaléria
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Ekologické prostriedky sú zárukou zdravej čistoty
Monika KRÁLOVÁ v spolupráci s Ekoporadňou Živica