Aj mladí ľudia chcú bývať vo vlastnom!

Mať či nemať byt? To je v súčasnosti doslova hamletovská otázka predovšetkým pre mladých ľudí. Odborníci tvrdia, že na Slovensku chýbajú tisícky bytov. Napriek tomu ich výstavba viazne čoraz viac.

1fotka
Mať či nemať byt? To je v súčasnosti doslova hamletovská otázka predovšetkým pre mladých ľudí. Autor: Ilustračné foto: profimedia.sk

Viete o tom, že v hlavnom meste Slovenska v Bratislave je až štyritisíc prázdnych nových bytov? Je to tak. „Ponuka je dnes vyššia ako dopyt. Na druhej strane máme mnoho mladých rodín, ktoré nemajú vlastnú strechu nad hlavou,“ konštatoval štátny tajomník ministerstva výstavby František Palko.

Tento paradox vysvetľuje tým, že voľné byty sú v kategórii vyššieho až luxusného štandardu a tie si rodiny na hranici životného minima nemôžu dovoliť. „Musíme nájsť nejaké riešenie a pozrieť sa na to, že ľudia hľadajú a chcú nové bývanie, len nemajú na to zdroje. Nie sú zaujímaví ani pre banku či stavebnú sporiteľňu,“ dodal Palko.

Nepriaznivý trend

Podobne vidí tento problém aj viceprezident Európskych stavebných sporiteľní Herbert. G. Pfeiffer. Riešenie je podľa neho napríklad vo výstavbe nových nájomných bytov. „Ich počet sa dá zvýšiť, museli by však na trhu pôsobiť špecializované neziskové organizácie, ktoré by sa tým zaoberali.“ Bolo by to potrebné čo najskôr.

Veď trend výstavby nových bytov je čoraz nepriaznivejší. Podľa Národnej banky Slovenska v súčasnosti potrebujeme až 400-tisíc nových bytov, aby sme pokryli hlad po nich. Pravda je však taká, že napríklad v prvom štvrťroku tohto roka sa začalo s ich rekordne najnižšou výstavbou. Stavbári rozostavali 2 685 bytov. Je to napríklad len tretina z počtu rozostavaných bytov v roku 2008.

Dostupnosť bývania: Sme najhorší v EÚ!

Štatistici Európskej únie zisťovali, ako sme na tom v počte bytov pripadajúcich na 1 000 obyvateľov. Zistili, že na Slovensku je v tomto smere jednoznačne najhoršia situácia spomedzi krajín v celej Únii. Na 1 000 obyvateľov u nás totiž pripadá iba 326 bytov. Ak by sa Slovensko chcelo priblížiť v dostupnosti bývania na úroveň priemeru Európskej únie 27 (v jednom byte či v jednej domácnosti bývalo v priemere 2,5 obyvateľa), potrebovalo by v porovnaní s aktuálnym stavom ďalších takmer 400-tisíc bytov. Dosiahlo by tak dostupnosť bývania okolo 400 bytov na 1 000 obyvateľov.

Zdroj: NBS

Už sa sťahujete?

Prípravu na sťahovanie sa nevyplatí zanedbať. Aby ste všetko zvládli v pohode, prinášame vám sedem dobrých rád.

1. Ak neplánujete osloviť profesionálov, baľte sa priebežne. Začnite vecami, ktoré nebudete najbližší mesiac potrebovať.

2. Obsah škatule, ktorú nemienite hneď na novom mieste aj vybaliť, je dobré označiť jasným nápisom.

3. Deň pred sťahovaním by malo byť všetko pripravené na odchod. Demontovateľné nábytkové kusy rozobrané, zásuvky a police zabalené.

4. Praktické je prilepiť vrecúško so skrutkami rovno k patričným nábytkovým doskám. To, čo sa rozobrať nedá, zafixujte alebo prelepte.

5. Ešte pred sťahovaním si zaobstarajte pôdorys nového bytu, na ktorý čo možno najpodrobnejšie zakreslíte rozmiestnenie nábytku, čas a silu pri premiestňovaní ťažkých kusov.

6. Na sídliskách využite v deň sťahovania ranný časový úsek, keď väčšina susedov odchádza do zamestnania.

7. Špeciálne povolenie na parkovanie budete potrebovať, iba ak bývate na pešej zóne v centre väčšieho mesta. Získate ho na oddelení miestnych komunikácií na magistráte.

Viac inšpirácií nájdete v mesačníku Pekné bývanie.

K hypotéke potrebujete posudok

Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť, dedíte či sa rozvádzate? V takýchto prípadoch zvyčajne potrebujete aj znalecký posudok na dom či byt, o ktorý ide. Čo k nemu potrebujete a koľko to stojí, sme zisťovali u súdneho znalca v odbore stavebníctva Štefana Bielika.

„Najčastejšie robíme znalecké posudky k hypotekárnym úverom,“ vraví Bielik. Ako však dodáva, posudok často vyžaduje aj súd, ktorý rozdeľuje majetok rozvedených manželov. Posudok je potrebný aj vtedy, ak sa dediči nevedia dohodnúť na vyrovnaní dedičstva. Na to, aby vám znalec mohol posudok spraviť, musí vašu nehnuteľnosť vidieť, nafotiť a zamerať.

„Na vypracovanie posudku potrebujem aj aktuálny výpis z listu vlastníctva a kópiu katastrálnej mapy. Niektoré banky akceptujú internetové výpisy a kópie,“ vysvetlil odborník. Okrem toho od vás znalec musí dostať nadobúdaciu zmluvu k bytu potvrdenú katastrom, doklad o veku domu a pôdorys bytu.

V prípade rodinných domov treba aj stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie a projektovú dokumentáciu potvrdenú stavebným úradom. Ceny posudkov sa odvíjajú od veľkosti bytu a náročnosti spracovania posudku. V Bratislave sa pohybujú od 130 eur vyššie.

Na čo treba znalca?

  • na hypotekárny úver
  • na dedičské konanie
  • na zápis rozostavaných stavieb do katastra nehnuteľností
  • na vyrovnanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov
  • na výpočet spoluvlastníckych podielov
  • na nepeňažné majetkové vklady

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ
VIDEO Pekné Bývanie


 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Aj mladí ľudia chcú bývať vo vlastnom!
Plus JEDEN DEŇ/ŠTEFAN MESÁROŠ