Hľadáte vlastné bývanie? Pozrite si veľký prehľad cien bytov

Ak chcete kúpiť alebo predať byt, neváhajte. Ceny nehnuteľností sú už dlhšie stabilné, takže nemáte dôvod transakciu odkladať.

2fotky
Ceny bytov: Oproti vlaňajšku sa zmenili len mierne. Autor: EMIL VAŠKO, MATEJ KALINA/Plus JEDEN DEŇ

„Keď sa pozrieme na cenové krivky asi za posledné tri roky, je to plus mínus rovná čiara. V niektorých regiónoch môžu byť väčšie výkyvy, no vždy sú krátkodobejšie,“ potvrdil viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií Martin Čapo. Samozrejme, stále platí, že môžete urobiť menej i viac výhodnú transakciu.

Fixná ponuka

Na cenové výkyvy nie je dôvod, pretože ponuka bytov je fixná. „Takisto vyše roka a pol máme rovnaké úverové podmienky. Banky poskytujú úvery už od troch percent, stabilne vyzerá zamestnanosť, inflácia aj príjmy,“ dodal viceprezident.

Stiahnite si veľký prehľad cien bytov>>

Väčšina nehnuteľností sa dnes kupuje na hypotekárny úver. „Jednoznačne. Každý, kto mal hotovostné prostriedky, ich už minul. Aj stabilná nízka úroková sadzba úverov drží trh v takej dobrej kondícii,“ tvrdí Čapo.

Platí teda, že sa aj predáva veľa nehnuteľností kúpených na úver, teda so záložným právom banky. Celá transakcia je o niečo zložitejšia, ale to nie je prekážka.

Stačí nám menej?

Väčší záujem je o novostavby, no keďže sú drahšie, nemôže si ich dovoliť každý. V posledných štyroch-piatich rokoch sa záujem mierne posúva k menším bytom. „O menšie byty majú dnes záujem aj tí, ktorí si ich kúpia na úver a chcú ich prenajímať,“ vysvetlil Čapo.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/IRIS KOPCSAYOVÁ
Fotogaléria
Hľadáte vlastné bývanie? Pozrite si veľký prehľad cien bytov
 
2fotky
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Hľadáte vlastné bývanie? Pozrite si veľký prehľad cien bytov
Plus JEDEN DEŇ/IRIS KOPCSAYOVÁ