Kupujete novostavbu? Radíme, ako nenaletieť developerom

Nedajte sa napáliť neserióznymi developermi. Nie sú však všetci takí. Poradíme vám, ako rozoznať dobrého a zlého developera.

1fotka
Poradíme vám, ako nájsť správneho developera Autor: profimedia.sk

Varovných či, naopak, pozitívnych signálov pri rokovaní s predávajúcim, v tomto prípade developerskou spoločnosťou, je viacero. Ak naletíte, môžete prísť o slušnú kôpku peňazí.

Naopak seriózni stavitelia sa budú snažiť vyjsť vám v ústrety. Umožnia dispozičné zmeny či uľahčia vybavovačky v banke. Ako sa zorientovať vo svete developmentu, sme sa opýtali odborníka v tejto oblasti Ivana Rolného.

Primárny cieľ neseriózneho developera je postaviť objekt podľa pôvodného projektu a maximalizovať ho na predaj. Často ani nemáte možnosť zistiť, kto je za projektom.

Samotný developer sa s vami vôbec nestretáva, ale necháva sa zastupovať realitnou agentúrou či nájomnými predajcami. Typický je nedostatok dostupných informácií. Dostanete jednu súpravu dokumentov, zmluvu o budúcej zmluve alebo rezervačnú zmluvu a ostrú zmluvu, ktorá je veľmi nevyvážená a jednostranne orientovaná.

Naopak seriózny developer nemá problém s osobným stretnutím, kde predstaví projekt. Je otvorený aj možnosti dispozičných zmien, samozrejme, s prirodzenými obmedzeniami, akými sú nosné múry či šachta. Ponúkne služby svojho architekta, ktorý s vami skonzultuje zmeny a to, či sú a za akých podmienok uskutočniteľné.


Foto: profimedia.sk

Málo sa vie, že developer je povinný riešiť parkovanie budúcich majiteľov, súčasný štandard je zabezpečiť dve státia na jeden byt. Skôr ako podpíšete zmluvu, spýtajte sa na spoluvlastníctvo vnútri areálu vrátane komunikácií a prístupových ciest. Tie sa totiž musia následne udržiavať na náklady spoločenstva vlastníkov bytov, čiže i vás.

Seriózny developer túto vec dopredu vysporiada. Zistite tiež, či sa v objekte plánujú prevádzky a aké a ako by to mohlo ovplyvniť komfort bývania. Nezanedbateľné je i okolie, v ktorom je objekt umiestnený.

Všímajte si dopravnú dostupnosť, zeleň, občiansku vybavenosť či plochy na trávenie voľného času. Dôležité sú pravdivé a skutočné vizualizácie okolia, prípadne informácia o plánoch v priliehajúcom území. Neváhajte lokalitu navštíviť, ale aj nahliadnuť do územného plánu.

Čo sa týka financovania, ideálne je, ak si môžete zvoliť hypotéku v banke podľa vlastného výberu. Nie je to také samozrejmé, ako by sa mohlo zdať. Niektorí developeri majú totiž podpísanú zmluvu o financovaní s konkrétnou bankou a potom sa vás budú snažiť primäť, aby ste si vzali hypotéku priamo tam bez ohľadu na podmienky či úrokové sadzby.

Mnohé projekty sa ešte aj dnes realizujú tak, že sa na ich stavbu budúci klienti skladajú vopred. Takýto spôsob financovania je spojený s rizikami. Ideálne je, ak sa celá suma alebo aspoň jej väčšia časť platí až po kolaudácii, keď sa dá čerpať aj hypotéka.

Aby vám však nepredali byt, ktorý vám vyhovuje, môžete dopredu zaplatiť rezervačný poplatok a zálohu. Orientačná suma poplatku môže byť aj 2 500 eur a záloha napríklad vo výške 15 %.

Veľká pomoc pri vybavovaní úveru je predschválený projekt v každej významnej banke, čo dopredu zabezpečil developer. Nebudete tak musieť zháňať a dokladať znalecké posudky. Developer zvyčajne vyberá i správcu. Ten „dobrý“ robí tender na dodávateľa týchto služieb a vyberie takého, ktorý garantuje konečné ceny pre klientov. Už dopredu tak môžete mať obraz o budúcich prevádzkových nákladoch.

 
Autor: Monika KRÁLOVÁ v spolupráci s Ivanom ROlNÝM zo spoločnosti ITB Development,
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Kupujete novostavbu? Radíme, ako nenaletieť developerom
Monika KRÁLOVÁ v spolupráci s Ivanom ROlNÝM zo spoločnosti ITB Development