Nový trend v bývaní: Všetko pod jednou strechou

Predstavte si jeden objekt pozostávajúci z niekoľkých stavieb. Okrem bytov v ňom nájdete obchody, kaderníctvo, zábavu i veľké parkovisko. Aj takéto stavby už u nás vznikajú. Aké sú ďalšie trendy v bývaní?

1fotka
Lákajú nás mestá v mestách. Autor: Vizualizácia: Pribina Galleria

Kým v minulosti sme sa mnohí museli uspokojiť s bývaním v sivých panelákoch, dnes je situácia úplne iná. „Pozitívom výstavby v mestách je, že na rozdiel od minulosti, keď sa stavali monofunkčné objekty – administratívy či obchodné centrá, je snaha vytvárať polyfunkčné objekty,“ hovorí architekt Antonín Beran.

Bývanie v takýchto domoch, kde sú pod jednou strechou aj rôzne služby, je podľa neho atraktívne. Trend stavať „mestá v meste“ sa pozdáva aj psychologičke Jane Pružinskej. „Vytvára to pocit pohodlia. V takomto objekte sa navyše človek necíti osamotený a na druhej strane zostáva dostatočne v anonymite,“ tvrdí.

Satelity: za a proti

V okolí veľkých miest, predovšetkým Bratislavy, sa však naďalej budujú prímestské satelitné sídliská tvorené malými rodinnými domami. „Tieto obydlia sú možno cenovo najprístupnejšie a dávajú ľuďom povznášajúci pocit, že sú vlastníkmi svojho domu. Na jednej strane je bývanie v pokojnom prostredí vidieka určite kvalitné, no druhou stranou mince je komplikované dochádzanie do práce a bývanie bez vybudovanej infraštruktúry,“ pripomenul architekt Antonín Beran.

Boháči a chudobní

Ďalším trendom je výstavba bytov v menších uzavretých komunitách, kde od správcu, dopravy a ostatných služieb majú ich obyvatelia všetko k dispozícii. „V našej spoločnosti prevláda individualistický spôsob života. Odráža sa aj v riešení bytovej otázky. Sú ľudia, ktorí chcú aj takýmto spôsobom ukázať, že sú niekde inde a na to majú,“ usudzuje Pružinská.

Tento trend je však podľa architekta udržateľný len pokiaľ ho má kto zaplatiť. „V opačnom prípade ostanú domy prázdne alebo budú musieť ísť dolu ceny. Z praxe však viem, že developeri nechcú túto skutočnosť vidieť, takže naďalej sa stavajú domy, ktoré nadlho ostanú prázdne,“ tvrdí Beran.

A čo obyčajní ľudia?

„V tejto oblasti nastal najmenší posun. Chýba výstavba malých, lacných, ale slušných bytov pre menej solventných klientov. Osvietenci typu Tomáša Baťu však neexistujú a štát nemá vôľu takúto výstavbu podporovať. Takže mladí ľudia kupujú často malé byty za veľké peniaze, ktoré budú splácať celý život,“ hodnotí situáciu architekt.

 
Autor: Plus JEDEN DEŇ/a
FocusMedia
VIDEO Pekné Bývanie


Čítajte tiež
 

Vaše hniezdočko

Pridať vlastné foto
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (2. časť)

27.02.2017
16fotiek

Februárové Vaše Hniezdočko: Kúpeľne našich čitateľov vás inšpirujú! (1. časť)

21.02.2017
9fotiek

Novembrové Vaše Hniezdočko: Navštívte kuchyne našich čitateľov!

01.12.2016
 
Nový trend v bývaní: Všetko pod jednou strechou
Plus JEDEN DEŇ/a